Justyna K.

Justyna K. Specjalista ds. HR /
Poszukuję
Specjalisty ds.
Sprzedaży ...

Temat: Nauczanie/edukacja w Czec hach-ciekawostki

Poszukuję informacji<najlepiej z doświadczenia ;)> o różnicach między polskim a czeskim systemem nauczania, ciekawostki,rzeczy które można by u nas wprowadzić, żeby lepiej się uczyło :) Jest to temat mojej pracy zaliczeniowej, ale niestety wiedza książkowa opisuje głównie system(ile lat trwa nauka w jakich szkołach...),a internet powierzył mi informację, że nauczanie seksualne zaczyna się w 1 klasie podstawówki,a 1 to u nich najlepsza ocena :)

Z góry dziękuję za pomoc :)

Pozdrawiam,

J.
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: Nauczanie/edukacja w Czec hach-ciekawostki

Wklejam to, co już pisałem w PW, żeby informacje były razem:

Co jest inne:

* Dzieci od pokoleń zaczynają chodzić do szkoły w wieku 6 lat
* Nie mamy gimnazjów, ale szkoła podstawowa trwa 9 lat
* Istnieją dla utalentowanych dzieci tzw. wieloletnie "gymnázia" (czeskie gymnázium to odpowiednik polskiego liceum), sześcioletnie lub ośmioletnie, więc niektóre dzieci przechodzą z niższych klas podstawówki na takie oto gymnázium. Klasyczne gymnázium trwa 4 lata.
* Najlepsza ocena to 1, najgorsza to 5 (szkoła podstawowa i średnia; na uczelniach jest system 1 do 4) [to system austriacki, który obowiązywał również w Galicji, zanim odnowiona Polska przyjęła system rosyjski, gdzie im niższa liczba, tym gorsza ocena)
* Nie mamy ścieżki kariery nauczycieli, jaka istnieje w Polsce (stażysta, mianowany...)
* W czeskich szkołach nie ma religii
* Chyba nigdy u nas nie było obowiązkowych mundurków Luděk V. edytował(a) ten post dnia 19.05.11 o godzinie 19:20
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: Nauczanie/edukacja w Czec hach-ciekawostki

Wartościowe książki autorstwa pana profesora Jana Průchy może Pani
1. nabyć:
a) w czeskiej księgarni internetowej:
http://obchod.portal.cz/search.asp?EXPS=Pr%F9cha%2C+Ja...
b) wydaną po polsku u Wydawcy:
http://gwp.pl/1419,pedagogika-porownawcza-j-prucha-.html
2. Wypożyczyć w Bibliotece Uniwersytetu, który Pani wskazuje jako miejsce swych studiów:
http://uam-hip.pfsl.poznan.pl/ipac20/ipac.jsp?session=...
3. Na stronie internetowej, do której prowadzi powyższy adres, zamieszczono hiperłącze, pozwalające na czytanie książki on-line.

Co jeszcze - Pani zdaniem - mogą dla Pani zrobić inni ludzie, w zakresie Pani studiowania? Może przeczytać książkę, która została po polsku wydana przed kilku laty?Janusz P. edytował(a) ten post dnia 19.05.11 o godzinie 21:32
Magdalena Domaradzka

Magdalena Domaradzka tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego

Temat: Nauczanie/edukacja w Czec hach-ciekawostki

Miało być "najlepiej z doświadczenia", więc dorzucę jeszcze kilka uwag z własnego. Nie wiem, kiedy Luděk chodził do podstawówki, pewnie później, niż ja, bo ja zaczęłam ZDŠ (czyli wtedy Dziewięcioletnią Szkołę Podstawową; obecnie jest ZŠ, czyli Szkoła Podstawowa) w drugiej połowie lat 70. I, paradoksalnie, wtedy nazywała się dziewięcioletnia, a de facto często była ośmioletnia, bo wiele dzieci już po ósmej klasie szło na gimnazjum (czyli odpowiednik polskiego liceum, albo gimnazjum, ale przedwojennego), klasa dziewiąta nie była obowiązkowa. Natomiast teraz - po reformie oświatowej z lat 90. - dziewiąta klasa jest obowiązkowa, a w nazwie tego nie ma, wot, paradoks :).

Za komuny nie było faktycznie obowiązkowych mundurków, co mnie (to, że mają mundurki) fascynowało u rówieśników w Polsce. Natomiast dostawaliśmy wszystkie przybory szkolne, od ołówka przez zeszyty i rygi (zaraz napiszę po co te rygi, zapewne młodzież w ogóle nie wie, co to jest :) "za darmo", po prostu pani wydawała, jak komuś się skończył np. zeszyt. Również podręczników nie kupowali rodzice, ale dostawało się wypożyczone na dany rok szkolny. Na gimnazjum już tak nie było.

Ryga (to taka papierowa podkładka w linie, wkładana pod stronę gładkiej kartki w zeszycie, żeby równo pisać) była używana w nauce kaligrafii. Tak, tak, naprawdę tego uczono i bardzo dobrze, dzięki temu prawie wszyscy Czesi z mojego pokolenia piszą podobnie i najczęściej - ładnie. Poszczególne litery pisało się inaczej niż po polsku i dlatego do dzisiaj mam dwa zupełnie inne charaktery pisma (a więc i dwa zupełnie różne charaktery w ogóle, jak by powiedzieli grafolodzy :) - jeden, pochyły, po czesku i drugi, prosty, po polsku.

Co do czasów obecnych, to pytałam moją uczennicę z 4. klasy praskiej podstawówki o tę rzekomą "edukację seksualną" od 1. klasy i powiedziała, że pierwsze słyszy. Po pierwsze, to w klasach 1 - 3 jest nauczanie zintegrowane, blokowe, tak samo, jak w PL. Prawdopodobnie więc to jakieś internetowe przekłamanie, albo chodzi o to, że dzieci mają rozmowy np. o dojrzewaniu czy o życiu w rodzinie przy okazjach wychowawczych.

Co do stopni, to skala od najlepszej jedynki do najgorszej piątki lub czwórki jest w większej części Europy.

Tyle wspominek, gdybyś miała jeszcze jakieś pytania, to napisz.
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: Nauczanie/edukacja w Czec hach-ciekawostki

Według mnie, książka pana profesora Jana Průchy jest niezbędna. W końcu, wydaje mi się mało prawdopodobne, by na uniwersytecie można było poprzestać na informacjach wspominkowych, dostępnych w sieci. One mogą być ważne, nawet bardzo, ale pewna doza "teorii" jest niezbędna.
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: Nauczanie/edukacja w Czec hach-ciekawostki

Założycielka Wątku otrzymała wskazówkę od pana profesora B. Śliwerskiego (m. in. Komitet Nauk Pedagogicznych PAN), do kogo na "swym" wydziale może się zwrócić:
http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2011/05/klinika-...

Lepsze jest pójście wprost do specjalisty, niż robienie sobie - i to publicznie - wstydu.
Jednak każdy studiuje tak, jak uważa, lub jest w stanie.Janusz P. edytował(a) ten post dnia 20.05.11 o godzinie 12:00

Następna dyskusja:

ciekawostki kulturalne




Wyślij zaproszenie do