konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Witam

wczoraj przeczytałem art o następującej treści.
"Usługi wyceny i likwidacji szkód majątkowych, od dnia 1 stycznia 2011 r. nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 oraz w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT.
Ww. czynności nie stanowią bowiem usług ubezpieczeniowych lub reasekuracyjnych, czy też usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy. Przedmiotowe usługi wykonane na podstawie umów zawartych z towarzystwami ubezpieczeniowymi nie stanowią także usług właściwych do wykonania usługi podstawowej, tj. usługi ubezpieczeniowej zwolnionej od podatku VAT w związku z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, bowiem nie obejmują one funkcji charakterystycznych dla usługi ubezpieczeniowej - stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17.06.2011 r., sygn. IPPP3/443-300/11-6/K.
Sprawa dotyczyła firmy podatnika, która zajmuje się wykonywaniem usług pomocniczych do usług ubezpieczeniowych w zakresie weryfikacji wartości i zakresu uszkodzeń.
Zgodnie z zaświadczeniem w wpisie do ewidencji działalności gospodarczej przedmiotem działalności firmy, na podstawie PKD nr 66.21.Z - „Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat”, jest likwidacja szkód majątkowych, do końca roku 2010 zakwalifikowana w grupowaniu PKWiU ex 67.20.10-00.20-00.30, które obecnie zawiera art. 43 ust. 1 pkt 37 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. W ramach usług likwidacji szkód majątkowych wykonuje czynności: oceny ryzyka, ustalenia przyczyny powstania szkody oraz wyceny wartości poniesionych strat.
We wniosku o interpretację podatnik dodał, że nie jest agentem ani pośrednikiem ubezpieczeniowym, a przedmiotową usługę świadczy na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, na podstawie zawartych z nimi umów, lub na podstawie zleceń od towarzystw ubezpieczeniowych, w których przedmiotem świadczenia jest likwidacja szkód, w tym przede wszystkim ocena ryzyka, ustalenie przyczyny powstania szkody oraz wycena wartości strat.
Podatnik chciał wiedzieć, czy od początku roku 2011 usługa pomocnicza do usługi ubezpieczeniowej, w zakresie oceny ryzyka, wyceny i likwidacji szkód majątkowych, należy do usług zwolnionych od podatku VAT. Jego zdaniem usługa ta podlega zwolnieniu z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się z podatnikiem. W uzasadnieniu wyjaśnił, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji. Jednak podatnik nie wykonuje czynności ubezpieczeniowych. Czynność ubezpieczeniowa charakteryzuje się bowiem tym, że ubezpieczyciel, w zamian za wcześniejsze opłacenie składki ubezpieczeniowej, zobowiązuje się w przypadku wystąpienia ryzyka objętego umową ubezpieczenia do spełnienia na rzecz ubezpieczonego świadczenia określonego w momencie zawarcia umowy.
Dyrektor zauważył, że „czynność ubezpieczeniowa”, w każdym wypadku związana będzie z istnieniem stosunku umownego między ubezpieczycielem, który na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług może korzystać ze zwolnienia z tego podatku, a osobą, której ryzyko jest objęte ubezpieczeniem, czyli ubezpieczonym. Natomiast między podatnikiem a klientami nie istnieje żaden stosunek prawny ubezpieczenia.
Podatnik nie świadczy również usług reasekuracyjnych, polegających na wykonywaniu czynności związanych z przyjmowaniem ryzyka cedowanego przez zakład ubezpieczeń lub przez zakład reasekuracji oraz dalsze cedowanie przyjętego ryzyka.
Świadczone przez podatnika usługi są czynnościami polegającymi na ustaleniu stanu faktycznego i prawnego zaszłego zdarzenia oraz oszacowaniu wysokości odszkodowania, co wymaga dokonania jego wyceny. Czynności te należy traktować jako formę niezbędną w celu uzyskania odszkodowania od towarzystw ubezpieczeniowych. Stąd, czynności wykonywane przez podatnika na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych nie stanowią również usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy.
Organ zaznaczył, że przedmiotowe usługi nie są także usługami wskazanymi w art. 43 ust. 13 ustawy, gdyż nie stanowią one elementu usługi wskazanej w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej.
Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o podatku VAT ustawodawca uzależnia od łącznego spełnienia określonych warunków. Przepis ten wyraźnie wskazuje, że przedmiotowe usługi muszą być właściwe oraz niezbędne do wykonania usługi podstawowej tj. usługi ubezpieczeniowej. Aby uznać usługę za właściwą musi ona z ogólnego punktu widzenia stanowić osobną całość, w rezultacie obejmując funkcje charakterystyczne dla usługi zwolnionej.
Jak stwierdził dyrektor izby skarbowej, usługi wykonywane przez podatnika na rzecz zakładów ubezpieczeń nie można uznać za usługi właściwe do wykonania usługi podstawowej, tj. usługi ubezpieczeniowej, nie obejmują one bowiem funkcji charakterystycznych dla usługi ubezpieczeniowej zwolnionej od podatku VAT, świadczonej przez zakład ubezpieczeniowy, który dostarcza swoim klientom ochrony ubezpieczeniowej w ramach polisy ubezpieczeniowej. Wycena i likwidacja szkód majątkowych nie są działaniami nastawionymi na świadczenie usług ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku VAT, a jedynie mają na celu ocenę wysokości szkód i rozmiaru odszkodowań. Przedmiotowe usługi mają wpływ na decyzje podejmowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które zlecają podatnikowi wykonanie opisanych czynności, nie obejmują one jednak funkcji charakterystycznych dla usługi ubezpieczeniowej.
Biorąc pod uwagę powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że świadczone przez podatnika usługi wyceny i likwidacji szkód majątkowych, od dnia 1 stycznia 2011 r. nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 oraz w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT."

