konto usunięte

Temat: Dlaczego się szkolimy?

Dlaczego się szkolimy?

Jak informuje Gazeta Finansowa tylko 22 proc. dorosłych Polaków zadeklarowało w badaniu Bilans Kapitału Ludzkiego, że w 2013 r. zamierza rozwijać swój potencjał zawodowy w jakiejkolwiek formie.
To znacznie mniej niż w ubiegłym roku, kiedy 36 proc. ankietowanych doskonaliło swoje umiejętności. Dla zdecydowanej większości z nich największą motywacją do podnoszenia kompetencji były wymogi związane z zajmowanym stanowiskiem i oczekiwania pracodawcy.

W 2012 r. 36 proc, czyli prawie 9 mln dorosłych Polaków, rozwijało swój potencjał w jakiejkolwiek formie. Tradycyjnie, najczęściej doskonalili umiejętności pracujący i absolwenci studiów wyższych. Aż 37 proc. Polaków nigdy nie uczestniczyło w szkoleniach, warsztatach, seminariach czy innych formach dokształcania. W ubiegłym roku około 3,6 mln osób dorosłych (czyli 15 proc.) zdecydowało się na udział w nieobowiązkowych kursach i szkoleniach. Około 5 proc. ankietowanych (1,2 mln) uczestniczyło tylko w obowiązkowych szkoleniach BHP i przeciwpożarowych.

Jedynie 17 proc. uczestniczących w szkoleniach opłacało je samodzielnie. W zdecydowanej większości przypadków kursy finansował pracodawca. Dla osób pracujących największą motywacją do uczenia się była chęć podnoszenia kompetencji potrzebnych w obecnym miejscu pracy (65 proc). Szczególnie widoczne było to wśród specjalistów i osób na kierowniczym stanowisku - zauważa gazeta.

Gazeta Finansowa http://wiadomosci.nf.pl/