Temat: "Porozmawiajmy o książkach" wybrane programy Dyskusyjnych...

"PoroKszmawiaj o książkach" wybrane programy Dyskusyjnych Klubów iążki
09-11-2007, 09:25 Temat: Biblioteki
W całej Polsce doskonale rozwija się działalność Dyskusyjnych Klubów Książkowych, które powstały z inicjatywy British Council, w ścisłej współpracy z Instytutem Książki. Instytut Książki oprócz merytorycznej opieki nad całym programem opłaca również wojewódzkich koordynatorów akcji. Podajemy terminy najbliższych spotkań oraz kilka przykładów takich akcji czytelniczych.

Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?

To grupy osób w różnym wieku połączone pasją czytania, które spotykają się w bibliotekach aby porozmawiać o książkach.

Inicjatywa ta przyszła do nas z Wlk. Brytanii, gdzie Kluby Książki istnieją już od 1926 r. Tam organizowane są za pomocą internetu, księgarń, wydawnictw, bibliotek publicznych, szkół, czasopism literackich, radia czy telewizji. Trend ten ogarnął całą Anglię, to on ma wpływ na nakłady sprzedawanych książek, promocję, popularność autorów czy też wyznaczenie, jaka pozycja zasługuje na nagrody literackie.

Spotkania DKK:

• dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,
• klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi,
• na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury,
• uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze,
• moderator grupy nie musi znać się na literaturze,
• jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa,
• optymalna wielkość grupy to 2-12 osób!
• spotkania mogą odbywać się w dowolnym miejscu (biblioteka, szkoła, bar, dom jednego z uczestników),
• nie mają ściśle ustalonej formy,
• mogą być nieformalne lub uprzednio przygotowane,
• mogą być prowadzone przez moderatora albo przez członków klubu.

Województwo podlaskie:

Książnica Podlaska im. Łukasz Górnickiego w Białymstoku serdecznie zaprasza 16.11.2007 piątek godz.:17:00, na promocję książki "Ukraińskie pieśni Podlasia" Łarysy Łukaszenko oraz Hałyny Pochyłewycz z udziałem poety Tadeja Karabowycza.
MIejsce:Czytelnia Czasopism Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku ul. Kilińskiego 16.

Woj. koszalińskie

W kwietniu 2007 r. Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela zainaugurowała cykl spotkań z czytelnikami w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki (DKK). Powstały dwa kluby - pierwszy z nich adresowany jest do dorosłych czytelników, natomiast drugi skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej. Do tej pory odbyły się spotkania organizacyjne obydwu klubów, na których uczestnicy rozmawiali o swoich zainteresowaniach literackich, o ważnych dla nich książkach i ulubionych autorach.

- 19. października w filii nr 8 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Barbarą Kosmowską. Miłośnicy jej książek, zarówno młodzi jak i nieco starsi, licznie przybyli do biblioteki, by porozmawiać nie tylko o literaturze, ale także o środowisku pisarskim, popularności, warsztacie pisarza.

- Kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 16. listopada o godz. 16:30. Spotkamy się z książką Liliany Bardijewskiej "Dom ośmiu tajemnic".

Województwo Łódzkie:

23 listopada o 17.00,

- w MBP Łódź-Polesie przy ulicy Perla 9 odbędzie się dyskusja o książce Moniki Szwai Klub mało używanych dziewic

Tego samego dnia (23 listopada o 17.00) w innej filii MBP Łódź-Polesie będzie można porozmawiać o Rynku w Smyrnie Jacka Dehnela - spotkanie odbędzie się w budynku przy ul. Zielonej 77.

Koordynatorem projektu na woj. łódzkie jest Kinga Siekierska, a realizuje to WiMBP im. J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 102.

Województwo Dolnośląskie:

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu rozpoczęła cykl spotkań z czytelnikami w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki w maju tego roku (w ramach: programu Instytutu Książki – Tu czytamy oraz programu literackiego British Council – Faces & Places – New British Writing).

