konto usunięte

Temat: Wypalenie zawodowe trenera

Wypalenie zawodowe trenera

Wydaje się, że zmienne otoczenie, w jakim pracuje trener biznesu, nie stwarza zagrożenia wypaleniem zawodowym. Jednak gdy bliżej przyjrzymy się charakterowi jego pracy, dostrzeżemy liczne czynniki wywołujące stałe napięcie. Stąd już krok do wypalenia

Sama struktura pracy oparta na współzależności z uczestnikami i zleceniodawcami, poddanie ekspozycji publicznej, wchodzenie w bliską interakcję z nie zawsze przychylnymi uczestnikami oraz pewien element powtarzalności szkoleń, stwarza podatny grunt dla wyczerpania zarówno psychicznego, jaki i emocjonalnego.

Badania naukowe dowodzą, że istnieje pewna grupa ludzi szczególnie zagrożonych wypaleniem zawodowym. Są to osoby:
angażujące się w pracę całym sercem,
mające wobec siebie duże oczekiwania,
negujące własne granice obciążenia pracą,
spychające na dalszy plan osobiste potrzeby i interesy,
dobrowolnie i chętnie podejmujące nowe obowiązki i zadania*.

Pułapka bycia ocenianym ...

Eskpozycja publiczna ...

Bliska interakcja z uczestnikami ...

Silne obciążenie dla prowadzącego ...

Rutyna szkoleniowca

Cykl Deminga

Stosując na szkoleniu cykl Deminga PDCA (PLAN – planuj, DO – wykonaj, CHECK – sprawdź, ACT – zastosuj jako nowy standard), możemy doprowadzić zajęcia do perfekcji. Wielokrotnie doświadczyłem, prowadząc powtarzalne zajęcia, że każde kolejne były coraz bardziej dopasowane do uczestników, rozwojowe - bo dawały autentyczne przykłady, oraz bezpieczne dla prowadzącego i grupy. Dzieje się tak tylko przy zastosowaniu ciągłego ulepszania programu szkoleniowego.

Czytaj: http://nf.pl/kariera/wypalenie-zawodowe-trenera,,51251...