konto usunięte
Temat: Rozmowa kwalifikacyjna – klucz na drodze do sukcesu
Rozmowa kwalifikacyjna – klucz na drodze do sukcesuRozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym etapem rekrutacji, m.in. dlatego, że jest doskonałą okazją do zrobienia pozytywnego pierwszego wrażenia. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej zapisać się w pamięci rekrutujących.
Jednak podjęte przez nas wysiłki nie mogą skupić się wyłącznie na trosce o odpowiednią prezencję czy dobre samopoczucie w dniu rozmowy. Aby odnieść prawdziwy sukces, musimy przygotować się wszechstronnie i wieloetapowo.
Poznaj swojego potencjalnego pracodawcę
Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków, jaki powinniśmy podjąć w celu zmaksymalizowania naszych szans na zatrudnienie, jest zdobycie merytorycznej wiedzy dotyczącej naszego potencjalnego pracodawcy. Musimy poświęcić czas na akumulację informacji na temat branży w jakiej działa, stanowiska jakie chcemy zająć oraz aktualnych trendów panujących na rynku. Nasza wiedza na pewno będzie skrupulatnie sprawdzana przez rekruterów, dlatego też warto przygotować się do tego kompleksowo. Pewność siebie i wysoki poziom wiedzy w tematach związanych z naszym przyszłym stanowiskiem na pewno nie umkną uwadze rekrutujących.
Zadbaj o „prawdziwe” CV
Należy pamiętać, że za pierwsze wrażenie odpowiedzialne są w równym stopniu wypowiadane przez nas słowa, jak i wygląd czy gestykulacja. Dlatego w kwestiach wizerunkowych bardzo ważna jest autentyczność oraz spójność naszej sylwetki przedstawionej w CV z tą realną. Przekłamania dotyczące posiadanych umiejętności, doświadczenia czy zdobytych certyfikatów mogą wyjść na jaw zarówno podczas rozmowy rekrutacyjnej, jak i, co gorsza, już podczas pracy. Musimy doskonale zdawać sobie sprawę z tego, co zawarliśmy w naszym curriculum vitae i mieć pewność, że zostało ono poprawnie zaktualizowane i ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Prezentacja jest niezwykle ważna
Warto podkreślić, że wspomniana na początku prezencja wpływa w dużym stopniu na sposób odbioru naszej osoby. Dlatego udając się na spotkanie kwalifikacyjnie powinniśmy umiejętnie dobrać naszą garderobę. Warto „wybadać” przyszłe miejsce pracy i przyjąć adekwatny dress code, w którym będziemy zarówno czuć się wygodnie i pewnie, jak i wyglądać profesjonalnie. Nie powinniśmy też doprowadzić do sytuacji, w której wygląd odwracałby uwagę od naszych wypowiedzi. Odpowiednio dopracowany ubiór powinien iść w parze ze zrównoważonym zachowaniem. Należy ograniczyć gestykulację i nadmierną ekspresję wypowiedzi. Przesadne uleganie emocjom i stresowi podczas rozmowy rekrutacyjnej może przekreślić nasze szanse, warto więc spróbować rozładować stres kumulujący się przed rozmową poprzez np. uprawianie sportu, czy ulubione hobby.
Podczas rekrutacji kandydat bardzo często wysyła sygnały dające znać, że najprawdopodobniej nie jest właściwym kandydatem na oferowane stanowisko. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę.
Ile chcesz zarabiać?
Jednym z ostatnich ważnych aspektów, o jakim musimy pamiętać, jest przygotowanie się do pytania na temat naszych oczekiwań finansowych. Kandydaci często obawiają się, że ich odpowiedź w sprawie wymagań finansowych będzie czynnikiem dyskwalifikującym w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym. Jeżeli podamy zbyt wysoki poziom wynagrodzenia, okazać się może, że potencjalny pracodawca wybierze osobę o niższych wymaganiach płacowych. Z drugiej strony, czy warto podawać zaniżone oczekiwania finansowe? Z perspektywy rekruterów mogą one świadczyć o niskich ambicjach lub małych potrzebach do dalszego rozwoju. Właśnie dlatego przed każdą rozmową trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, jaka stawka będzie dla nas satysfakcjonująca, a także – poniżej jakiego poziomu wynagrodzenia nie możemy zejść. Trzeba przeanalizować, jaki poziom zarobków nie będzie powodował u nas frustracji, kiedy pod koniec miesiąca będziemy zaglądać na konto. Najrozsądniejsze i najbardziej asekuracyjne będzie podanie tzw. widełek (ważna rada – zawsze podawaj kwotę brutto). Takie elastyczne podejście do sprawy to czytelny sygnał dla pracodawcy, że jesteśmy otwarci na negocjacje.
Nie wstydź się pytać
Nie możemy również pominąć tematu dotyczącego zakresu obowiązków na danym stanowisku i ścieżki ewentualnej kariery. Jeżeli nie zostanie on poruszony przez współrozmówców, powinniśmy wywołać go sami. Rozmowa rekrutacyjna nie służy jedynie egzaminowaniu potencjalnego pracownika, to także moment dla kandydata, aby poznać firmę i środowisko, w jakim być może przyjdzie mu funkcjonować. Pytania są więc mile widziane.
Czytaj: http://nf.pl/kariera/rozmowa-kwalifikacyjna-klucz-na-d...