konto usunięte
Temat: Kierunki szyte na miarę biznesu materiały
Kierunki szyte na miarę biznesuKluczem do stworzenia oferty edukacyjnej odpowiadającej potrzebom współczesnego rynku pracy jest ścisła kooperacja samorządów, biznesu i szkolnictwa wyższego. Część polskich ośrodków akademickich odrobiła lekcje.
Złoty trójkąt
Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Polska to czwarty, co do wielkości, ośrodek akademicki w Europie. Co dziesiąty student w UE wybiera polskie uczelnie – w roku 2013/2014 studiowało tu 1,55 mln osób. Ostatnia dekada pokazuje otwartość szkół wyższych na poszerzanie oferty dydaktycznej i dostosowywanie jej do wymogów nakładanych przez świat biznesu. Nowe specjalności i kierunki powstają często w wyniku trójstronnej współpracy szkół wyższych, samorządów oraz prywatnych przedsiębiorstw, czyli tzw. „złotego trójkąta”. Jedną z branż, która najsilniej wpływa na zmiany w polskich uczelniach jest sektor outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu, który notuje kilkunastoprocentowy wzrost rok do roku.
Owocna współpraca
Silne związki pomiędzy władzami lokalnymi, uczelniami i biznesem widocznie wpływają na stały rozwój rynku pracy. Dobrym przykładem jest Poznań, gdzie bezrobocie w czerwcu 2015 roku spadło do 2,9 proc. i jest obecnie najniższe w kraju. W stolicy Wielkopolski realizowany jest program WorkGate Poznań, za który miasto zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie Outsourcing Stars w 2013 i 2014 roku. W ramach projektu poznańscy studenci i absolwenci są z sukcesem wprowadzani w świat sektora usług dla biznesu.
Nie tylko najwięksi
W potrzeby biznesu wsłuchują się nie tylko największe ośrodki biznesowe, lecz także te nieco mniejsze, chcące zaznaczyć swoją obecność na akademickiej mapie Polski.
Czytaj: http://nf.pl/kariera/kierunki-szyte-na-miare-biznesu,,...