Kieruje pytanie do osób zajmujących się tematyką taką jak o informacje: czy macie może inne informacje bo przez lata byliśmy zwolnieni z podatku VAT a tu nagle + 23%. Może spróbujemy wspólnymi siłami coś wymyślić. Może firmy ubezpieczeniowe mają już przetartą ścieżkę w tym zakresie?
Ja będę miał spotkanie z moimi radcami i księgowością ale może ktoś już coś wie.

Pozdrawiam
Radek

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

wg mnie sprawa jest dosyc ciekawa i pewnie (niestety) dopiero za jakiś czas dowiemy się o jej rozstrzygnięciu w sądzie - o ile znajdzie się jakiś odważny.
Niewielu z naspewnie zna się na tyle na przepisach podatkowychaby tu przedstawić jednoznaczną ocenę tej interpretacji.
Ja np. mam wątpliwość czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przygotowując interpretację zauważył różnicę pomiędzy firmami świadczacymi usługi na rzecz Ubezpieczycieli i firmami świadczącymi usługi na rzecz Ubezpieczonych, Uprawnionych z umow ubezpieczenia.
Odnoszę też wrażenie, że zapomniał, iż "czynność ubezpieczeniowa" została już zdefiniowana w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, a dokładnie art 3 Zgodnie z ust 4,5. tej ustawy,czynnością ubezpieczeniową jest ocena ryzyka w ubezpieczeniach osobowych i ubezpieczeniach majątkowych oraz w umowach gwarancji ubezpieczeniowych; ustalanie przyczyn i okoliczności zdarzeń losowych; ustalanie wysokości szkód oraz rozmiaru odszkodowań oraz innych świadczeń należnych uprawnionym z umów ubezpieczenia lub umów gwarancji ubezpieczeniowych;ustalanie wartości przedmiotu ubezpieczenia.
Wytaje mi się też, że zapomniał o art 3 ust 6 tej ustawy, zgodnie z którym zakład ubezpieczeń może zlecać wykonanie czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1–6 oraz ust. 5, innym podmiotom. Czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1–6 oraz ust. 5, wykonywane przez te podmioty są traktowane jak czynności ubezpieczeniowe, w zakresie, w jakim są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.
jeżeli więc ustalenie przyczyny okoliczności oraz rozmiaru szkody i wysokości odszkodowania jest czynnoscią ubezpieczeniową to ta interpretacja jest trochę dziwna.
Moim zdaniem jest to jeden z pomysłow na zbieranie dodatkowej kasy przez Skarb Państwa i warto się zainteresować tą sprawą. Przede wszystkim dobrze by było aby merytoryczną dyuskusję w tym zakresie podjęła np. PIU

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

ja też jestem już po pewnych dyskusjach. CO zauważyłem w marcu tego roku człowiek na stanowisku Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację całkowicie odmienną od tej poniżej. Sygnatura Akt: IPPP1/443-1284/10-2/AW.

O ile zapytanie w aktach IPPP1/443-1284/10-2/AW jest rozwinięte i odbierające urzędnikowi możliwości interpretowania dowolnego to już w zapytanie do akt IPPP3/443-300/11-6/K tot tylko kilka zdań.

