konto usunięte
Temat: Bliżej UE?
Dwie znaczące komisje w słoweńskim parlamencie zatwierdziły decyzję rządu o odwołaniu weta w sprawie chorwackich negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, nałożonego w grudniu z powodu długotrwałego sporu granicznego.Dzisiejsza decyzja właściwie gwarantuje zgodę słoweńskiego parlamentu na odblokowanie tych negocjacji.W piątek w sprawie sporu granicznego na linii Słowenia-Chorwacja porozumieli się premierzy tych krajów: ze strony Słowenii Borut Pahor i szefowa chorwackiego rządu Jadranka Kosor. Bez wdawania się w szczegóły premierzy podali, że w negocjacjach w sprawie granicy wezmą udział międzynarodowi mediatorzy, tak jak wcześniej w tym roku zaproponowała to UE.
Słowenia, która w 2004 roku weszła do UE jako ostatnia dotąd z byłych republik jugosłowiańskich, od grudnia blokowała chorwackie rozmowy akcesyjne. Lublana uznała bowiem, że przedłożona przez Zagrzeb dokumentacja związana ze wstąpieniem do UE przesądzała z góry sprawę granicy.
UE od pół roku usiłowała załagodzić słoweńsko-chorwacki spór, ale bez rezultatów. Komisja Europejska w końcu pozostawiła jego rozwiązanie bezpośrednio zainteresowanym krajom. Chorwacja ma teraz nadzieję na zakończenie rozmów akcesyjnych jeszcze w tym roku i wstąpienie do UE w 2010 lub 2011 roku.
Słowenii, która posiada skrawek adriatyckiego wybrzeża długości 45 km między Włochami a Chorwacją, zależy na zagwarantowaniu sobie dostępu do wód międzynarodowych.