Temat: zakup ksera - > toner czy stanowi wartość początkową...
Ja znalazłam inne zdanie:
" Dodatek do Gazety Podatkowej nr 37 (452) z dn. 2008.05.08, strona 2
Tytuł: Jak rozliczyć wydatki na firmowy komputer?
Zakup tuszu do drukarki przed oddaniem jej do używania
Do zakupionej wcześniej drukarki dokupiliśmy tusz. Drukarka nie została jeszcze oddana do używania. Czy zakup tuszu zwiększy wartość początkową urządzenia?
Środkami trwałymi są składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, które wykorzystywane są przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo też oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Ustalenie wartości początkowej zależy od formy nabycia danego środka trwałego. Ponadto prawidłowe ustalenie wartości początkowej jest podstawą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.
Za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze kupna uważa się cenę ich nabycia. Ceną nabycia jest kwota należna zbywcy. Powiększa się ją o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek VAT. Wyjątkiem są tu przypadki, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof i art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Ponadto cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Podstawą ustalenia wartości początkowej nabytego środka trwałego jest zatem kwota zapłaty za ten środek trwały, uiszczona sprzedającemu. Jednakże w przypadku konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z przystosowaniem środka trwałego do używania, koszty te będą stanowiły jeden z elementów ceny nabycia, czyli będą zwiększały wartość początkową środka trwałego.
W przypadku zakupu drukarki przemysłowej nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych czynności w celu przystosowania tego urządzenia do wykorzystywania dla potrzeb firmy. Już w momencie zakupu drukarka jest bowiem urządzeniem kompletnym i zdatnym do użytku. Zakup tuszu do drukarki jest więc wydatkiem związanym z bieżącą eksploatacją tego urządzenia, gdyż jest on ponoszony w wyniku codziennego użytkowania drukarki i nie stanowi on o tym, czy drukarka jest kompletna i zdatna do użytku.
Zatem wydatek na zakup tuszu do drukarki, mimo że został poniesiony przed oddaniem jej do użytkowania, nie będzie zwiększał wartości początkowej, będzie natomiast stanowił koszt uzyskania przychodu."