Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: NUMER NIP A STAŁE MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Nie ulega chyba wątpliwości, że sama rejestracja dla celów VAT nie tworzy stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce dla podmiotu zagranicznego.
Bywa, że podmioty zagraniczne (mające siedzibę zagranicą) rejestrują się w Polsce (mają NIP i rejestr VAT). Zwykle zgłaszają polski NIP (bo przecież mają obowiązek).
Z mojej praktyki wynika, że szalenie trudno jest przekonać kontrahentów, że można wystawić podmiotowi zagranicznemu z polskim NIP fakturę za usługę bez VAT (w oparciu o art. 28b ustawy).
Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii ?
Również z organami (bo widywałem w latach poprzednich interpretacje, że rejestracja dla celów VAT tworzy stałe miejsce prowadzenia działalności).
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: NUMER NIP A STAŁE MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

To chyba jednak mimo wszystko zależy od tego, z jakimi urzędnikami ma się do czynienia. Spotykam ostatnio na szkoleniach sporo osób pracujących w US, które - że się tak wyrażę - są zorientowane w temacie i nie mają większych oporów jeżeli chodzi o uznanie, że NIP niczego nie przesądza w kwestii stałego miejsca prowadzenia działalności.

Zawsze można się podeprzeć orzecznictwem ETS w tej kwestii (C-168/84 Gunter Berkholc, C-190/95 ARO Lease, C-260/95 DFDS A/S). Zgodnie z koncpecją ETS, stałe miejsce prowadzenia działalności występuje wtedy, gdy znajdują się w nim minimalne zasoby ludzkie i techniczne umożliwiające wykonywanie tej działalności.

A oto art. 15 projektu rozporządzenia Rady ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej:

1. „Stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej”, o którym mowa w art. 44 i 45
dyrektywy 2006/112/WE, jest dowolne miejsce o pewnych minimalnych rozmiarach i
posiadające stale dostępne zasoby kadrowe i techniczne wystarczające do:
a) otrzymywania i wykorzystywania świadczonych usług w przypadku usług, o których
mowa w art. 44 dyrektywy 2006/112/WE;
b) wykonywania świadczonych usług w przypadku usług, o których mowa w art. 45
dyrektywy 2006/112/WE.
Andrzej Nikończyk

Andrzej Nikończyk Doradca Podatkowy,
Kolibski Nikończyk
Dec i Partnerzy

Temat: NUMER NIP A STAŁE MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Co ciekawsze, moim zdaniem, podatnik nieposiadający siedziby, smpdz, mz, (itp, itd) na terytorium kraju, ale zarejestrowany w Polsce w zakresie usług innych niż będące przedmiotem obowiązkowego importu usług może sobie wybrać, czy wystawi polską fakturę czy zagraniczną.

Może nawet za jedną usługę polską za kolejną zagraniczną.

I to właśnie przemawia za tym, że rejestracja nie tworzy miejsca prowadzenia działalności.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: NUMER NIP A STAŁE MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Z tym wszystkim się zgadzam.
Gorzej z kontrahentami (sprzedawcami usług) dla takich podmiotów.
Spróbujcie np. przekonać operatora telekom., że jak podajecie polski adres z polskim NIP na fakturze, to on może wystawić fakturę bez VAT dla takiego podmiotu.
Andrzej Nikończyk

Andrzej Nikończyk Doradca Podatkowy,
Kolibski Nikończyk
Dec i Partnerzy

Temat: NUMER NIP A STAŁE MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

4. W przypadku świadczenia usług na rzecz podatników, gdy usługi te przeznaczone są na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych lub członków stowarzyszenia, do określenia miejsca świadczenia stosuje się odpowiednio przepisy art. 28c.

A Pani z Telekomu powie Ci "przecież osobiście Pan będzie rozmawiał".

:D:D:D:D
Michał Z.

Michał Z. Doradca podatkowy

Temat: NUMER NIP A STAŁE MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Cześć Adam,
Z mojego doświadczenia wynika, że wiele zależy od osób i systemu..., a dokładniej od znajomości systemu "księgowego" firmy przez te osoby.
W końcu taka osoba "musi" wystawić fakturę na usługę w "systemie", ale potrafi to zrobić jedynie albo dla "polaka" albo dla firmy zagranicznej bez NIP. Jak przychodzi osoba zagraniczna z polskim NIP to taka osoba się gubi...
Powody mogą być dwa:
1) Niedostosowanie systemu księgowego do tej opcji,
2) Brak wiedzy że w tym systemie jest taka opcja (np. trzeba znać odpowiedni kod VAT).
Pamientajmy jednak, że faktury w większych korporacja (np. telekomy) nie są wystawiane przez dział księgowy, lecz przez praconików działu sprzedaży, którzy niekoniecznie muszą znać się na podatkach, a faktury wystawiają w "systemie".
W praktyce widziałem jednak już sporo dobrych faktur.
Pozdr.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: NUMER NIP A STAŁE MIEJSCE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Pozwolę sobie wygrzebać wątek. Tak w skrócie: skoro usługobiorca nie ma siedziby w PL i ma się opodatkować za granicą, to wykazywanie jego NIP jest nielogiczne.

Następna dyskusja:

Brytyjska firma, uslugi onl...




Wyślij zaproszenie do