Jolanta K. kasjer
konto usunięte
Temat: przepisane mieszkanie a rozwód
Przed wykupem czy było to Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego czy też Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.Kiedy nastąpił wykup lokalu ?
Jolanta K. kasjer
Temat: przepisane mieszkanie a rozwód
spółdzielcze lokatorskie (po moich rodzicach),wykup nastapił w marcu 2010roku.jak mama już nie żyła.mama 2 lata po moim slubie przepisała mnie jako głównego czlonka spóldzielni nie bylo to mieszkanie wlasnościowe.dziekuje i czekam na odpowiedz.konto usunięte
Temat: przepisane mieszkanie a rozwód
Nie mam wglądu do całej dokumentacji, związanej z lokalem mieszkalnym, więc wypowiedź ta nie może być uznana za pewnik, a jedynie nakierowanie na pewne regulacje, które obowiązują.Interesujące jest w jakich okolicznościach faktycznych doszło do przepisania lokatorskiego prawa spółdzielczego. Czy matka wygasiła członkostwo w spółdzielni i wystąpiła Pani z roszczeniem o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego?.
Idąc dalej czy dane prawo po przekształceniu stanowi majątek odrębny czy też wspólny małżonków jest zagadnieniem niezwykle skomplikowanym w prawie rodzinnym.
Otóż godzi się zauważyć, że zgodnie z art. 31 kro z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Przywołany artykuł stanowi zatem podstawę przypisania do jakiego majątku należy uznawać rzecz. Podstawowym kryterium jest data nabycia prawa. Przy takiej interpretacji skoro własność lokalowa została nabyta w trakcie małżeństwa, to winna stanowić majątek wspólny. W uchwale z
dnia 14 sierpnia 1985 roku, III CZP 41/85 (vide: OSNCP 1986, nr 6, poz. 92) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że „własnościowe prawo do lokalu uzyskane w trybie przekształcenia należącego do niego lokatorskiego prawa do lokalu przez jedno z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w drodze przydziału uwzględniającego potrzeby rodziny stanowi przedmiot majątku wspólnego małżonków także wówczas, gdy wkład budowlany wniesiony przez niego –w czasie trwania małżeństwa –do spółdzielni mieszkaniowej pochodzi w całości z majątku
odrębnego tego małżonka”.
Przywołana uchwała jak i inne powodowały sytuacje, w której sądy często uznawały, że przekształcone prawo lokatorskie w własnościowe wchodziło w skład majątku wspólnego.
Ostatnio jednak praktyka ta zaczęła się zmieniać, a to z uwagi na sytuację, że kwoty wykupu były niewspółmiernie małe w stosunku do wartości prawa przekształcanego. Wyrazem tego jest uchwała SN z dnia 22 kwietnia 2015 roku III CZP 13/15, zgodnie z którą Prawo odrębnej własności lokalu nabyte na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2011 r., Nr 201, poz. 1180) przez pozostającego w małżeńskiej wspólności ustawowej członka spółdzielni, któremu przysługiwało stanowiące jego majątek osobisty spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, należy do majątku osobistego tego członka (art. 33 pkt 10 k.r.o.). http://sn.pl, Biul.SN 2015/4/8, M.Prawn. 2015/11/563.
Problem z tym, że w akcie notarialnym i KW jesteście wpisani jako właściciele na zasadach wspólności małżeńskiej ustawowej. Nie mam wglądu do tego aktu więc nie wiem na jakich zasadach zostali Państwo oboje wpisania jako właściciele.
Istnieje możliwość ustalenia - oczywiście w zależności od stanu faktycznego - do kogo w rzeczywistości należy dane mieszkanie. Można bowiem wytoczyć powództwo o uzgodnienie treści księgo wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Także w trakcie postępowania o dział majątku możliwym jest żądanie ustalenia do kogo faktycznie dany majątek należy.
Pamiętać przy tym należy, że nawet gdyby uznać, że lokal ten wchodzi w skład majątku wspólnego to jednak należy uwzględnić wartość tego co istniało przed przekształceniem i będzie to uznany za Pani nakład na majątek wspólny.
Obecnie z uwagi na wpis w KW zbycie całości nieruchomości jest w zasadzie niemożliwe skoro notariusz będzie miał przed sobą wypis z którego wynika, że nie jest Pani jedynym właścicielem,.
Jolanta K. kasjer
Temat: przepisane mieszkanie a rozwód
Mama przepisała wkład czlonkowski na mnie,więc ja zostałam głownym lokatorem a mama i mój syn jako zamieszkujący,póżniej zameldowałam takze męza u siebie jako zamieszkujący ..Gdy wykupywalismy mieszkanie to na akcje od notariusza już widniejemy oboje.Mam pytane,gdybym zameldowała teraz tate w mieszkaniu mogę to zrobic bez męza i czy wtedy mieszkanie nie bedzie mozliwe do podziału bo mieszka w nim takze tato?bo wychodzi na to ze bede musiała sprzedac i oddać polowe za mieszkanie po rodzicach i zostane w domu z kredytem(domu nie moge sprzedac bo jest kredyt w chf.)konto usunięte
Temat: przepisane mieszkanie a rozwód
Zameldowanie ma charakter administracyjny i nie ma wpływu na prawo własności.Podobne tematy
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Rozwód w trakcie-spłata kredytu na mieszkanie -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Rozwód, mieszkanie -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Mieszkanie kwaterunkowe -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Rozwód!!! -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Rozwód, podział majątku - dodatkowe roszczenia. -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Rozwód - Podział majątku - dom -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Rozwód, a dzieci - problemy po rozwodzie -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » mieszkanie - dziwne zachowanie sprzedajacych -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Mieszkanie kupione na licytacji komorniczej -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Rozwód z orzeczeniem o mojej winie ... -
Następna dyskusja: