Iga Śmiałowska

Iga Śmiałowska Specjalista ds.
sprzedaży

Temat: Mołdawia - Rumunia - Ukraina - Winnice i monastyry

Termin imprezy:
25.05.2013 - 02.06.2013 (9 dni / 8 nocy )

Wyżywienie:
Śniadania

Cena za os.: 1599.00 PLN


Obrazek


Obrazek


Opis Czerniowce - Bielce - Saharna - Tipova - Kiszyniów - Cricova - Purcari - Dolna - Jassy - Suczawa - Maramuresz - Baia Mare - Sygnet Marmaroski - Sapanta - Satu Mare
- Czerniowce - "mały Wiedeń Wschodu"
- Piękno przyrody i Monastyry Mołdawii
- Słynne winnice
- Śladami Aleksandra Puszkina
- Wesoły Cmentarz i krajobrazy Maramuresz
Program 1 dzień
Wyjazd z Polski według rozkładu jazdy. Przejazd przez Polskę i Ukrainę w okolice Czerniowiec, nazywanych "małym Wiedniem Wschodu". Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
2 dzień
Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Czerniowiec ratusz, teatr, żydowski Dom Ludowy, Rumuński Pałac Narodowy, Pałac Metropolitów Bukowińskich, przejazd w kierunku granicy z Mołdawią. Przejazd do miasta Bielce - zwanego "stolicą północnej Mołdawii" i zwiedzanie świątynia katolicka św. Archanioła, ormiańska cerkiew św. Grzegorza, Dom Polski. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
3 dzień
Po śniadaniu przejazd do Monastyru Saharna założonego przez Mnicha Bartholomew Bandyhand w roku 1777 na miejscu pustelni. Klasztor zbudowany jest w wąskim i głębokim wąwozie nad brzegiem górskiego strumienia i słynie ze świętego źródła o właściwościach leczniczych. Klasztorny kompleks składa się z kościołów zimowego - Assumption i letniego - St. Kościół Trójcy, dom wcześniejszy, refektarz z kuchnią, piekarnią i stróżówkami z celami mnicha. Wszystkie te konstrukcje są rozmieszczone na trzech naturalnych tarasach. Następnie zwiedzanie Monastyru Wniebowzięcia Tipova założonego w XVI/XVII wieku przez mnichów uciekających przed Tatarami. Malowniczy widok na Dniestr. Przejazd do Orheiul Vechi, kompleksu muzealnego, gdzie zobaczymy ślady cywilizacji ludów żyjących pomiędzy rzekami Dniestr i Prut. Zwiedzanie wykutego w skale monastyru St. Maria Dormana i muzeum etnografi cznego. Dla chętnych kolacja w regionalnej gospodzie, gdzie będzie możliwość posmakowania oryginalnej kuchni mołdawskiej i miejscowego wina. Przejazd do stolicy Mołdawii - Kiszyniowa, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
4 dzień
Po śniadaniu objazd centrum stolicy i wizyta w słynnej winiarni Cricova - podziemnym mieście win (ponad 100 km wykutych w skałach korytarzy - ulic nazwanych gatunkami win). Możliwość zakupu wyśmienitych win m.in. Chardonnay i Cabernet. Powrót do miasta, spacer po parkach i zabytkowym centrum budynek ratusza, Łuk Triumfalny, prawosławna katedra Narodzenia Pańskiego, a także pomnik króla Mołdawii Stefana Cel Mare, cieszący się kultem wśród Mołdawian. Czas wolny. Powrót do hotelu, nocleg.
5 dzień
Po śniadaniu całodzienna wycieczka do słynnej winiarni Purcari. Po drodze zwiedzanie bizantyjsko-rumuńskiego Monastyru w Causeni z 1763 roku, zapomnianego i opuszczonego przez długie lata, z oryginalnymi antycznymi freskami i innymi dekoracjami. W Purcari zwiedzanie winnic, linii produkcyjnych, dla chętnych degustacja win. Pod koniec XIX wieku winnice z Purcari zaopatrywały w wino brytyjski dwór królewski. Tradycja ta przetrwała do dziś - królowa Elżbieta II regularnie zamawia butelki z rocznika 1990. Przejazd w stronę Kiszyniowa i wizyta w Milesti Mici największej na świecie kolekcji win - 1,5 mln butelek (m.in. kolekcja Hemana Goeringa), według wielu źródeł (Guiness) posiadającą największą ilość korytarzy - ok. 250 km. Zwiedzanie, degustacja, pokazy, zakupy. Wieczorem powrót do hotelu, nocleg.
6 dzień
