konto usunięte
Temat: Trochę informacji o Konkursie TATO ROKU
BYĆ OJCEM! – III Edycja Konkursu TATO ROKU’ 2008„Rodzenie jest kontynuacją tworzenia” – przypominał Jan Paweł II w liście skierowanym do rodzin z okazji Roku Rodziny (1994). Właśnie rodzeniu w szczególny sposób Karol Wojtyła poświęcił dramat „Promieniowanie ojcostwa”. Cenną wskazówką jest już samo imię głównego bohatera – Adam (człowiek) – oznaczające w tradycji sumeryjskiej tego, który może być lub jest synem i ojcem.
Na Adama spadło doświadczenie ojcostwa, na które nie był przygotowany. Gdyby mógł, wybrałby ucieczkę w samotność. Nie czyni jednak tego, ponieważ dociera do niego świadomość odpowiedzialności za swoje adoptowane dziecko – Monikę. Stając się dla niej ojcem, wyrzekł się własnej wolności, bo miłość kosztuje – i jego, i ją. Odtąd uczył się rezygnować z „ja”, by móc powiedzieć „my”. Przekonał się też, że miłość nigdy nie jest „gotowa”, bo nigdy nie jest darem, który można po prostu przekazać drugiemu. To raczej ofiara – z własnej wolności i niezależności. Tak jest także w relacji rodzic-dziecko:
„Miłość jest stale wyborem i stale się rodzi z wyboru.
(Oto jest tajemnica słowa „moje”.)
Jeśli miłuję, muszę stale wybierać ciebie w sobie,
muszę więc stale rodzić ciebie i stale się rodzić w tobie.
Rodząc w ten sposób przez nieustanny wybór – rodzimy miłość”.
W dniu 21 czerwca 2008 roku, o godz. 11.00 na Bulwarze nad Wartą w Gorzowie Wlkp. odbył się Finał Konkursu TATO ROKU. To już trzecia edycja konkursu, ale pierwszy raz objęto nim cały region, a nie - jak od tej pory - tylko Gorzów i okolice.
Pomysłodawcą, mecenasem i głównym organizatorem Konkursu był O. Bogusław Barański OMI (wtedy wikariusz Parafii p.w. Św. Józefa w Gorzowie). Tegoroczny patronat honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Lubuski Helena Hatka, Marszałek Województwa Lubuskiego Krzysztof Szymański oraz Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Stefan Regmunt.
Ponadto w Kapitule zasiedli: Zofia Bednarz - Zastępca Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego ds. społecznych, Zygmunt Baś - Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Dorota Modrzejewska - Karwowska - Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Agata Kozłowska - Psycholog , dr hab. Ewa Narkiewicz - Niedbalec - Prodziekan Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kom. Jarosław Nawrocki - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Organizacja konkursu ma na celu pogłębić w społeczeństwie świadomość roli ojca w rodzinie, obudzić w młodzieży dobre wzorce i ideały, a samym ojcom dostarczyć motywacji do tworzenia własnego wizerunku dobrego męża i opiekuńczego rodzica. Konkurs ma na celu wyłonienie osoby ojca, który reprezentuje wzorcową postawę w środowisku rodzinnym i społecznym, jest autorytetem oraz przedstawia świat wartości, na którym może się wzorować młody człowiek.
Kandydaci do Konkursu TATO ROKU zgłaszali się poprzez wypełnienie CV konkursowego. Panowie musieli odpowiedzieć m.in. na pytania: W jaki sposób troszczysz się o rodzinę i dom? Ile czasu spędzasz z żoną i dziećmi i w jaki sposób? Jak pokazujesz dziecku, że kochasz jego matkę? Jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze w życiu i w jaki sposób przekazujesz je swojemu dziecku?
W pierwszym etapie konkursu - na szczeblu powiatowym - siedem powiatów wytypowało zwycięzców. 6 z nich (1 zrezygnował z udziału w finale) wzięło udział w trzech konkurencjach finału, podczas którego wybrany został TATO ROKU.
Na początek ojcowie przygotowywali rodzinne śniadanie, później musieli zaplanować wakacje, a na koniec - niespodziankę dla mamy z okazji Dnia Matki.
Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas uroczystości na scenie letniej Teatru im. J. Osterwy.
Tatą Roku 2008 roku został Robert Biś z Glisna (Gmina Lubniewice). Wojewoda Helena Hatka wręczyła zwycięzcy statuetkę Złotego Anioła, tytuł TATO ROKU’ 2008 Województwa Lubuskiego i nagrodę rzeczową - kamerę cyfrową. Drugie miejsce zajął Piotr Nowicki ze wsi Glinki (Gmina Deszczno) - otrzymał on statuetkę Srebrnego Anioła i aparat cyfrowy a trzecie Wojciech Grochola z Rokitna (Gmina Stare Kurowo) - statuetka Brązowego Anioła i także aparat cyfrowy.
Pan Robert Biś ma 40 lat, jest zawodowym żołnierzem. Pracuje w jednostce w Wędrzynie. Wraz z żoną Agnieszką prowadzą rodzinne pogotowie opiekuńcze. Mają dwójkę biologicznych dzieci - Basię i Tomka oraz szóstkę pod opieką: Szymona, Sebastiana, Elę, Weronikę, Patrycję i Jagodę. Pasją pana Roberta jest motocross.
Przedsięwzięcie to bez wątpienia zasługuje na pełne poparcie i szacunek, ze względu na wartości, jakie promuje idea konkursu.
- Pragniemy pokazać, że współczesny mężczyzna, współczesny ojciec jest troskliwy i czuły, znajduje czas na zabawę z dzieckiem, ale jednocześnie wspiera i wychowuje dziecko poprzez swój autorytet, a nie siłę i władzę. Poprzez ten konkurs chcemy pomóc rodzinom w budowaniu jedności między zaangażowanymi w życie rodzinne ojcami i ich dziećmi kierując się zasadą: wzmacniając ojców wzmacniamy rodzinę - powiedziała do laureatów Wojewoda Helena Hatka.
Rok ubiegły przyniósł 3706 zgłoszeń do konkursu z Gorzowa i okolic, dlatego w tym roku Konkurs przeprowadzony został w całym województwie.
Organizatorzy jednogłośnie zapowiedzieli, że w przyszłym roku będzie on miał już zasięg ogólnopolski.