Tutaj można wyszukać akta i zapytania: http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php

Nowa ustawa podatkowa która weszła w styczniu 2011 doczekała się już kilku korekt - chyba w marcu, ostatnia w czerwcu/lipcu zaś kolejna czeka nas we wrześniu.
Sebastian Rogulski:
Ja np. mam wątpliwość czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przygotowując interpretację zauważył różnicę pomiędzy firmami świadczacymi usługi na rzecz Ubezpieczycieli i firmami świadczącymi usługi na rzecz Ubezpieczonych, Uprawnionych z umow ubezpieczenia.
Odnoszę też wrażenie, że zapomniał, iż "czynność ubezpieczeniowa" (...)

Wielkie dzięki za wskazanie kolejnego argumentu.

W tym wypadku nie dość że czekałby mnie poważny zwrot podatku VAT to ewentualny przychód z działalności spadł by o 23% i próba renegocjacji umów z TU.
Wojciech Sobota

Wojciech Sobota TU Allianz Polska
S.A.

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Koledzy. Pamiętajcie, że tylko ustawa oraz wyrok NSA są obowiązujące wprost. Wszelkie Izby Skarbowe, Naczelnicy, urzędnicy dokonując interpretacji mogą kierować się własnym zdaniem. Często sprzecznym z ich odpowiednikiem w innym województwie. Dodatkowo ma się to praktycznie nijak do odpowiedzialności urzędniczej.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Ja też na nieszczęście dzisiaj otrzymałam odpowiedż z Izby Skarbowej, z której wynika, że usługi pomocnicze nie są zwolnione z VAT :( - przeciwienstwo tego, co wynikało z interpretacji IPPP1/443-1284/10-2/AW.

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

jakaś masakra z tym VAT. Spór sądowy pewnie by rozwiązał problem - pytanie tylko czy znajdzie się taki odważniak:)
Renata G.:
Ja też na nieszczęście dzisiaj otrzymałam odpowiedż z Izby Skarbowej, z której wynika, że usługi pomocnicze nie są zwolnione z VAT :( - przeciwienstwo tego, co wynikało z interpretacji IPPP1/443-1284/10-2/AW.

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Renata G.:
Ja też na nieszczęście dzisiaj otrzymałam odpowiedż z Izby Skarbowej, z której wynika, że usługi pomocnicze nie są zwolnione z VAT :( - przeciwienstwo tego, co wynikało z interpretacji IPPP1/443-1284/10-2/AW.
Mam ogromną prośbę - przy tego typu decyzjach istotą jest zadane pytanie, użycie odpowiednich argumentów jak i sama odpowiedź.
Czy jest możliwość uzyskania tych informacji oczywiście bez danych podatnika.
Pomoże to innym w użyciu odpowiednich argumentów - interesuje mnie też stan faktyczny czy podatnik miał podpisane umowy z TU czy też był podwykonawcą oraz w jakim zakresie wykonywał likwidację - majątek, komunikacja czy NNW ?

Pozdrawiam
Krzysztof Janiuk

Krzysztof Janiuk Właściciel,
Niezależna Liwidacja
Szkód

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Witam,

Czy ma ktoś moze jakieś nowe informacje nt. stawki podatku.
Ja na jutro jestem umówiony z Doradcą Podatkowym w celu omówienia zaistniałego problemu i rozważymy wystąpienie z interpretacją do Izby Skarbowej w Gdańsku.
Zasięgnąłem opinii u przedstawicieli współpracującyh TU i muszę przyznać, że wszyscy praktycznie twierdzą, iż należy naliczać 23% VAT-u do naszych usług.

Może należałoby rozważyć wystąpienie z prośbą o jasną interpretację wprost z Ministerstwa Finansów i lobbować na rzecz doprecyzowania zapisów?
Ten temat również poruszę w Doradcą Podatkowym, gdyż nie wiem czy wymagałoby to jakiejś większej liczby osób, czy też można próbować w pojedynkę?
Może ktoś z woj. pomorskiego występował już do IS o interpretację? Byłbym wdzięczny za informajcę.

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Witam

Ja wciąż czekam na rozwój sytuacji.
Zapytanie w tym zakresie już się pojawiało nawet jeden z posłów lub senatorów wystąpił o jednolite stanowisko - otrzymał odpowiedź, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie.

Z chęcią wezmę udział w Twojej przygodzie i wesprę Ciebie w argumentacji w końcu dotyczy to nas wszystkich.

Warto wskazać, że przepisy Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zwalniają z podatku usługi nie tylko ubezpieczeniowe, lecz także pokrewne świadczone przez brokerów i agentów.