Filia nr 25, pl. Staszica 15, (Klub Czytelniczy Maluchów)

W okresie od założenia Klubu (maj 2007 r.) odbyło się w bibliotece 8 spotkań, w których uczestniczyło około 30 dzieci. Na pierwszym spotkaniu było 15 dzieci, które z zainteresowaniem przeglądały oraz zapoznawały się z literaturą dziecięcą. Ponieważ wiek dzieci oscylował między 5 a 7 rokiem do czytania wybrana została książka M. Kruger pt. "Karolcia". Następne spotkania odbyły się w okresie wakacyjnym - dzieci z Klubu brały udział w warsztatach czytelniczych pt. "Horror na wesoło", czytane były książki Niebish Jackie - "Szkoła wampirków". Na zakończenie spotkań odbyła się prezentacja prac plastycznych w Galerii Młodych Twórców - rozmaitych stworków i potworków wykonanych przez dzieci z Klubu.

Filia nr 40, pl. Przybyszewskiego 59,

- 7 listopada 2007 r. godzina: 17:00.
Adresat: wszyscy zainteresowani Spotkanie autorskie z Panem Markiem Krajewskim.

- 8 listopada 2007; godzina 15:00.
Adresat: młodzież.
Tematem będą powieści obyczajowe (romanse), na przykładzie Emily Bronte "Wichrowe wzgórza".

- 22 listopada 2007; godzina 15:00.
Adresat: młodzież.
Tematem będą powieści grozy i horrory, na przykładzie Stephena Kinga "Miasteczko Salem".

- 6 grudnia 2007; godzina 15:00.
Adresat: młodzież.
Tematem będzie szkoła i jej wizerunek w oczach uczniów oraz różne metody wychowacze na przykładzie N. H. Kleinbauma "Stowarzyszenie umarłych poetów".

Województwo małapolskie:

W województwie tym najlepiej prezentuje się działalność Miejskiej Biblioteki Publiczna w Tarnowie. Na ich stronie internetowej znaleźć można różnorodny program czytelniczy skierowany do wszystkich grup wiekowych. Powinien on zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych miłośników słowa drukowanego.

W bibliotece działa:

Klub Młodych Autorów

Skupia utalentowaną literacko młodzież, prowadzi comiesięczne warsztaty literackie, spotkania z prozaikami i poetami.Wydaje cykliczne pisemko "Aspiracje". Magazyn Literacki Młodych (dawniej: "Kajet",) w którym zamieszczane są utwory poetyckie i prozatorskie członków Klubu.Corocznie publikuje indywidualy autorski tomik poezji. Klub współpracuje z redaktorami gazetek szkolnych.
- otwarty dla wszystkich chętnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży.

Dyskusyjny Klub Książki

Powstał jako polski odpowiednik brytyjskiej grupy czytelniczej (reading groups). Dyskusyjne Kluby Książki są bardzo popularnej w Wielkiej Brytanii. DKK jest propozycją dla każdego kto lubi czytać książki i prowadzić swobodne dyskusje na ich temat. Zapewniamy, oprócz możliwości zapoznania sie z literaturą współczesną polską i zagraniczną, miłą atmosferę i dobrą zabawę. Warto spróbować, wszak wszelką korzyść odnoszą Ci, którzy łączą przyjemne z pożytecznym.
- otwarty dla wszystkich chętnych. Zobacz galerię, przeczytaj informacje ze spotkań Zainteresowanych prosimy o kontakt goram@biblioteka.tarman.pl

Klub Dyskusyjny Książki Mówionej.
- Utworzony przy współudziale Oddziału Tarnowskiego Polskiego Związku Niewidomych. Obecnie działa przy Filii nr 12. W jego ramach odbywają się comiesięczne spotkania czytelników połączone z prelekcjami literacko-historycznymi wygłaszanymi m.in. przez pracowników MBP oraz coroczne edycje małopolskiego konkursu literackiego.
- spotkania odbywają się w siedzibie PZN ul. Piłsudskiego 24. W każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Klub Przyjaciół Książki
- Organizuje wieczory literackie, autorskie, prelekcje połączone z promocją książek, itp. Informacje o spotkaniach wywieszane są na afiszach w bibliotece oraz ogłaszane w prasie i radiu..
- spotkania odbywają się w Czytelni Naukowej. Wstęp wolny.

