Jacek Dubiel Advicom Sp. z o.o.
Magdalena
Domaradzka
tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego
Temat: Kofola
Wyższości "obiektywnej" raczej nie ma, po prostu jednym smakuje, innym nie, a wszystkie te napoje gazowane to straszliwa trucizna (mówię to ze smutkiem, jako osoba niestety całkowicie uzależniona od prawdziwej coli). Dlatego dobrze Wam radzę - pozostańcie raczej przy zdrowym i smacznym piwie! (to z kolei mówię jako całkowita abstynentka, nad czym też ubolewam).A co do tych smażonych parówek, to nie jest to ani czeski, ani słowacki wynalazek, tylko "ogólnokulinarny" - po prostu jeden ze sposobów podawania parówek, które same w sobie nie są żadnym delikatesem. Po polsku to się nazywa "diabełki". Grzanki, czyli topinky też są "ogólnowojskowe", co najwyżej w CZ i SK częściej się je smaruje czosnkiem.
Ladislav
Zaparka
właściciel,
Przedsiębiorstwo L-Z
Temat: Kofola
W Polsce,ale bardzo rzadko ktos tak kroji kielbase na ognisko/patelniei przyrzadza grzanki topinky na sposob czechoslowacki.
Jesc tatara z chlebem jest herezja i bez topinky po czesku mnie on
niesmakuje.
Co do kofoly nie tak dawno czytalem wspomnienia naukowca,ktory ja stworzyl,
ciekawy tekst, moze go jeszcze znajde, bylo to podobno bardzo trudne zadanie z miejscowych ,tanich i naturalnych produktow stworzyc kofole.
Ladislav
Zaparka
właściciel,
Przedsiębiorstwo L-Z
Temat: Kofola
Kofola vznikla v bývalém Československu, ve farmaceutické firmě Galena, na počátku 60. let 20. století.[zdroj?] Je výsledkem výzkumu zaměřeného na hledání potenciálního využití nadbytečného kofeinu, vznikajícího při pražení kávy. Byl vyvinut tmavý sladkokyselý sirup Kofo, který se stal hlavní přísadou nealkoholického nápoje Kofola, představeného v roce 1960.Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západní kolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 musela Kofola soupeřit se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh. Poté nastalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní nic společného a jen použily zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových
Ladislav
Zaparka
właściciel,
Przedsiębiorstwo L-Z
Temat: Kofola
http://cs.wikipedia.org/wiki/KofolaKofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy.[zdroj?] Sirup, ze kterého se vyrábí, obsahuje cukr, karamel, směs kardamónu, skořice, koriandru, extrakt sladkého dřívka a aromatickou přísadu z pomerančovníka. Základem Kofoly je ovocný sirup z jablek a rybízu doplněný o sirup z višní a malin. Ovocný extrakt se namíchává vždy na jednu celou sezónu, proto může mít Kofola každoročně jemné odchylky v chuti podle charakteru sezónního počasí a dozrávání ovoce. Sirup dále obsahuje cukr, karamel, bylinkový extrakt z malinovníku, ze sladkého dřívka, směs koriandru, skořice, kardamónu a pomerančovníka, kofein, konzervant a jiné pomocné látky. Sirup je složený ze 14ti látek přírodního charakteru, které dávají tomuto nápoji nezaměnitelnou chuť a charakteristické aroma. Na rozdíl od klasických kolových nápojů má Kofola® téměř o třetinu nižší obsah cukru a až o polovinu méně kofeinu.
Ladislav
Zaparka
właściciel,
Przedsiębiorstwo L-Z
Temat: Kofola
Znalazlem :Socialističtí vědci trumfli kapitalistickou limonádu.
Před 50 lety vznikla Kofola
http://www.novinky.cz/veda-skoly/196801-socialisticti-...
konto usunięte
Temat: Kofola
Jacek Dubiel:
Żory nie są takie dziurawe :) widziałem gorsze drogi. :)
No, nie wiem - z Jastrzębia Zdroju do Żor jedzie się wąską drogą pełną muld, dziur i nierówności ;-)
A Kofola rządzi, przynajmniej na mym "podwórku", właśnie za tę inność od hamerykańakiego szajsu.
A to vineo to gdzie można dostać?
= Wyklikane z Android mobile =
Magdalena
Domaradzka
tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego
Temat: Kofola
Vinea, to jest "ona". Chyba w większości sklepów, nie?http://www.touster.cz/novinky/vinea-nejslavnejsi-slove...
konto usunięte
Temat: Kofola
Magdalena Domaradzka:
Vinea, to jest "ona". Chyba w większości sklepów, nie?
http://www.touster.cz/novinky/vinea-nejslavnejsi-slove...