Po śniadaniu wyjazd do Monastyru Hincu budowanego od 1678 roku w stylu rusińsko - bizantyjskim. Następnie zwiedzanie malowniczego Monastyru Capriana - najstarszego klasztoru w Mołdawii. Pierwsze ślady istnienia monastyru pojawiają się w aktach kancelarii mołdawskiej z czasów hospodara Aleksandra Dobrego (lata 30-te XV w.). Następny punkt programu to wizyta w domu Aleksandra Puszkina we wsi Dolna, jednym z wielu miejsc zesłania słynnego pisarza, najwybitniejszego przedstawiciela romantyzmu rosyjskiego. Tutaj Puszkin pisał poemat Eugeniusz Oniegin. Po południu przejazd do miasta Jassy w Rumunii. Spacer i zwiedzanie wspaniały, neogotycki Pałac Kultury, cerkiew św. Mikołaja z XV w., Plac Zjednoczenia, Cerkiew Trzech Hierarchów - wg historyków wzorowana na wysadzanym klejnotami relikwiarzu, malownicza starówka oraz Monastyr Golia - otoczony murem z 30 metrową dzwonnicą, kryje wspaniałą cerkiew klasztorną z 1564 r. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy Suczawy, nocleg.
7 dzień
Po śniadaniu zwiedzanie Suczawy - stolicy południowej Bukowiny ruiny Zamku Tronowego z II połowy XIV wieku ze skansenem, Cerkwie św. Mikołaja i św. Dymitra. Przejazd przez Bukowinę w kierunku Maramuresz - zwiedzanie najpiękniejszych klasztorów Bukowiny umieszczonych na liście UNESCO Monastyr Humor - przypominający mini warownię z charakterystyczną wieżą strażniczą, pokryty z zewnątrz najciekawszymi w całej Bukowinie freskami oraz Monastyr Voronet - cerkiew z 1488 r. ozdobiona kunsztownymi malowidłami z dominującym błękitem woroneckim. Następnie wizyta w Monastyrze Moldovita z intrygującym malowidłem "Oblężenie Konstantynopola". Kontynuacja przejazdu przez podnóże Alp Rodniańskich i Karpat Marmaroskich w okolice Baia Mare, nocleg.
8 dzień
Po śniadaniu spacer po Baia Mare - starym górniczym miasteczku, znanym z kopalni złota, spacer po średniowiecznym rynku - kamieniczki, Wieża św. Stefana, Baszta Rzeźników, kościół św. Trójcy. Przejazd na zwiedzanie drewnianych cerkwi wpisanych na listę UNESCO św. Paraskiewii w Desesti z 1770 roku oraz św. Archaniołów w Surdesti z 1724 roku (smukła wieża cerkwi ma 54 m wysokości, co czyni ją drugim, najwyższym budynkiem drewnianym na świecie). Przejazd do Sygietu Marmaroskiego, spacer po mieście. Przejazd na zwiedzanie Wesołego Cmentarza w miejscowości Sapanta w regionie Maramuresz. Wesoły Cmentarz jest unikatowy - nagrobki opatrzone są scenami z życia ludzi lub przedstawiają okoliczności ich śmierci, której tchnienie pomysłodawca cmentarza postanowił osłabić dowcipnymi, wierszowanymi komentarzami do życia nieboszczyków. Sapanta to pogodna wieś, w której czas jakby zatrzymał się 40 lat temu. Następnie przejazd do Satu Mare - spacer po starówce (rzymsko-katolicka katedra z XVIII w., hotel Dacia i secesyjne kamienice przy Placu Wolności), czas wolny na ostatnie zakupy. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do Polski.
9 dzień
Kontynuacja przejazdu przez Węgry i Słowację. Powrót do Polski w godzinach porannych.
Świadczenia Realizacja programu turystycznego. Opieka pilota.
Zakwaterowanie 7 noclegów w hotelach turystycznych 1 w Czerniowcach, 1 w Bielcach, 3 w Kiszyniowie, 1 w okolicy Suczawy, 1 w okolicy Sygiet/ Baia Mare. Pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami.
Wyżywienie 7 śniadań.
Transport Autokar z klimatyzacją, toaletą, video i barkiem.
Ubezpieczenie Signal Iduna S.A.
Informacje praktyczne Trasa przejazdu: Katowice - Czerniowce (ok. 710 km) - ok. 13 godz.
Do przekroczenia granicy wymagany jest paszport ważny co najmniej 90 dni od daty wyjazdu z Mołdawii.
W trakcie podróży i zwiedzania przewidziane są przerwy na posiłki. Koszt ciepłego posiłku na Ukrainie ok. 7 EUR, w Mołdawii ok. 12 EUR, w Rumunii i na Słowacji ok. 10 EUR.
Uwagi Cena nie zawiera biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz kosztów lokalnych przewodników - orientacyjny koszt ok. 150 EUR. Pilot rozlicza się z grupą z pobranych kwot na cele programowe. Koszty płacone za cała grupę (np. za lokalnych przewodników) są dzielone na wszystkich jej uczestników. Prosimy o zgłaszanie sprzedawcom oferty chęci wykupienia kolacji regionalnych najpóźniej w dniu dopłaty do całości imprezy.
Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.

Informacja o ofercie i rezerwacja :
rezerwacje@salttravel.pl
tel. 12 426 01 73
gg: 44598303
Zapraszam - Iga :)

Zapraszam też na naszego Facebook’a! http://www.facebook.com/salttravel