Klub Literacki "13"
- Zaprasza starszych czytelników - miłośników literatury i sztuki - na spotkania w Filii Nr 13 przy ul. Starodąbrowskiej 4. Klub organizuje wykłady, wieczory poezji, wystawy plastyczne.

Planowane spotkania z czytelnikami:

Wiersze. Opowieści. Podróże
- spotkanie autorskie z Krzysztofem Lisowskim połączone z promocją tomiku wierszy pt. „Niewiedza” oraz zbioru prozy i szkiców z podróży pt. „Budzik Platona”.
Miejsce: Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4.
Czas: 15 listopada godz. 17.00.

Kluby czytelnicze

Dyskusyjny Klub Książki Mówionej - (utworzony przy współudziale Oddziału Tarnowskiego Polskiego Związku Niewidomych) wykład Urszuli Szuster poświęcony Władysławowi Kopalińskiemu. Miejsce: Świetlica PZN, ul. Piłsudskiego 24.
Czas: 13 listopada godz. 10.00.

Dyskusyjny Klub Książki
- polski odpowiednik brytyjskiej grupy czytelniczej (reading groups). Dyskusyjne Kluby Książki są bardzo popularnej w Wielkiej Brytanii. DKK jest propozycją dla każdego, kto lubi czytać książki i prowadzić swobodne dyskusje na ich temat. Spotkanie poświęcone książce Pachnidło Patricka Süskinda,
Miejsce: Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4.
Czas: 23 listopada godz. 16.00.

Klub Literacki „13”
(dla ludzi starszych – miłośników poezji i prozy) - „Niewątpliwie obdarzony geniuszem” – prelekcja Urszuli Szuster poświecona Stanisławowi Wyspiańskiemu.
Miejsce: Filia Nr 13, ul. Starodąbrowska 4.
Czas: 13 listopada, godz. 16.00.

Warsztaty poetyckie Grupy Młodych Autorów.
Miejsce: Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6,
Czas: 26 października godz. 16.00.

„Poezja i Obraz” – Warsztaty Grupy Młodych Autorów.
- poświęcone twórczości poetyckiej i malarskiej Stanisława Wyspiańskiego.
Grupa skupia uzdolnioną literacko młodzież szkolną i pracującą. Opiekunem merytorycznym Grupy jest tarnowski poeta Zbigniew Mirosławski. Warsztaty odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu i każdy kto pisze wiersze lub małe utwory prozatorskie, może przyjść na spotkanie, pokazać swoją twórczość i zostać członkiem Grupy. Młodzi twórcy zamieszczają swe utwory w cyklicznym piśmie wydawanym przez Bibliotekę pt. „Aspiracje. Magazyn literacki młodych”. Ponadto MBP wydaje indywidualne tomiki poetyckie poszczególnych członków Grupy.
Miejsce: Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6,
Czas: 23 listopada godz. 16.00.

Biblioteczne przedszkola

Kącik Kubusia Puchatka
- „Puchatkowe Miasteczko Wesołego Myślenia” – cykliczne zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i ich rodziców.
Miejsce: Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6,
Czas: każda sobota godz. 13.00 – 14.00,

Kącik Krasnoludków
- "Namaluj bajki świat" - cykliczne spotkania dla przedszkolaków.
Miejsce: Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4c.

Baśniowy Kącik Przedszkolaka
- "Ja też tak potrafię" – zajęcia dla przedszkolaków rozwijające umiejętności manualne i umacniające poczucie własnej wartości u dzieci.
Miejsce: Filia nr 17, ul. Westerplatte 8.

Kącik Misia Uszatka
- „Krajobarzy z tej ziemi” – Arktyczne ZOO – cykliczne spotkania (zajęcia plastyczne, pogadanki itp.) dla przedszkolaków i ich rodziców.
Miejsce: Filia nr 18, ul. Romanowicza 38.

Konkursy:

- " Biała kolęda” – konkurs plastyczny adresowany do dzieci i młodzieży, którego celem jest przedstawienie za pomocą dowolnych technik plastycznych zwyczajów i obyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Prace należy dostarczyć do 20 listopada.
Miejsce: Filia nr 2, ul. Gumniska 25.

- "Twórczości Stanisława Wyspiańskiego" - konkurs plastyczny.
Miejsce: Filia nr 3, ul. Pracy 4c.

