Dariusz N. student, redaktor
Temat: Zniszczone zabytki przez renowację
Aby przyciągnąć więcej turystów, miasto Tiwanaku w boliwijskich Andach odnowiło starożytną piramidę Akapana. Poczynione zabiegi okazały się renowacyjnym fiaskiem - zamiast kamienia użyto cegły adobe.Teraz Akapana jest narażona na utratę miana Dziedzictwa Światowego ONZ, zmiana może doprowadzić do jej całkowitego upadku, informuje Reuters.
Piramida jest jedną z największych prekolumbijskich konstrukcji w Ameryce Południowej oraz budynkiem o wielkim duchowym znaczeniu dla cywilizacji Tiwanaku, która obejmowała swym zasięgiem południową Boliwię oraz części Peru, Argentyny i Chile z nią sąsiadujące (lata 1500 p.n.e do 1200 n.e.)
Jose Luis Paz, został w czerwcu wyznaczony do oszacowania szkód i wysłany na miejsce. Ich błąd, dowiadujemy się polegał na błędzie w wyborze materiału budulcowego - piramidę odbudowano niewypalaną cegłą, kiedy widać było na pierwszy rzut oka, że oryginał został zbudowany z kamienia.
"Oni zdecydowali nie nakładać sobie żadnych zasad tworząc nowy projekt... Nie istnieje, jakakolwiek nauka mówiąca o tym, iż ściany naprawdę wyglądały w ten sposób," powiedział Paz.*
Zgodnie z Pazem, który teraz kieruje projektem badawczym na miejscu, miasto Tiwanaku wynajęło UNAR (National Archeology Union), "by uczynić to miejsce bardziej atrakcyjne dla turystów", nie zważając na to jak piramida mogła wyglądać pierwotnie.
Tysiące turystów odwiedzają Tiwanaku każdego roku i płacą około dziesięciu dolarów, by zobaczyć to miejsce. Zarząd zdecydował jednak, że lepiej wyglądająca piramida przyciągnęłaby większą ilość gości, oświadczył.
Minister kultury Pablo Groux oddalił krytykę w ten sposób:
"UNAR przywrócił oryginalną formę, którą miała piramida. Jeżeli spojrzymy na zdjęcie wykonane pięć lat temu ujrzymy tam tylko górkę. To, co widzimy teraz jest prawie tym, czym konstrukcja wyglądał pierwotnie."
Niestety to nie koniec problemów. Paz oświadcza, iż błędy nie dotyczą tylko estetyki i prawdy historycznej. Niższe pokłady budynku nieznacznie są nachylone z powodu nadwagi ściany z cegły adobe. Może to doprowadzić do upadku piramidy.
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization czyli UNESCO ma w najbliższym czasie odwiedzić Tiwanaku i jeżeli zadecyduje, że Akapana została zbyt przebudowana może doprowadzić do wykreślenia Tiwanaku z listy Światowego Dziedzictwa.
W 2000 roku UNESCO zdecydowało, że Tiwanaku zasługuje na figurowanie na liście, ponieważ jego ruiny "dźwigają zdumiewające świadectwo mocy imperium, które zagrało wiodącą rolę w rozwoju prehiszpańskiej andyjskiej cywilizacji."**
Cywilizacja Tiwanaku, która rozwinęła się wokół jeziora Titicaca, była jendnym z prekursorów państwa inkaskiego.
Groux wierzy, że Tiwanaku nie utraci miana Dziedzictwa Światowego, ponieważ rząd wstrzymał projekt rekonstrukcji, w tym samym czasie, kiedy zainterweniowała UNESCO.
"Włączenie na listę światowego dziedzictwa wiąże się z regularnymi kontrolami, ponieważ niektóre miejsca mogłyby utracić esencję tego, dla czego zostały na nią dodane. W przypadku Tiwanaku utracenie tego tytułu jest mało prawdopodobne" powiedział.***
Grabież Akapany z rzeźbionych kamieni i ceramiki rozpoczęła się wkrótce po hiszpańskim podboju, jej konstrukcja została później użyta jako kamieniołom, z którego kamienie były wydobywane, aby zbudować linię kolejową oraz pobliski kościół katolicki.
Jej wielkość oraz zachowane niższe pokłady sugerują, że Akapana była nadzwyczajną, niespotykaną budowlą, ale w wyniku grabieży oraz ekstremalnych temperatur oraz silnych wiatrów wiejących na andyjskim płaskowyżu (3 810 metrów nad poziomem morza) piramida popada w ruinę.
Źródło: http://www.reuters.com/article/scienceNews/idUSTRE59I4...
* "They decided to go free-hand with the (new) design ... There are no studies showing that the walls really looked like this."
** "bear striking witness to the power of the empire that played a leading role in the development of the Andean pre-Hispanic civilization."
***The inclusion in the list of World Heritage Sites involves regular checks, because some places may lose the essence of why they were included in the list. In the case of Tiwanaku losing that title is unlikely."
--
Inkowie.com
http://www.dbname.boo.pl/inkowie/news.php?readmore=22