Temat: Kilka pytań dotyczących różnic kulturowych pomiędzy PL CZ...
Krzysztof Powolny:
Moi Drodzy,
Ponieważ zacząłem tą dyskusję to sprecyzuję o co mi chodzi. Daleki jestem od wartościowania poszczególnych zachowań, ale chciałbym kontynuować współpracę z czeskimi kolegami szanując kulturę kraju, tym bardziej że urodziłem się prawie w Czechach, ale jednocześnie eliminując zachowania sprzeczne z kulturą korporacyjną. Postaram się sprecyzować moje pytania dotyczące czeskich firm, jeżeli wcześnie nie były one zrozumiałe lub zbyt ogólne. Chciałbym się po prostu dowiedzieć, co jest rzeczywistą kulturą biznesową w Czechach, a co przyzwyczajeniami grupy ludzi?
1. Jakie są godziny pracy w znanych Wam czeskich firmach i czy w większości z nich w piątki kończy się pracę o 14:30?
2. Czy bony na jedzenie "stravinki" (mam nadzieję, że dobrze piszę) są zwyczajowe, czy też uregulowane prawem?
Ad. 2 - Stravenky - czyli bony żywieniowe to w Czechach bardzo powszechny benefit, który powoli wchodzi do standardu pakietu pracowniczego. O ile mi wiadomo, prawo nie nakłada na pracodawcę obowiązku dopłacania do stravenek.
Uwaga. Nie mylić stravenek z terminem stravné, czyli z dietami. W przypadku stravného, stawki minimalne są już regulowane kodeksem pracy (Zákoník práce)
3. Czy w znanych Wam firmach pracownicy mają dodatkowy tydzień urlopu poza kodeksem pracy
Ad. 3 - w większości korporacji to też jest w Czechach jeden ze standardowych benefitów
4. Jakie są Wasze doświadczenia z "dress code"? W Polsce w większości firm obowiązuje "Business Dress" tzn. garnitur, koszula, krawat. Dotychczas w Czechach spotkałem duży opór przed założeniem krawata i innych spodni niż jeansy. Zauważyłem, że uwielbienie do jeansów jest bardzo powszechne.
Ad. 4 - W Czechach zwyczajowo obowiązuje zasada rozsądku - tzn. jeśli nie jesteś w bezpośrednim kontakcie z klientem, nie ma potrzeby wciskać się w krawat.
Od pracowników back office nie wymaga się krawatów, tylko czystego, schludnego ubrania. Nie demonizowałabym i nie doszukiwała tu jakiś specjalnych różnic, bo w Polsce u normalnych pracodawców też obowiązuje podobna zasada.
5. Zapytam raz jeszcze o spotkanie wigilijne ponieważ dostałem sprzeczne informacje, z różnych działów. Moje dotychczasowe doświadczenia to organizacja bardziej uroczystej kolacji z życzeniami, specjalnym menu, uroczystym strojem natomiast usłyszałem, że w Czechach wychodzi się w czwartek wieczorem do pubu, gra w kręgle, zachowując duży luz również w stroju. Piątek po kolacji wigilijnej jest wolny na odchorowanie. Co jest powszechnym zwyczajem?
Ad. 5 - Jeśli jesteś przyzwyczajony do tradycyjnych polskich lekko napuszonych "opłatków", to w Czechach możesz o tym zapomnieć. To kraj zlaicyzowany, więc i formy świątecznych form socjalizowania się, będą przybierać laicką formę.
W Czechach króluje "pohoda". Jeśli idziesz do hospody, albo na kręgle, to "po kiego" ci garnitur? Logiczne.
Dość powszechne jest "spędzanie" pracowników na spotkanie podsumowujące + życzenia. Zwykle odbywa się jedno wielkie spotkanie z żarełkiem, a jeśli poszczególne działy dysponują budżetem, to bawią się również indywidualnie, zwykle we wspomniany przez Ciebie sposób. W grę wchodzą również - laser games, paint ball, lodowisko, a nawet aqua parki - wszystko zależy od stopnia wyluzowania pracowników.
6. Jeżeli chodzi o tytułomanię to pytałem o dodawanie sobie wszędzie tytułów inżynier, magister oraz stosowanie rozbudowanych tytułów stanowiska pracy np. w Polsce - Kierownik Sprzedaży, a w Czechach - Zastępca Dyrektora ds. Sprzedaży Detalicznej w Regionie Praskim Nie chodziło mi o mówienie komuś na ty, kiedy tego sobie nie życzy.
Ad. 6 - Tytułomania, nie tytułomania - wychodzą z założenia - skończyłem szkołę, zdobyłem tytuł, to czemu mam go nie mieć przed nazwiskiem :)
Co do rozbudowania nazw stanowisk - przynajmniej od razu wiadomo o jaki zakres obowiązków chodzi.
Jeżeli widzicie inne elementy kultury, których nie jestem świadom to jestem bardzo otwarty i chętnie posłucham, gdyż pomoże mi to uniknąć sytuacji niekomfortowych dla obu stron.
Pozdrawiam,
KrzysztofKrzysztof Powolny edytował(a) ten post dnia 04.01.11 o godzinie 12:27