Lekcje biblioteczne, biblioterapia i inne:

Media a książka
- lekcje biblioteczne dla dzieci i dla młodzieży Oddział Dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6,
Czas: od 11 października, godz. do uzgodnienia.

Cała Polska czyta dzieciom
- cotygodniowe głośne czytanie dla przedszkolaków.
Miejsce: Filia Nr 3, ul. Pracy 4c.

"Miś" – przyjaciel dzieci
- zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci z Przedszkola Nr 27.
Miejsce: Filia nr 7, ul. Błotna 2.
Czas: 22 listopada, godz. 10.00.

Pasowanie na czytelnika
- spotkanie uczniów SP Nr 23 połączone z lekcją biblioteczną.
Miejsce: Filia nr 17, ul. Westerplatte 8.
Czas: 7 listopada, godz. 9.00.

Nasz przyjaciel Kubuś Puchatek
- poranek literacki dla uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 10 oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Klikowej (w programie: prelekcja U. Szuster na temat życia i twórczości A. A. Milne, projekcja filmu pt. „Nowe przygody Kubusia Puchatka” oraz zagadki, krzyżówki, malowanki)
Miejsce: Filia Nr 5, ul. ks. W. Bajdy 27.
<
Bajkowa przystań w bibliotece
- głośne czytania bajek dla dzieci Filia Nr 5, ul. ks. W. Bajdy 27.
Czas: w każdy czwartek i piątek

Andrzejkowe wróżby
- spotkanie dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Klikowej.
Miejsce: Filia Nr 5, ul. ks. W. Bajdy 27.
Czas: 30 listopada.

Baśnie, bajki, poczytajki
- głośne czytanie bajek dla dzieci.
Miejsce: Filia nr 7, ul. Błotna 2.
Czas: 16 listopada, godz. 13.00.

Jesienne spotkanie z biblioteką
- czytanie bajek, zabawy, piosenki o tematyce jesiennej.
Miejsce: Filia nr 9, ul. Krzyska 116.

Oddział Starych Druków i Książki XIX-wiecznej
- proponuje lekcje dotyczące historii książki, historii ilustracji książkowej itp. w oparciu o zbiory Działu.
Miejsce: Terminy i tematy do uzgodnienia, tel. 688-80-21 w. 13.

Dział Informacyjno-Wydawniczy
- proponuje lekcje biblioteczne dotyczące zasad korzystania z biblioteki, katalogów bibliotecznych, opisu bibliograficznego itp.
Miejsce: Terminy i tematy do uzgodnienia; tel. 688-80-21 w. 19.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży
- proponuje lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży.
Miejsce: Terminy do uzgodnienia; tel. 688-80-23 w. 23.

Wydawnictwa własne:
- (do nabycia w MBP przy ul. Krakowskiej)

"Pozdrowienia dla Pana Andersena" – konkursowe pocztówki – publikacja niecodzienna, bo stworzona dla dzieci i przez... dzieci. W 2005 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie ogłosiła ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny z okazji "Roku Andersena". Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie okolicznościowych kart urodzinowych i życzeń dla 200-letniego bajkopisarza. Na konkurs napłynęło 700 kartek urodzinowych z 98 miejscowości w Polsce od osób w wieku 6-19 lat. Nagrodzone prace (plastyczne i wierszowane życzenia) zostały zebrane w antologię i opublikowane. Niezwykła to lektura...

Zbigniew Mirosławski Zastygłe pejzaże – kolejny tomik znanego tarnowskiego poety, pedagoga, autora zbiorów wierszy, redaktora licznych almanachów i tomików poetyckich, członka Stowarzyszenia Autorów Polskich, laureata kilku ogólnopolskich nagród i wyróżnień literackich. Od 1992 r. prowadzi warsztaty literackie Grupy Młodych Autorów przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie. W najnowszym zbiorze wierszy we właściwy sobie sposób tworzy obrazy poetyckie. Tym razem punktem odniesienia jest sztuka współczesna, komentarze do biografii i twórczości znanych artystów: Picassa, Abakanowicz, Hasior, Sasnala i in.

Opr. GLK