Jakub Łoginow

Jakub Łoginow Nie ma kangurów w
Austrii

Temat: Co zwiedzić w Bratysławie

Zachęcam do wrzucania w tym miejscu informacji na temat miejsc wartych odwiedzenia w Bratysławie - zarówno klasycznych atrakcji turystycznych, jak i po prostu fajnych miejsc.
Jakub Łoginow

Jakub Łoginow Nie ma kangurów w
Austrii

Temat: Co zwiedzić w Bratysławie

Zacznę od siebie i wkleję tu fragment przewodnika po atrakcjach turystycznych Bratysławy, zaczerpnięty z portalu http://porteuropa.eu

Bratysława wiecznie młoda. Wirtualna wycieczka po atrakcjach słowackiej stolicy

Największe miasto Słowacji jest pełne sprzeczności. Na ironię zakrawa już jego położenie: stolicą Słowacji jest miasto leżące na południowo-zachodnich krańcach kraju, niemal przyklejone do austriackiej i węgierskiej granicy. Bratysława jest przy tym jedyną europejską stolicą, która graniczy równocześnie z dwoma państwami, a oddalone od siebie zaledwie o 60 km Bratysława i Wiedeń są najbliższymi sobie stolicami w Europie – co przekłada się na ich intensywną współpracę.

Bratysława to miasto, które jest zarazem stare i młode. Jej historia zaczyna się już dwa tysiące lat temu: już wtedy w tym strategicznym miejscu, gdzie Małe Karpaty podchodzą do samego Dunaju, funkcjonowały celtyckie osady i rzymskie umocnienia graniczne. Teren obecnej Bratysławy już wtedy był granicą dwóch światów: Rzymian i Celtów, Południa i Północy. W późniejszych latach Bratysława była zaś miastem na styku Wschodu i Zachodu, leżącym w samym środku żelaznej kurtyny.

Okres komunizmu zepchnął Bratysławę do roli względnie dużego, ale prowincjonalnego ośrodka, porównywalnego z naszym Lublinem. Wszak miasto, położone niebezpiecznie blisko „wrogiej Austrii”, nie mogło być zbytnio promowane przez komunistycznych decydentów. Po ogłoszeniu przez Słowację niepodległości w 1993 roku Bratysława stała się jedną z najmłodszych stolic w Europie i wciąż nie doczekała się na takie odkrycie, jak popularna Praga, Wiedeń czy Budapeszt. Można powiedzieć, że komunistyczne dążenia do umniejszenia roli Bratysławy i zatarcia jej królewskiej historii zrobiły swoje – w Polsce i wielu innych krajach Bratysławę nadal traktuje się jako miasto tranzytowe, nie dostrzegając jej wspaniałych zabytków i tradycji.

Jednak stołeczność nie jest dla Bratysławy niczym nowym: przed kilkuset laty to miasto było stolicą... Węgier – to właśnie tu koronowano węgierskich królów, o czym przypomina przepiękna katedra św. Marcina w centrum miasta. Ten fakt również jest osobliwością – rzadko się zdarza, by któreś miasto miało w swojej historii staż stolicy dwóch państw, które nie są swoimi prawnymi następcami.

Bratysława jest miastem, które szczyci się swoją geograficzną „prowincjonalnością”, a zarazem ma wszelkie cechy nowoczesnej metropolii. To paradoks, ale „prowincjonalność” jest główną cechą, tworzącą unikalny klimat słowackiej stolicy. Jest to jednak prowincjonalność nie mentalna ani kulturalna, a jedynie geograficzna: dla większości Słowaków Bratysława leży po prostu bardzo daleko, geograficznie dalej, niż Kraków, Budapeszt lub ukraiński Użhorod. Z kolei z Bratysławy szybciej można dojechać do Wiednia, Budapesztu i Pragi, niż do drugiego co do wielkości miasta na Słowacji – Koszyc. A i Wiedeń jest dla Bratysławy bliższy, niż często odwiedzane przez Polaków miasteczka Spisza i Szarisza (Poprad, Bardejov). Okres po wstąpieniu Słowacji do Unii przyniósł kolejny ewenement. Bratysława stała się magnesem, przyciągającym mieszkańców austriackich i węgierskich wiosek, położonych w pobliżu słowackiej granicy. Mieszkańcy stolicy tłumnie osiedlają się po drugiej stronie granicy i stamtąd dojeżdżają do pracy do Bratysławy – tak jest po prostu taniej i dla wielu – wygodniej.

Jeżeli mielibyśmy w kilku słowach streścić klimat Bratysławy, to zrobilibyśmy to w ten sposób. Charakterystyczny, monumentalny zamek w kształcie odwróconego stołu, z którego rozpościera się piękny widok na Stare Miasto, modry Dunaj i zielone wzgórza sąsiedniej Austrii, leżące na wyciągnięcie ręki. Wąskie uliczki Starego Miasta i wyskakujące znienacka zabawne figurki różnych bratysławskich person, a do tego przepiękne pałace i katedra, przypominające czasy, gdy Bratysława była stolicą Węgier, a na zamku panowała Maria Teresa. Jedyny w swoim rodzaju most UFO, postawiona do góry nogami piramida, majacząca w oddali wieża telewizyjna i inne obiekty świadczące o tym, że socrealistyczna architektura czasem może mieć „ludzkie oblicze” i wytworzyć prawdziwe architektoniczne perełki. I do tego – mnóstwo zieleni, wszechobecne wzgórza-ogrody, dochodzące do centrum miasta Małe Karpaty, liczne jeziorka, wkomponowane w krajobraz Nowego Miasta wieżowce i urokliwe ZOO, które z pewnością zachwyci wszystkich najmłodszych. Taką jest współczesna Bratysława, która harmonijnie łączy w sobie historię i nowoczesność oraz metropolitarne funkcje z kameralnym charakterem wielu zakątków, wciąż czekających na odkrycie.

Zamek (Hrad)...

więcej: http://www.baltic-ukraine.com/pl/index.php/post/611/
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: Co zwiedzić w Bratysławie

Przyznaję, że bardziej chodziłem po Bratysławie, niż zwiedzałem. Liczne miejsca w Pradze i Brnie także odwiedzałem pieszo, jednakże Bratysława wydaje się dla piechura przyjaźniejsza.

Chodziłem w celu odkrycia "swoich" miejsc.
Kilka takich miejsc odkryłem. Są one zarówno publiczne, jak i "moje". Sądzę, że gmach uniwersyteckiego Wydziału Prawa szczególnie ciekawie prezentuje się ze Starego Mostu.
Nowy Most wzbudził me zainteresowanie od razu, podobnie jak gmach Słowackiego Radia.
Gdzie, poza Bratysławą, są przy samej stacji kolejowej ogródki, w których winorośle rosną tak, jak w Polsce porzeczki?
Lukáš Michalovič

Lukáš Michalovič Student, Univerzita
Komenského,
Bratislava,
Slovensko

Temat: Co zwiedzić w Bratysławie

Nedávno som sa dozvedel, že v Bratislave je podnik (knajpa:) ), kde si varia vlastné pivo. Som tu už tri roky, som študent, a dosiaľ som o tom nepočul. Pivo tam je skutočne dobré, lepšie ako bežné masovo vyrábané značky. Podnik je na Medenej ulici v centre mesta (bočná ulička Obchodnej ulice). Odporúčam!

Następna dyskusja:

Portal o Bratysławie




Wyślij zaproszenie do