Jak długo ona jest w sprzedaży? Bo coś nigdzie jej nie widziałem...
Luděk
V.
tłumacz
polsko-czeski
Magdalena
Domaradzka
tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego
Temat: Kofola
To nie wiem, może spytaj w markecie, czy ją (Vineę) sprowadzają?A w tym podanym przez Ludka jest jeszcze jeden fajny link o markach z totality, które (nie) przetrwały do dziś - np. taki Jar. Toć chyba 100% ludzi myło nim naczynia! Był jak Ludwik w Polsce... Albo Horalky... Choć Horalky są i teraz.
konto usunięte
Temat: Kofola
Horalky widziałem w sklepach w Wodzisławiu i Rybniku, Jar też ;-)Także dla mnie, Wodzisławianina to żadna nowość ;-)
Luděk
V.
tłumacz
polsko-czeski
Temat: Kofola
Jar na nádobí oczywiście istnieje. Przez jakiś czas go nie było, zanim sobie mądre dynamiczne szefostwo z zagranicy uświadomiło, że przyzwyczajenie jest drugą naturą.http://obchod.activa.cz/produkt/jar-prostredek-na-myti...
Horalky również istnieją. Pierwowzór tatranky są produkowane w Czechach, a horalky na Słowacji. Słowacka firma stara się od 2-3 lat zaistnieć również na polskim rynku, stąd kilka billboardów oraz strony internetowe http://www.horalky.com.pl/, gdzie utrzymują, że "Nikt nie wie dokładnie, kto i kiedy stworzył wafelek oblany dookoła smakowitą polewą. W 1953 słowacka firma Pečivárne Sereď połakomiła się na ten wyśmienity pomysł i zaczęła produkować horalky."
Historia oczywiście znana jest. Jako pierwsze powstały czeskie tatranky: "Powstały w roku 1945. Pierwotnie miały mięć kształt trójkątny jak szczyty gór, z czego też wynikała nazwa, ale ze względu na trudności technologiczne robienia polewy obwodowej w produkcji seryjnej oraz pakowania w celofan w końcu zdecydowano się na kształt prostokątny. Technologię produkcji wynalazł pracownik fabryki Vilém Škvarlo i produkcja wzrosła z 40 kg do 2 ton, później stopniowo nawet do 3,5 t na dzień (dziś kilka razy więcej)." Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tatranky
Zaletą tatranek i horalek jest to, że czekolada jest tylko po obwodzie, więc latem podczas wędrówek, nie brudzimy sobie palców.
Po 1989 r. czeskie tatranky utraciły jedną warstwę i kilka gramów (z pierwotnych 50 g), cena oczywiście nie spadła. Dlatego teraz wolę kupować słowackie horalky.
Magdalena
Domaradzka
tłumaczka i lektorka
czeskiego i
słowackiego
Ladislav
Zaparka
właściciel,
Przedsiębiorstwo L-Z
Temat: Kofola
Ja w Jednote kupuje cale opakowanie Tatranek w celofanie (tak jak kiedys),mowia ze to opakowanie ekonomiczne za nizsza cene, bo rzeczywiscie sa na regalu i Tatranky drozsze opakowane w folii.Horalky sa bardziej nugatowe.
konto usunięte
Temat: Kofola
Odswiezam temat poniewaz mozna kupic Kofole w Krakowie. A dokladnie w jedynej czeskiej restauracji http://ceska.chodba.pl/ :-)Jakub Sowiński Specjalisa ds. VAT
Temat: Kofola
Chyba jaja ktoś sobie robi, żeby nie powiedzieć dosadniej. Może i potrawy są czeskie, ale ceny już zdecydowanie nie. Czesnaczka za dychę, a gulaszowa za 12 zł.Gańba!
Tomasz
R.
Senior Developer,
Application
Architect
Temat: Kofola
Afra B.:
Odswiezam temat poniewaz mozna kupic Kofole w Krakowie. A dokladnie w jedynej czeskiej restauracji http://ceska.chodba.pl/ :-)
Można też kupić przez internet (polski sklep Czeski Market) i poprosić o wysyłkę w dowolne miejsce z Polsce lub w Krakowie odebrać osobiście :-)
konto usunięte
Temat: Kofola
A ja zaczynam się zastanawiać, czy nie robić komuś zakupów za dodatkową kasę - skoro i tak przynajmniej raz w tygodniu jestem w trasie Ostrava > Katowice > Kraków :-)))PS: np. Studentską i parę innych rzeczy made in vyrobeno v Česku widziałem w Jubilacie w Krakowie.Damian P. edytował(a) ten post dnia 11.02.12 o godzinie 16:14
Arkadiusz Piotr Z. sticky business