Zbigniew J
Piskorz
www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...
Temat: ..........Piskorz............
Piskorz Budowa zewnętrzna:Ciało walcowate. prawie okrągłe, bocznie ścieśnione jedynie w tylnej częci. Skóra pokryta gęstym śluzem. Wąski, dolny otwór gębowy otoczony dziesięcioma wąsikami; sześć na szczęce górnej. cztery na szczęce dolnej. Przedni otwór nosowy rurkowaty. Brak bocznego kolca. Łuski bardzo małe. Niepełna linia boczna. Płetwa grzbietowa z 8-9, a odbytowa z 7-8 promieniami. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Grzbiet ciemnobrązowy. Boki jaśniejsze, skórzastego koloru, z szeroką, biegnącą porodku czarnobrązową, długą wstęgą, oraz powyżej i poniżej z równoległymi, węższymi ciemnymi paskami. Strona brzuszna jasna. Długość 20-25 cm, maksymalnie 30 cm.
Występowanie:
Płytkie, stojące wody o mulistym podłożu (torfowiska, rowy, stawy, małe jeziorka). Od północnej Francji przez Europę Środkową, dorzecze Dunaju, aż po dorzecze Wołgi.
Tryb życia:
Denna ryba przebywająca w ciągu dnia w ukryciu, ożywiająca się dopiero z nastaniem ciemności. Spadek ciśnienia atmosferycznego (zmianę pogody) piskorz sygnalizuje podpływając ku powierzchni wody i chwytając powietrze atmosferyczne; stąd otrzymał przydomek "ryba-barometr". Oprócz normalnego oddychania skrzelowego posiada zdolność oddychania jelitowego. Przy niedoborach tlenu w wodzie połyka powietrze atmosferyczne i przepycha je przez jelito. W jego śluzówce rozwinięta jest bogata sieć naczyń krwionośnych, którymi pobierany jest z powietrza tlen i wydalany z organizmu dwutlenek węgla. Zużyte powietrze wydalane jest otworem odbytowym. Tarło - kwiecień do czerwca. Okres inkubacji jaj 8-10 dni. Wylęgające się larwy mają nitkowate, zewnętrzne skrzela.
Odżywianie: Małe zwierzęta denne.
Morfologia
Ciało wydłużone, lekko spłaszczone z boków, pokryte drobną łuską, ukrytą w skórze. Głowa jest mała, jej długość (Ic) stanowi średnio 14,6% długości ciała (S/). Otwór gębowy dolny, mały, otoczony mięsistymi wargami i pięcioma parami wąsików. Dwie pary znajdują się na górnej wardze, trzecia para, podobna co do długości, leży w kącikach ust, a dwie najkrótsze wyrastają z dolnej wargi. Oczy małe, położone wysoko na głowie. Wysokość ciała mieści się od 6 do 9 razy w jego długości. Linia boczna nie jest widoczna. Płetwa grzbietowa położona jest nad płetwami brzusznymi, średnie wartości odległości przed grzbietowej i przed brzusznej dla populacji z Odry wynosiły odpowiednio: 58,4 i 58,5 (Kotusz 1995). Kolec podoczny jest niewyczuwalny, kość sitowa boczna ethmoidale i laterate tworzy mały wyrostek skierowany do tyłu. Ciało pokrywa warstwa śluzu.
Ubarwienie
Ciało piskorza jest koloru żółtawego, oliwkowo-żółtego, brunatno-żółtego. Wzdłuż boków ciała od pokryw skrzelowych do nasady płetwy ogonowej ciągnie się szeroki ciemnobrązowy pas. Podobne pasy pokrywają grzbiet i brzuszne partie ciała. Czasami nie można ich odróżnić, gdyż są słabo widoczne. Barwa ciała piskorza zależy od środowiska, w jakim przebywa, i z reguły grzbiet ciała i pasy na bokach są od ciemnobrązowych po czerwonobrązowe. Głowa, brzuch i płetwy pokryte są wieloma plamkami. Płetwy są koloru brudnożółtego.
Pokarm
Wylęg piskorza jeszcze przed wyczerpaniem zapasów woreczka żółtkowego zaczyna aktywnie się odżywiać. Piskorze wykrywają pożywienie za pomocą wąsików, a raczej receptorów, które się na nich znajdują. Zjadają małe bezkręgowce denne: larwy Diptera, skorupiaki, mięczaki i detrytus (Źukov 1988).
Wzrost
Piskorz jest rybą stosunkowo wolno rosnącą. Rzadko osiąga długość ciała ponad 25 cm . W rzece Vereshnicy piskorze dożywały 6 lat, W pierwszym roku życia mają średnio 4,4 cm, w drugim 8,8. w trzecim 13,7, w czwartym 17,5 cm . W pierwszych czterech latach życia piskorze rosną szybko i średnio przyrastają po 4 cm . Potem tempo wzrostu maleje. Ryby pięcioletnie dorastają do 19,2 cm, sześcioletnie 22,9 cm (Opalatenko 1974). Znacznie szybciej przyrastają na długość piskorze hodowane w stawach karpiowych. Dwuletnie ryby osiągają średnio 17 cm długości i masę 21 g.
Zbigniew PISKORZ edytował(a) ten post dnia 26.02.07 o godzinie 00:41