Arkadiusz Choczaj

Arkadiusz Choczaj Kierownik
Marketingu, CWS-boco
Polska Sp. z o.o.

Temat: Patrole Czystości sprawdziły toalety przed EURO 2012

Patrole Czystości, które przez cztery tygodnie wizytowały publicznie dostępne toalety w Polsce, właśnie zakończyły swój audyt. Odwiedziły łącznie dwieście toalet z których korzystać będą turyści i kibice podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Oceniały standard higieny i wyposażenia toalet oraz przyznawały odznaczenie „Czysta Toaleta”. Na miano to zasłużyło prawie 3/4 sprawdzonych toalet.

Patrol Czystości to akcja prowadzona w ramach kampanii Toaleta2012.pl, organizowanej przez firmę CWS-boco Polska. Kampania ma na celu podniesienie standardu polskich toalet przed mistrzostwami Euro 2012. Na przełomie września i października dwuosobowe zespoły w białych kombinezonach pojawiły się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku – tam, gdzie rozgrywane będą mecze podczas Euro 2012, oraz w Krakowie i Katowicach/ Chorzowie. Odwiedziły miejsca, do których trafić mogą kibice i turyści – dworce kolejowe i autobusowe, lotniska, restauracje i bary, obiekty sportowe i stacje paliw oraz miejskie toalety publiczne. Za pomocą specjalnej ankiety Patrole oceniały standard higieny i wyposażenia toalet. Najlepszym przyznawały znaczek „Czysta Toaleta”.

Łącznie do zdobycia było 100 punktów. Tyle mogła dostać toaleta idealna, czysta, pachnąca i kompletnie wyposażona. Do otrzymania odznaczenia wystarczyło zdobyć „jedynie” 65 punktów. W praktyce wystarczyło, by toaleta była oznakowana, czysta, zadbana i bez brzydkiego zapachu. Powinna być wyposażona w papier toaletowy, dozownik mydła i podajnik ręczników. Musiała mieć też odświeżacz powietrza i kosz na śmieci. Dodatkowe punkty można było zdobyć za urządzenia bezdotykowe (krany, spłuczki, dozowniki), kosze na podpaski lub rozwiązania do dezynfekcji deski sedesowej. Punktowane również było przystosowanie toalety do potrzeb rodziców (przewijaki dla dzieci) i osób niepełnosprawnych.

Otrzymanie odznaczenia „Czysta Toaleta” wcale nie jest takie trudne. Wystarczy spełnić podstawowe wymagania. Chcemy pokazywać dobre przykłady i dopingować tych, którym do osiągnięcia podstawowych standardów ciągle nieco brakuje.

Znakomita większość toalet (aż 145 na 200 sprawdzonych przez Patrole Czystości) spełnia podstawowe wymogi. Średni wynik dla wszystkich kategorii wyniósł 65,9 punkta (czyli tuż ponad progiem minimalnym). Najlepiej wypadły toalety na lotniskach – zdobywając średnio 73 punkty. Wszystkie zbadane toalety lotniskowe otrzymały znaczek „Czysta Toaleta”. Dużo gorzej prezentowały się toalety publiczne – zdobywając średnio 62 punkty. W tej kategorii znaczek zdobyło 29 na 46 sprawdzonych toalet (63%). Problemem jest też ich dostępność.

Z wytypowanych do audytu 56 toalet miejskich 8 było nieczynnych.
Najgorsza sytuacja jest jednak na dworcach. Tylko 7 na 20 audytowanych toalet dworcowych (35%) spełnia podstawowe wymogi. Średnia ocena w tej kategorii to 50 punktów. Właśnie
w toaletach publicznych i dworcowych najczęściej możemy zetknąć się z brzydkim zapachem (Patrolom Czystości przytrafiło się to w co szóstej (16%) publicznej toalecie miejskiej i w co czwartej toalecie na dworcu). Tam też najczęściej zaskoczyć nas mogą takie niespodzianki jak choćby brak papieru toaletowego (w 11% toalet dworcowych i aż w 15% toalet miejskich).

Mamy nadzieję, że do 2012 roku podniesie się standard także tych zaniedbanych miejsc, toalet dworcowych i miejskich. Bardzo bym chciał, byśmy za 3 lata mogli z czystym sumieniem odznaczyć naszym znaczkiem wszystkie publicznie dostępne toalety w Polsce. Wówczas na pewno nie będziemy musieli się wstydzić przed rzeszą kibiców i turystów, którzy odwiedzą nasz kraj z okazji Euro2012.