Wojciech Sobota

Wojciech Sobota TU Allianz Polska
S.A.

Temat: Wypadek przy pracy - OC?

Mimo wszystko nie znamy okoliczności wypadku.

Uzupełnijcie moją wiedzę koledzy
Jeżeli sekretarka w trakcie pisanie na klawiaturze uszkodzi sobie palec: będzie siniak, zepsuje tips to od razu może wystąpić o odszkodowanie z tytułu ryzyka?

Jeżeli tak to utwierdza to moją decyzję o likwidacji firmy i pozostaniu agentem - sam sobie sterem i okrętem.

W cytowanym przez mnie artykule oparłem się na :

W orzecznictwie przyjmuje się bowiem, że odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający (wyrok SN z 29 lipca 1998 r., II UKN 155/98, OSNP 1999/15/495). Dlatego też pracownik nie może dochodzić roszczeń cywilnoprawnych (art. 415, 435, 444 i 445 k.c.), jeśli świadczenia przyznane mu z ubezpieczenia wypadkowego w całości pokrywają następstwa wypadku.

który wymienia oba artykuły k.c., oraz:

Należy również dodać, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność pracodawcy może opierać się na art. 435 k.c. Przepis ten statuuje rozszerzoną odpowiedzialność cywilnoprawną przedsiębiorstw wprawianych w ruch za pomocą sił przyrody na zasadzie ryzyka (zakłady energetyczne, kopalnie, huty). W tym przypadku poszkodowany musi wykazać przed sądem, że uszczerbek na zdrowiu pozostaje w normalnym związku przyczynowym z ruchem przedsiębiorstwa. Odpowiedzialność pracodawcy może zostać wyłączona, jeśli szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności. Roszczenie pracownika może nie znaleźć podstaw, jeżeli np. wbrew obowiązującym zasadom uruchomił on maszynę, zdejmując z niej elementy ochronne. W takiej sytuacji można dopatrywać się wyłącznej winy pracownika. Odmienne konkluzje należałoby z kolei wywieść, gdyby przełożeni tolerowali wykonywanie pracy bez zabezpieczenia. Tutaj pracownikowi zostałoby przypisane przyczynienie się do wypadku. Sąd dokonałby rozdziału odpowiedzialności między pracownika i pracodawcę.

dlatego myślę, że brak nam precyzyjnego oglądu sytuacji.

Temat: Wypadek przy pracy - OC?

Panie Krzysztofie
widzę, że Pan również tego nie odróżnia, bądź nie rozumie.

Krzysztof D.:
Wojciech S.:
http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/o...

Widzę, że Kolega nie odróżnia odpowiedzialności na zasadach ogólnych (zasada winy) od odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Powyższy artykuł dotyczy odpowiedzialności pracodawcy na zasadzie winy, co wyraźnie zostało napisane we wstępie:
"W orzecznictwie sądowym powszechnie aprobowane jest stanowisko, że pracownik może dochodzić – na zasadach ogólnych, określonych w Kodeksie cywilnym – roszczeń uzupełniających w celu zrekompensowania szkody spowodowanej wypadkiem przy pracy, która nie została pokryta w ramach przyznanych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Wymaga to jednak spełnienia kilku warunków."

Z wypowiedzi Kolegi Jacka wynika, że w omawianym przypadku chodzi o odpowiedzialność pracodawcy na zasadnie ryzyka, a nie na zasadach ogólnych.
Piotr Wagner

Piotr Wagner Radca prawny/Legal
adviser

Temat: Wypadek przy pracy - OC?

Dziwna dyskusja, a niektóre pomysły inspirujące :) - szkoda to szkoda. Jeżeli pracodawca ma wykupił pracownikom NNW, to pracownik ma prawo wziąć pieniądze z tej polisy, a później dochodzić zaspokojenia w zakresie nie objętym tą polisą z polisy OC pracodawcy. Podobnie ma się kwestia ze świadczeniem ZUS - ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w zakresie nie pokrytym.

Polisy NNW mają zakres indywidualny - zgodnie z rozumowaniem niektórych, pracodawcę zwalniałby z odpowiedzialności cywilnej fakt wykupienia dla pracowników polisy NNW z limitem ubezpieczenia 500 zl?

Następna dyskusja:

Problemy w naszej pracy




Wyślij zaproszenie do