Pozostaje również definicja usługi ubezpieczeniowej która nie wyklucza sama w sobie ze swego zakresu likwidacji szkód. Jest niedoprecyzowana stąd też nieporozumienia.

Taka jest opinia mojego doradcy którą powielam.
Krzysztof Janiuk

Krzysztof Janiuk Właściciel,
Niezależna Liwidacja
Szkód

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Tak jak wspominałem, jutro jestem umówiony z Doradcą Podatkowym - wnioski z naszej rozmowy zamieszczę na forum. Dla pewności umówiłem się również w poniedziałek z kolejnym, który zapewnił mnie,że przgituje się odpowiednio do spotaknia i on właśnie wyznaczył poniedziałek, tak aby mieć czas na spokojną analizę.
Wiem, że i tak ostateczna decyzja należy do Naczelnika IS, a znając polskie realia, może być ona bardzo różna, ale przynajmniej zapytanie jakie będę kierował, będzie podparte stosownymi argumantami.

Osobiście myślę, że Ustawodawca nie miał na celu zmiany przepisu zwalaniającgo naszą branżę z VAT, a problem pojawił się dlatego, że niedoprezycowano zapisów w Ustawie wraz z likwidacją Załącznika nr 4 do Ustawy.

Opcja zwrotu VAT-u, a w przypadku negtaywnej interpretacji IS, konieczność negocjacji stawek z TU, może spowodować upadek wielu firm zewnętrznych (również mojej). Nie jest normalne, że od subiekmtywnej interpretacji osoby/grupy osób zależy przyszłość wielu firm. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że ten VAT należy płacić, to dobrym rozwiązaniem byłoby, żeby Ustawodawca wydał stosowne Rozprządzenie (ew. nowelę), w której nałożyłby obowiazek naliczania podatku np. od 1.1.2012 i mikt nie miałby problemu, bo każdy od nowego roku do;iczyłby stosowną kwotę do usługi i nie byłoby sytuacji, w której "niektórzy" mają niższe ceny.

Myślę, że TU również powinny lobbować za tym, żeby te usługi nadal były zwolnione, bo to w konsekwencji wpłynie na ich wynik finansowy (techniczny).

Ale to tylko moje przemyślenia, a jestem "za krótki" żeby wymóc, a przynajmniej zasugerować takie rozwiązanie Ustawodawcy...
Krzysztof Janiuk

Krzysztof Janiuk Właściciel,
Niezależna Liwidacja
Szkód

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Witam,

Jestem już po rozmowie z Doradcą Podatkowym i jego zdaniem nasze usuługi NIE SĄ zwolnione z VAT! Doradził mi zrobienie porządku w dokumentacji księgowej i zapłatę wszystkich zaległości, gdyż w przypadku ewentualnej kontroli grozi mi postępowanie karno-skarbowe, którego negatywny wynik będzie traktowany jako przestępstowo, co wiąże się ze sprawą w Sadzie i ewentualnym wyrokiem skazującym wraz wpisem do akt. Oczywiście powinienem zwrócić zaległy VAT i przeprowadzić pełne rozliczenie księgowe od początku za cały rok.
Dowiedziałem się również, że interpretacja IS nie jest dla mnie wiążąca, ale jest za to wiążąca dla oragnaów podatkowych (np. US pod który podlegam), które otrzymują ją do wiadomości jako wytyczne do stsosowania.
Zdaniem Doradcy, zwolnienie nie obowiązuje, gdyż właśnie zapisy Dyrektywy Unijenj nakładają obowiązek dostsowania stawki VAT do wymogów unijnych, a w UE ponoć nasze usuługi nie są zwolnione.
Powiem szczerze, ze mam mętlik, ale raczej będę się skłaniał do zapłaty VAT-u i jego naliczania.
Krzysztof Janiuk

Krzysztof Janiuk Właściciel,
Niezależna Liwidacja
Szkód

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Witam,

Kolejny Doradca Podaowy potwierdził, iż "nasze" usługi nie są zwolnione z VAT i zachodzi konieczność zapłaty 23% VAT-u od 1 stycznia 2011 roku.
Ponadto wszystkie interpretacje Izb Skarbowych idą w kierunku, iż te usługi nie są zwolnione. Wyroki ETS (Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości), na które powołują się wzmiankowane interpretacje, wszystkie mają jedno uzasadnienie, iż transakcje ubezpieczeniowe i reasekuracyjne wraz z usługami pokrewnymi podlegają zwolnieniu, ale gdy są wykonywane przez brokerów i agentów ubezpieczeniowych i dotyczą bezpośrednio składki, a zatem likwidacja szkód nie może być usługą zwolnioną z VAT.
Ja już nie czekam. Postanowiłem wyprowadzić dokumentację księgową od początku roku i uregulować wszystkie należności. Mam też zamiar podwyższyć stawki za likwidację o 23% VAT-u.
Myślę, że wcześniej czy później wszyscy przejdą na stawkę 23%...

