konto usunięte

Temat: Zbyt wysokie kompetencje zawodowe. Dobrze czy źle?

Zbyt wysokie kompetencje zawodowe. Dobrze czy źle?

Kandydaci posiadający odpowiednią wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje zawodowe to dla wielu firm niemal błogosławieństwo. Co jednak w przypadku, gdy w szranki o dane stanowisko stają osoby, których kwalifikacje znacznie przewyższają wymagania wskazane w ofercie pracy? Czy zbyt wysokie kompetencje zawodowe mogą stać się przeszkodą w zdobyciu posady i przekreślić szanse kandydata już na starcie procesu rekrutacyjnego?


Kandydaci, którym zależy na zdobyciu wymarzonej posady, robią co mogą, aby sprostać wymaganiom stawianym przez pracodawców. W tym celu dokładają wszelkich starań, żeby zdobyć jak największe doświadczenie zawodowe i odpowiednie umiejętności. Na starcie kariery służą temu staże i praktyki, a w późniejszym etapie - specjalistyczne kursy i szkolenia czy uczestnictwo w międzynarodowych projektach. Praktyka pokazuje jednak, że inwestycje w podnoszenie kwalifikacji nie zawsze są trafione. Uczestnicy rekrutacji często już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej dowiadują się, że ich kompetencje zawodowe są zbyt wysokie

ZBYT DOBRY KANDYDAT TO ZŁY KANDYDAT? ...

Z danych OECD wynika, że poniżej swoich kwalifikacji pracuje obecnie ponad 16% Polaków. Z punktu widzenia pracodawców te statystki nie są najlepsze, bowiem pokazują, że potencjał kadr nie jest w pełni wykorzystywany. Z drugiej strony, może to również wskazywać na brak świadomości pracowników, którzy nie dostrzegają niedopasowania zajmowanego stanowiska do posiadanych kwalifikacji.

OBAWY FIRM ...

http://www.praca.egospodarka.pl/144890,Zbyt-wysokie-ko...