Lech Krawczyk

Lech Krawczyk Specjalista ds PR

Temat: W okresie od 01.09.2008 do 31.12.2008 Program "Dziedzictwo"

W okresie od 01.09.2008 do 31.12.2008
Dzielnica Praga Północ m.st. Warszawa

Świetlica dla dzieci
Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”
ul. Ząbkowska 4/45 i 45a
Warszawa

Cel zadania:

Celem projektu jest uświadomienie dzieciom i starszym mieszkańcom Dzielnicy Pragi Północ , czym i jaką wartością jest dziedzictwo kulturowe poprzez stworzenie odpowiednich warunków do przekazania wiedzy o historii Dzielnicy i dokonaniach przodków .

Cele te będą realizowane poprzez stworzenie warunków do lepszego rozwoju psychicznego, poznawczego, fizycznego i społecznego - wyrażających się w pomocy socjalno- terapeutycznej i organizacji zajęć w różnych formach poświęconych historii Pragi Północ i zdobywaniu umiejętności korzystania z wiedzy i doświadczenia osób starszych. Istotnym elementem projektu jest aktywny udział osób starszych – mieszkańców Pragi Północ, tych o szczególnych zasługach i osiągnięciach zawodowych i społecznych. Będą oni pełnić rolę przewodników po przeszłości i historii Pragi Północ, mecenasów szczególnie uzdolnionych dzieci, a jednocześnie pedagogów i nauczycieli wspierających dzieci w procesie ich rozwoju. Zajęciom towarzyszyć będzie refleksja ogólna o dziedziczeniu dobra i zła, o szczególnym obowiązku i potrzebie pomnażania dorobku przodków.

Projektowi przyświeca idea wyrównywania szans edukacyjnych i społecznych dzieci pochodzących z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych – mieszkańców Dzielnic Praga Północ. Wsparcie programów edukacyjnych i zagospodarowanie czasu wolnego jest niezbędnym czynnikiem podnoszącym szanse dzieci i młodzieży defaworyzowanych społecznie.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny – łączy działania socjalne i terapeutyczne z kulturalnymi poprzez działania na rzecz integracji międzypokoleniowej.

Założenia Projektu

Projekt obejmie 30 dzieci z dzielnicy Praga Północ w wieku 7 – 15 lat, zagrożonych marginalizacją społeczną, dotkniętych skutkami alkoholizmu, bezrobocia, biedy rodziców i 20 osób starszych mieszkańców Dzielnicy Praga Północ o szczególnych osiągnięciach zawodowych i społecznych.

W ramach projektu zostanie stworzona specjalna przestrzeń, w której starsi mieszkańcy będą przekazywać swoją wiedzę o Pradze dzieciom . Równocześnie będą przekazywać wartości moralne i społeczne , budzić aspiracje poznawcze dzieci, ciekawość , otwartość na innych i świat i wspierać ich rozwój.

W rozmowach, które często prowadzimy ze starszymi mieszkańcami Pragi, widzimy bezradność, frustrację zjawiskiem dziedziczenia biedy, patologicznych zachowań dzieci i młodzieży. Udział w projekcie da im szansę na zmianę, uzyskają możliwość wpływu na przyszłe losy dzieci, a tym samym my wszyscy uzyskamy szansę na zmianę jakościową w procesie rozwoju społecznego Dzielnicy.

Dzieciom zapewnimy aktywne spędzanie wolnego czasu w formie warsztatów, spotkań i różnych innych zajęć prowadzonych w atrakcyjnej formie i skutecznymi metodami.

Prowadzone będą zajęcia teatralne, plastyczne, „cykl spotkań z kulturą”, historyczne, informatyczne, fotograficzne, spotkania z mieszkańcami Pragi oraz gośćmi specjalnymi, znającymi historię Pragi Północ, warsztaty rozwijające umiejętności, zainteresowania twórcze oraz pomoc w nauce. W znacznej części praskie dzieci z uwagi na swój status społeczny i materialny mają utrudniony dostęp do dóbr kultury. Uczestnicy projektu dzięki możliwości udziału w zajęciach teatralnych, plastycznych, fotograficznych, historycznych będą rozwijać swój potencjał, a także rozwijać zainteresowania historią swojego miasta. Rozwój zainteresowań ma ogromne znaczenie w kształtowaniu osobowości, w wychowaniu, a także w nauczaniu. Stanowi też rodzaj siły napędowej, która znajduje ujście w nauce, pracy i w rozrywkach, zmieniając swój charakter i styl.

Każde z dzieci zostanie objęte opieką psychologa, ponadto zostanie mu zapewniona pomoc socjalna /dożywianie, odzież, pomoce dydaktyczne/. W ten sposób dzieci uzyskają większe poczucie bezpieczeństwa, którego im brak w związku z dysfunkcją rodzin. Starsi mieszkańcy Pragi Północ, cieszący się pozycją społeczną i osiągnięciami zawodowymi, będą opowiadać dzieciom o przeszłości tej dzielnicy, ludziach o szczególnych zasługach, zabytkach. Dzieci będą notować nowe wiadomości i pisać swoją historię Pragi, którą potem z pomocą informatyka przedstawią na stronie internetowej. Starsi mieszkańcy uzyskają satysfakcję i poczucie swojej przydatności , zaś dzieci nauczą się słuchać osób starszych, docenią wartość doświadczenia i wiedzy, którą będą mogli przekazywać swoim rówieśnikom i następnym pokoleniom.

O wszelkich akcjach współtowarzyszacych oraz o przebiegu projektu
będziemy informować tutaj Państwa na bieżąco oraz na naszej stronie internetowej

Pozdrawiam Serdecznie

Lech Krawczyk