Brak mi słów, ale nie pozostaje mi nic innego jak tylko się dostosować, gdyż każda wystawiona przeze mnie faktura powoduje wzrost zadłużenia wobec US o stawkę VAT, a także wzrost odsetek od tej kwoty z każdym koljnym dniem.
Oczekując bezczynnie na rozwój sytuacji narażam się również na kontrolę US co dodatkowo może zakończyć się nałożeniem grzywny (nawet 100 tys. zł)i skierowaniem sprawy do Sądu z tytułu przestępstwa karno-skarbowego.

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

jak dostane decyzje dotyczącą mnie - to pójdę do sądu.
i się wyjaśni.
Krzysztof Janiuk

Krzysztof Janiuk Właściciel,
Niezależna Liwidacja
Szkód

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Ja najchętniej też bym poczekał, ale boję się wzrastającego zadłużenia wobec US i ewentualnego nałożenia grzywny, że o postępowaniu karno-skarbowym już nie wspomnę. Najzwyczajniej w świecie nie stać mnie na to.

IPTPP1/443-366/11-4/JM - to jest dość nowa interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi, która jak to określił Doradca Podatkowy, jest dość dobrze zaargumentowana.Pewnie większość odpowiedzi będzie opierała się na przedmiotowej interpretacji (przynajmniej zdaniem mojego Doradcy).

Konsultant Krajowej Informacji Podatkowej również stwierdził, że "z całą stanowczością, te usługi nie są zwolnione z VAT w myśl nowelizacji Ustawy o VAT).

Powiedz mi, czy wystąpiłeś o interpretację do swojej Izby Skarbowej?

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Na razie nie wystąpiłem.
Postępowaniem karno podatkowym nie martwię się gdyż prawa nie łamie jest ono nie klarowne, nie jasne.

Czekam na wydarzenia interpretacje i użytą argumentację tak aby w zapytaniu swoim wybić z ręki ich broń.

Na moje szczęście z największymi kontrahentami mam tak umowę ułożona że cena jest podana netto - ale i tak dostanę po kieszenie około 100.000 w plecy.

Jeżeli będę płatnikiem VAT to spadnie mi dochód poprzez podwyższone koszty ponadto znaczna część kosztów od której podatek VAT nie był mi należny do zwrotu stanie się należnym.

Na pewno będę walczył aż do po sąd.
Zobaczę czy się uda w tę walkę chociaż trochę zaangażować TU.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

http://www.rp.pl/artykul/4,768864-Wlasciwa-stawka.html
jak widać wciąż nie wiadomo :-)
Krzysztof Janiuk

Krzysztof Janiuk Właściciel,
Niezależna Liwidacja
Szkód

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

No właśnie, najgorsze w tej całej sytuacji jest to, że nadal nie wiadomo. Podobno jakieś dwie firmy z W-wy wystąpiły do WSA o rozstrzygnięcie sporu w tej kwestii. Jeżeli wiec ktoś coś więcej na ten temat to mógłby wrzucić jakieś info.
Myślę, że wyroki sądów w tym zakresie trochę rozjaśniłyby sytuację...
Anna Rączkowiak

Anna Rączkowiak Doradca
biznesowy/Trener
biznesu/Job Coach

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Proponuję przeczytać :)
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/szukaj...
Anna Rączkowiak

Anna Rączkowiak Doradca
biznesowy/Trener
biznesu/Job Coach

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/...

konto usunięte

Temat: Podatek VAT w zakresie usługi likwidacji szkód w imieniu...

Anna Rączkowiak:
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/...
w styczniu 2011 zmienila sie ustawa o podatku VAT.
To co Pani przedstawia dotyczy stanu faktycznego na 2010 rok - czyli jest po prostu stare.

nie mniej 21 grudnia bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał precedensowy wyrok (sygn. akt. SA/Gd 885/11), który stwierdza iz nasze czynnosci sa ZW ;-)

JUPI !!!!!!

Następna dyskusja:

Wyrok TSUE a stawka VAT prz...




Wyślij zaproszenie do