konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej - 8.11.2013

Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej - 8.11.2013

Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy. Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu

Komunikaty CBA

24 osoby zatrzymane przez CBA
6.11.2013. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 24 osoby podejrzewane o udział w korupcji przy zdawaniu egzaminów praktycznych na prawo jazdy.

Przepisy prawa

Lepszy dostęp do informacji publicznej?
11 października br. posłowie przyjęli nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ustawa, z jedną poprawką, została także przyjęta przez Senat RP. Wprowadzana nowelizacja obejmuje zmiany dotyczące dwóch zagadnień: Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP) i Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej.

Nowe kierunki zwalczania przestęczości w UE
23 października Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania pieniędzy, w której zawarł zalecenia zwalczania tego typu przestępstw.

Instytucje zaangażowane

HAITI – Unité de Lutte Contre la Corruption (ULCC)
Głównym podmiotem odpowiedzialnym za walkę z korupcją na Haiti jest Unité de Lutte Contre la Corruption (ULCC) - Jednostka do Walki z Korupcją. Powołana została ona dekretem z 8 września 2004 roku wydanym przez prezydenta Boniface Alexandre’a.

Media zagraniczne

Włochy: MafiaLeaks
8.11.2013. We Włoszech uruchomiono nową stronę internetową dla świadków, ofiar i byłych przestępców, którzy chcieliby ujawnić informacje o mafii, jednak do tej pory tego nie robili ze strachu przed vendettą.

Embraer pod lupą śledczych w Brazylii i USA
8.11.2013. Brazylijski potentat lotniczy, spółka Embraer, jest podejrzewana o korupcję przy okazji ubiegania się o kontrakty na Dominikanie i w Argentynie. Śledztwo prowadzone jest przez amerykańskie i brazylijskie organy na podstawie Ustawy o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych (FCPA) i odpowiednich brazylijskich przepisów.

Były premier Czech Nečas może być sądzony
7.11.2013. Sąd Najwyższy w Czechach uznał, że były premier Petr Nečas może być sądzony za domniemaną korupcję w jego rządzie. Sędziowie zadecydowali, że w okresie kiedy sprawował funkcję premiera nie był chroniony immunitetem parlamentarnym.

USA: Marsz Miliona Masek
7.11.2013. 5 listopada, w Dzień Guya Fawkesa czyli rocznicę spisku, który miał doprowadzić do wysadzenia w powietrze angielskiego parlamentu, amerykańcy Anonymous protestowali przed Białym Domem przeciwko korupcji korporacyjnej.

Prezydent Kenii uruchamia stronę antykorupcyjną
6.11.2013. Kenijski prezydent Uhuru Kenyatta uruchomił specjalną stronę, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki korupcji bezpośrednio do jego kancelarii.

Biskupi RPA: Korupcja jest jak kradzież ubogim
5.11.2013. Południowoafrykańscy biskupi w duszpasterskim liście zaapelowali do wiernych o wyplenienie z życia korupcji.

Żądają wyjaśnień od komisji parlamentarnej
4.11.2013. Organizacja Global Witness domaga się od komisji parlamentarnej w Wielkiej Brytanii (Business, Innovation and Skills Select Committee) ujawnienia informacji o brytyjskich spółkach uwikłanych w korupcję.

Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl