Katarzyna Walewska

Katarzyna Walewska Specjalista ds.
sprzedaży mieszkań,
Mierzeja Development
...

Temat: 22 marca to Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Do Bałtyku codziennie trafiają duże ilości azotanów i fosforanów, które pochodzą głównie z nawozów używanych w rolnictwie i detergentów stosowanych w domach. Zbyt duża ilość związków azotu i fosforu prowadzi do eutrofizacji, będącej największym zagrożeniem dla Morza. Oznaką eutrofizacji są zakwity sinic. Sprawiają one, że woda w Bałtyku, w okresie ich kwitnienia, przypomina zieloną cuchnącą zupę. W ich rezultacie powstaje siarkowodór, zaczyna brakować tlenu, i obumierają, żyjące w wodzie organizmy tlenowe.

Kolejnym problemem Bałtyku jest zwiększające się natężenie transportu morskiego. Obecnie Morze Bałtyckie jest najbardziej zatłoczonym morzem świata. Taki ruch zwiększa ryzyko kolizji statków i katastrofy ekologicznej, tym bardziej, że na wody Bałtyku wpływa każdego roku nawet do 160 milionów ton ropy naftowej, transportowanej w zbiornikach statków.

Równie niebezpieczne jest przełowienie Bałtyku. Jak pokazują badania z ostatnich lat z powodu nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów, które stanowią, według szacunków Międzynarodowej Rady Badań Morza około 45% wszystkich połowów, wiele populacji ryb żyjących w Bałtyku, w tym dorsz, jest zagrożona. Ponadto, źle użytkowane, pozbawione odpowiednich oznaczeń lub porzucone w morzu zużyte sieci rybackie stają się często śmiertelną pułapką dla bałtyckich ssaków takich jak foki i morświny.

Bałtyk jest najmłodszym morzem na naszej planecie. Powstał ponad 10 tysięcy lat temu z wód topniejącego lodowca. Do początku XIX wieku Morze Bałtyckie było bardzo czystym akwenem. Jednak podczas następnych dwóch stuleci zamieniło się w jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata.

Bałtyk jest morzem zanieczyszczonym, bo nie ma możliwości swobodnej wymiany wody z wodami Atlantyku. Jedynym miejscem, gdzie do takiej wymiany dochodzi są cieśniny duńskie. W rezultacie trwa ona około 30 lat. Dlatego, to co trafia do Bałtyku, zostaje w jego wodach.

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego został ustanowiony w 1996 roku przez Komisję Helsińską (HELCOM), której głównym zadaniem jest monitorowanie i ochrona Bałtyku.

źródło: http://wwfpl.panda.org

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do