Monika K.

Monika K. lubię ludzi

Temat: wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku...

Witam

Zależy mi na dowiedzeniu się jakie uprawnienia oraz możliwości działania w kontekście ochrony z art. 39 k.p lub innych ma kobieta, która:

* 28/10 br. otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia

* powodem wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy (pracownik administracyjno-biurowy) i zmniejszenie stanu zatrudnienia (w spółce jawnej zatrudniającej 10 osób)

* urodziła się w styczniu 1954 r.

* na koniec okresu wypowiedzenia, tj. 31/01/2011 jej staż pracy będzie wynosił 23 lata 9 m-cy

* u bieżącego pracodawcy jest zatrudniona od 2001 r., w tym od 2005 r. w niepełnym wymiarze czasu (0,5 etatu); przy czym od 1995 r. pracowała u tych samych wspólników, lecz w innej spółce

Dodam, że jeden z dwóch wspólników tejże sp.j. gdy niedawno zorientował się, że zwalniana pracownica podlega ochronie przedemerytalnej zasugerował w poufnej rozmowie, żeby zawalczyła o utrzymanie zatrudnienia. Drugi ze wspólników - pomysłodawca zwolnienia - aktualnie twierdzi, że niewniesienie skargi do sądu pracy w terminie 5 dni od otrzymania wypowiedzenia przez pracownicę oznacza, że się zgodziła na wypowiedzenie i już nie przysługuje jej ochrona przedemerytalna.

Ta kobieta nie nabędzie - wg mojego bieżącego rozeznania - prawa do świadczenia przedemerytalnego, gdyż rejestrując się np. 1/02/2011 jako osoba bezrobotna nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ w 18 miesiącach poprzedzających ustanie stosunku pracy jej wynagrodzenie zasadnicze było nieco niższe od minimalnego uprawniającego do otrzymania zasiłku. Ten z kolei (przez 6 m-cy) jest niezbędny do starania się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

Rezultat: niniejsza kobieta od lutego 2011 r. najprawdopodobniej będzie osobą bezrobotną bez świadczeń aż do osiągnięcia wieku emerytalnego (o ile nie znajdzie pracy w tym okresie).

Proszę Państwa o komentarze.
Monika
Izabela Łusiak

Izabela Łusiak Specjalista ds. kadr
i płac, VERTE S.A.

Temat: wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku...

Może to się przyda:
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma wypowiadającego umowę (por. art. 264 § 1 K.p.). Przekroczenie tego terminu może mieć niemiłe konsekwencje w postaci oddalenia roszczenia przez sąd pracy- jest to zawity termin prawa materialnego, do którego nie znajdują zastosowania przepisy o przywróceniu terminu. Nie oznacza do jednak, że każde opóźnienie jest równoznaczne z zamknięciem drogi sądowej.

W razie spóźnienia

Z art. 265 § 1 K.p. wynika bowiem, że pracownik, który w sposób przez niego niezawiniony , nie zdążył na czas odwołać się od dokonanego mu wypowiedzenia umowy o pracę może wnioskować do sądu pracy o przywrócenie uchybionego terminu. Art. 265 § 2 K.p. wymaga, aby wniosek o przywrócenie terminu trafił do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny, która nie pozwoliła na terminowe odwołanie. W treści wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Praktyka pokazuje, że sądy są dość liberalne w kwestii przywracania terminów. Może o tym świadczyć chociażby wyrok z 29 marca 2007 r. (II PK 224/06), w którym SN wskazał, że samo wniesienie przez pracownika pozwu po upływie terminu należy potraktować jako zawierające wniosek o przywrócenie terminu. Nie zmienia to jednak faktu, że uchybienie zostanie potraktowane ulgowo tylko wówczas, gdy zatrudniony wykaże, iż sam nie przyczynił się do opóźnienia.

Kiedy sąd przywróci termin?

Częstą przyczyną, na którą powołują się pracownicy, uzasadniając niedotrzymanie terminu wynikającego z art. 264 § 1 K.p., jest choroba. Na pobłażliwość sądu może liczyć np. pracownik, który spóźnił się z odwołaniem od wypowiedzenia w efekcie zaburzeń psychicznych na tle nerwicowym i to nawet w przypadku, gdy nie stanowiły one przeszkody do świadczenia pracy, ale związane były z koniecznością przyjmowania leków spowalniających reakcje psychiczne (por. wyrok SN z 7 sierpnia 2002 r., I PKN 480/01).
Izabela Łusiak

Izabela Łusiak Specjalista ds. kadr
i płac, VERTE S.A.

Temat: wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku...

Osobiście powalczyłabym chyba, że jest inna praca.

Następna dyskusja:

Wypowiedzenie, urlop i zawa...




Wyślij zaproszenie do