Arkadiusz Choczaj

Arkadiusz Choczaj Kierownik
Marketingu, CWS-boco
Polska Sp. z o.o.

Temat: 22 marca - Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody 2010

Ziemia to błękitna, pełna wody planeta? Nie dla wszystkich. Przekonamy się o tym podczas warszawskich obchodów Światowego Dnia Wody.

Autor: Marta Chowaniec, arch. MM

Mieszkaniec Wielkiej Brytanii zużywa w ciągu dnia około 135 litrów wody, podczas gdy mieszkaniec kraju rozwijającego – 10 litrów. To mniej więcej tyle, ile dziennie zużywamy, spuszczając wodę w toalecie. Warto przyjrzeć się tym liczbom, bo prawie miliard osób na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Każdego dnia cztery tysiące dzieci i noworodków umiera z tego powodu. Warszawa włącza się w obchody Światowego Dnia Wody, by pokazać, jak ważna dla życia jest czysta woda.


18 marca: Fabryka Trzciny

Tegoroczne święto dnia Wody w stolicy będzie miało kilka odsłon. Na początek - koncert. 18 marca w Fabryce Trzciny zagrają Motion Trio oraz Reni Jusis. Oprawą muzyczną zajął się senegalczyk Mamadou Diouf, który pracował m.in. z Voo Voo, a wieczór poprowadzi Beata Sadowska. Na imprezie będą obecni również: Marika, Joanna Jabłczyńska, Dominika Gawęda, Pascal Brodnicki, Ola Szwed i Ewelina Flinta.

- Gwiazdy będą prezentować koszulki z grafikami, które wygrały nasz konkurs Kreatywna Kropla - mówi nam Olga Blumczyńska z Polskiej Akcji Humanitarnej, która organizuje Dzień Wody w Fabryce Trzciny. - W międzyczasie będziemy przedstawiać autorów zwycięskich grafik oraz puszczać spoty, z których publiczność dowie się, co jako PAH robimy w Sudanie i Palestynie w zakresie wody.

W pełni charytatywny występ Mation Trio i Reni Jusis to pierwszy z cyklu Polskiej Akcji Humanitarnej "Niebieski koncert", który ma na celu promocję kampanii wodnej. Podczas kolejnych edycji wystąpią m.in.: Muzyczna Odwilż (1500 m do wynajęcia, 19 marca 2010), Marika i Makama.


20 marca: impreza nad Wisłą i polsko-duńskie powitanie wiosny

Kolejna na liście wydarzeń wodnych w Warszawie jest impreza nad Wisłą, na Płycie Desantu, w pobliżu Mostu Łazienkowskiego, w sobotę 20 marca. Główny punkt programu to gra miejska i możliwość wejścia na teren Osadnika Czerniakowskiego.

- Zabawa adresowana jest do wszystkich bez względu na wiek, do każdego, kto chce poznać uroki ciekawostki przyrodnicze i historię królowej polskich rzek oraz tajemnice nawiślańskich brzegów - zachęca Izabela Jeżowska z biura rzecznika Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Uczestnicy dostaną torby ekologiczne, w których znajdą mapę i materiały informacyjne, potrzebne do gry.

Piknik poprowadzi Tomasz Zubilewicz. Chętni mocnych wrażeń przejadą się quadami, a głodni najedzą się darmowymi pączkami i bigosem. Dla zmarzniętych organizatorzy przygotują grochówkę, kawę i herbatę. Także bezpłatnie.

MPWiK zaprasza również na zwiedzanie dwóch strategicznych i niedostępnych na co dzień obiektów wodnych w Warszawie. O godz. 12.30, 13.40 i 15.00 z Płyty Desantu będą odjeżdżać autokary, które zabiorą chętnych do zabytkowej Stacji Filtrów i Grubej Kaśki, gdzie tunelem będzie można przejść pod Wisłą.

Program
godz. 12.00 - 13.00 początek imprezy, rejestracja uczestników i start gry miejskiej, przedstawienie dla dzieci "Z Wisły do Wisły - podróże z Kropelkiem" i konkurs z nagrodami
godz. 13.00 - 15.00 występy zespołu wokalno-tanecznego Fasolki, film animowany - bajka
o uzdatnianiu wody, występ Czochera
godz. 15.00 - 16.00 wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla szkół "Wodne zagadki
MPWiK", pokazy strażaków
godz. 16.00 - 17.00 film dokumentalny o uzdatnianiu wody, występ zespołu Demobil Blues
godz. 17.00 - 19.00 koncert Eweliny Flinty, pokaz "tańczących fontann"

Z kolei w Stacji Plastycznej przy Czerniakowskiej o godz. 18.00 współorganizator zabawy, Fundacja Ja Wisła, zaprasza na ludyczne, artystyczne i radosne pożegnanie zimy, a powitanie wiosny. - Nasi goście, teatr tańca DT-DANSETEATER z Kopenhagi, nauczą nas duńskich obrzędów wiosennych, a my pokażemy im, jak się to robi w Polsce. Zrobimy naszą ekologiczna marzannę, która utopimy w Wiśle. Orszak żałobny wyjdzie ze Stacji Plastycznej i podąży wzdłuż ulicy Czerniakowskiej aż do Mostu Łazienkowskiego, z którego zrzucimy kukłę. Finalnie skierujemy się na barkę Herbatnik, w Porcie Czerniakowskim, gdzie rozpalimy wiosenne ognisko - zachęcają organizatorzy.


22 marca: porozmawiajmy o wodzie

W Nowym Wspaniałym Świecie, w poniedziałek, 22 marca, w dniu kiedy faktycznie przypada Światowy Dzień Wody Adam Leszczyński z Gazety Wyborczej poprowadzi z ekspertami debatę o polityce rozwojowej. Dodatkowo odbędzie się projekcja filmu "Strumień: z miłości do wody". Początek: godz. 18.00.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku.