konto usunięte

Temat: Likwidacja humanistyki w białych rękawiczkach....

Likwidacja humanistyki w białych rękawiczkach. Ministerstwo drastycznie zmniejsza finansowanie.

Dyscypliny humanistyczne niedługo znikną z polskich uczelni – alarmuje część środowiska akademickiego. Ma to być efekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącego kosztochłonności.


Rozporządzenie znajduje się w tej chwili na etapie opiniowania. Jego treść określa, jakie są koszty prowadzenia badań w poszczególnych dyscyplinach naukowych. Jest to o tyle ważne, że współczynnik jest elementem składnika badawczego (i doktoranckiego), który stanowi od 20 proc. Do 75 proc. całej subwencji, jaką będą otrzymywały uczelnie i instytuty badawcze.

W Ocenie Skutków Regulacji czytamy, że ostateczna treść rozporządzenia jest efektem badań, jakie przeprowadziło ministerstwo wspólnie z Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie, instytuty badawcze i instytuty naukowe PAN przesłały dane dotyczące kosztów prowadzenia działalności naukowej i dydaktycznej za lata 2014-2016. Wyniki podsumowano, odniesiono do nowej klasyfikacji dyscyplin naukowych i określono współczynniki.

Jedlak: Pogarda dla państwa [KOMENTARZ] >>

W stosunku do poprzedniego sposobu określania współczynników kosztochłonności zmieniają się trzy rzeczy. Po pierwsze chodzi o dostosowanie rozporządzenia do nowego podziału na dyscypliny naukowe. Po drugie rozdziela ono koszty prowadzenia badan naukowych i dydaktyki. Obie te zmiany wynikają wprost z Ustawy 2.0. Trzecia zmiana, która zdaniem humanistów oznacza powolne wygaszanie studiów humanistycznych na polskich uczelniach, dotyczy zwiększenia zróżnicowania finansowania. Rozporządzenie rozszerza, bowiem rozpiętość współczynników z 1-3 do 1-6.
(...)

https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/13865...