Marek Wągrodzki

Marek Wągrodzki Administrator
Systemów IT, Avon
Operations Polska

Temat: Biebrza wiosną.

Witam, planuje wybrać się na dwudniową wycieczkę po biebrzańskich szlakach.
Myślałem, żeby wystartować (i zakończyć) w okolicach Twierdzy Osowiec.
Czy moglibyście doradzić jaką trasę wybrać, tak aby wystartować z tego miejsca, przenocować na polu namiotowym i wrócić z powrotem przed zmierzchem?
Trasa - średnio-trudna, dla jednej osoby. Czyli planuję łażenie w wodzie do okolicy kolan :) max 10% trasy.
Jest taka szansa?
będę wdzięczny za podpowiedzi, jak to zorganizować.

Pozdrawiam
Marek
Marek Wągrodzki

Marek Wągrodzki Administrator
Systemów IT, Avon
Operations Polska

Temat: Biebrza wiosną.

Z innej beczki. :)
Czy szlak "PL-2547-z zielony" OSOWIEC-TWIERDZA - KULIGI jest obecnie dostępny dla mało doświadczonego turysty?
Doświadczenie mierzyłbym ilością wyposażenia "antybagiennego" :)
Czego potrzebuję, żeby przejść. Kaloszy, woderów, tyczek?! :D
Będę wdzięczny za pomoc.
Marek Wągrodzki

Marek Wągrodzki Administrator
Systemów IT, Avon
Operations Polska

Temat: Biebrza wiosną.

No tak... aktywność na grupie zerowa. :)
Mimo to napiszę co nieco. :)
Szedłem dwa tygodnie temu szlakiem PL-2547-z zielony od Kuligów do Sojczyna Grądowego. Niestety, z braku czasu i w celu uniknięcia problemów z transportem powrotnym nie dotarliśmy do Osowca.
Zaczęliśmy w Rajgrodzie, przez Wojdy, jezioro Dręstwo, Woźnawieś (jak to się odmienia? :) ). Wejściówki kupiłem w Zagrodzie Kuwasy i do Kuligów.
Szlak jest bardzo marnie oznaczony, opis i mapa nie za bardzo zgrały się z rzeczywistością. Głównie z powodu podwójnego oznaczenia na wysokości wsi Matnia. Na mapie szlak prowadzi po północnej stronie rzeki Jegrznia, ale w rzeczywistości oraz na danych GPS pobranych ze strony BbPN!!!, znaki szlaku znaleźliśmy po stronie południowej. Jak się później okazało, znaki były też po północnej. I my właśnie południową stroną rzeki poszliśmy. Kolejny problem pojawił się z przekroczeniem rzeki Ełk (Łęg), a w zasadzie po jej przekroczeniu. Namiot rozbiliśmy już poza BbPN, a rano nie zgadzało się nic z mapą. :) I tak trochę na czuja, po pas w mokrej trawie (w końcu tochę wilgoci, na bardzo suchych bagnach tej wiosny).
doszliśmy do Sojczyna. Tutaj zakończyliśmy przygodę z naszym szlakiem i skierowaliśmy się do Grajewa. Przed Sojczynem Borowym na zakręcie odchodzi taka droga na łąki w prawo (trudno przegapić) Poszliśmy tędy, żeby ominąć wieś. Śliczne podlaskie łąki :) I tak doszliśmy do Rudy. Mały hint: Jeżeli ktoś idzie z Rudy do Grajewa, to proponuję pójść zachodnią stroną torów. Nie ma tej drogi na mapie ale w tym roku zaczęli jakąś robić wzdłuż torów, która idzie aż do Grajewa. Droga kończy się w okolicach mleczarni. Szkoda tylko, że było tak sucho.

A teraz dla znawców (jeżeli jakikolwiek jeszcze tutaj jest). Od Ciszewa, w stronę Jegrzni jest poprowadzona droga. Na rzece jest wyremontowany nowy most samochodowy. Bagienna droga prowadzi dalej w głąb bagien, zapewne w okolice Piekielnych Wrót. To nie jest piesza ścieżka. Podejrzewam, że bez problemów pojedzie nią nawet SUV (przynajmniej w czasie, gdy było sucho). Teraz pytanie - po co, tak dobrze utrzymana droga w głąb bagien?!!! Czy ciężko dostać pozwolenie od BbPN na przejście np. drogą od Kuligów do Przez Piekielne Wrota do góry Wysoki Grąd? Swoją drogą, zapytam przy jakiejś okazji bezpośrednio a biurze, ale może ktoś już wie? :)

A zdjęcia tutaj: https://picasaweb.google.com/114597966267404455668/Bieb...

Temat: Biebrza wiosną.

Witam
Obejrzałem zdjęcia w Twojej galerii. Niezłe zdjęcia kań - domyślam się że nie są to zdjęcia jednego ptaka, tylko kilku różnych.
Marek Wągrodzki

Marek Wągrodzki Administrator
Systemów IT, Avon
Operations Polska

Temat: Biebrza wiosną.

Witam, zdjęcia od 15 do 24 to jest jeden egzemplarz kani.
Starałem się jak mogłem, żeby wyszły z ręki w miarę porządnie.
:)
Pozdrawiam
Marek

Temat: Biebrza wiosną.

Miałeś sporo szczęścia że kania zaprezentowała się z różnych profili. Osobnik jest dość jasny - sądzę że młody, który wyleciał z gniazda w poprzednim sezonie. Dorosłe osobniki są raczej ciemnejsze.
Ściągnąłem sobie tracki ze szlakami, na pewno się przydadzą, może w tym roku jak czas pozwoli. Dodam że jest kilka dróg które nie są szlakami a dostępne dla turytów (drogi publiczne), którymi można eksplorować ciekawe miejsca. Np Grobla Honczarowska na Bagnie Ławki, znajduje się tam wieża widokowa. Byłem w tych okolicach w maju zeszłego roku ale bardziej z naciskiem na Narwiański PN, polecam Tykocin jako miejsce na nocleg czy nawet na kilkudniowy postój - miasteczko które zachowało klimat dawnych kresów wschodnich.



Wyślij zaproszenie do