Monika K. lubię ludzi
Temat: wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku...
WitamZależy mi na dowiedzeniu się jakie uprawnienia oraz możliwości działania w kontekście ochrony z art. 39 k.p lub innych ma kobieta, która:
* 28/10 br. otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia
* powodem wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy (pracownik administracyjno-biurowy) i zmniejszenie stanu zatrudnienia (w spółce jawnej zatrudniającej 10 osób)
* urodziła się w styczniu 1954 r.
* na koniec okresu wypowiedzenia, tj. 31/01/2011 jej staż pracy będzie wynosił 23 lata 9 m-cy
* u bieżącego pracodawcy jest zatrudniona od 2001 r., w tym od 2005 r. w niepełnym wymiarze czasu (0,5 etatu); przy czym od 1995 r. pracowała u tych samych wspólników, lecz w innej spółce
Dodam, że jeden z dwóch wspólników tejże sp.j. gdy niedawno zorientował się, że zwalniana pracownica podlega ochronie przedemerytalnej zasugerował w poufnej rozmowie, żeby zawalczyła o utrzymanie zatrudnienia. Drugi ze wspólników - pomysłodawca zwolnienia - aktualnie twierdzi, że niewniesienie skargi do sądu pracy w terminie 5 dni od otrzymania wypowiedzenia przez pracownicę oznacza, że się zgodziła na wypowiedzenie i już nie przysługuje jej ochrona przedemerytalna.
Ta kobieta nie nabędzie - wg mojego bieżącego rozeznania - prawa do świadczenia przedemerytalnego, gdyż rejestrując się np. 1/02/2011 jako osoba bezrobotna nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ w 18 miesiącach poprzedzających ustanie stosunku pracy jej wynagrodzenie zasadnicze było nieco niższe od minimalnego uprawniającego do otrzymania zasiłku. Ten z kolei (przez 6 m-cy) jest niezbędny do starania się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.
Rezultat: niniejsza kobieta od lutego 2011 r. najprawdopodobniej będzie osobą bezrobotną bez świadczeń aż do osiągnięcia wieku emerytalnego (o ile nie znajdzie pracy w tym okresie).
Proszę Państwa o komentarze.
Monika