Radosław K.

Radosław K. Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB

Temat: Wdrażanie standardów etycznych w MŚP

Witam,

od razu mogę polecić ogólnie dostępny materiał:

http://cebi.pl/texty/etycznafirma.doc

Autorzy:
Prof. dr hab. Jerzy Cieślik
Prof. dr hab. Wojciech Gasparski

Pozdr.
Radek

konto usunięte

Temat: Wdrażanie standardów etycznych w MŚP

Dzięki Radku, świetny materiał.

Uważam, że największym problemem przy wdrożeniu kodeksu etycznego jest wyważenie jego treści pomiędzy martwymi i górnolotnymi określeniami a konkretnymi zasadami działania nawiązującymi do regulaminu stanowiska pracy.

Nawiązując do przykładu zaproponowanego punktu kodeksu etycznego "narzędzia biurowe w pracy nie będą wykorzystywane do celów prywatnych"- świetny punkt. Jednak w rachunkowości operacyjnej wielu firm przyjęło się już, że kosztem efektywnym np. rachunków telefonicznych jest jedynie koszt 70% wszystkich połączeń. Zakłada się, że 30% połączeń pracownik wykonuje w celach prywatnych, ale w wielu zakładach przyjęto ten proceder jako normę i liczy się te 30% kosztów telekom jako stratę lub zwiększony koszt pracownika.

W mojej firmie wprowadzenie zakazu lub założenia, że nie będziemy korzystać z urzędzeń biurowych dla celów prywatnych, mijało by się z jednym z głównych celów firmy, jakim jest zapewnienie komfortowych warunków rozwoju i życia pracowników.

Jest to przykład konieczności dostosowania każdego punktu kodeksu etycznego do stanu zerowego firmy w której kodeks jest wdrażany.

Radosław K.

Radosław K. Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB

Temat: Wdrażanie standardów etycznych w MŚP

Myślę, że warto zwrócić uwagę na to, że wdrożenie kodeksu łaczy się z przyjęciem pewnego zobowiązania. Nie można wdrożyć nieistotnego kodeksu - bo to jest bez sensu. NIe można tez niewykonalnego... Ale ma tworzyć realny cel działania etycznego w biznesie - i to jest nieraz trudne.

pozdr. Radek
Anna Wrona

Anna Wrona Branch Manager /
Kierownik Oddziału

Temat: Wdrażanie standardów etycznych w MŚP

We wdrażaniu kodeksu etycznego największą barierą jest jednak ciągle mentalność starych czasów np."załatwianie", "kombinowanie czegoś" itp...

Drogą do sukcesu jest natomiast konsekwencja oraz jednoznaczne stanowisko braku tolerancji dla łamania zasad kodeksu etycznego. Jeśli pracownik zobaczy, że jego szef próbuje obejść określone zasady to zacznie on robić to samo. W takiej sytuacji całe wdrażanie jest tylko ideowym działaniem, które nie przekłada się na praktykę.

Oczywiście kodeks etyczny nie może być oderwany od rzeczywistości ale wiemy, że kodeksy zawierają zazwyczaj ogólne zasady dotyczące relacji ze stronami danego biznesu. Cała praca we wdrażaniu polega na dostosowaniu zasad ogólnych do specyficznych warunków pracy np. kodeks może mówić o wzajemnym szacunku a w praktyce oznacza to jak mówiny do siebie, jakiej treści maile piszemy itp.

Generalnie ideą organizacji etycznej jest posiadanie pracowników, którym można zaufać. Może to również oznaczać, że firma nie ma nic przeciwko sporadycznemu wykorzystaniu telefonu/faxu/ksera do celów prywatnych ponieważ zaufanie wobec pracownika pozwala sądzić, że była to szczególna potrzeba a nie regularne działanie.

Pozdr,
Anna



Wyślij zaproszenie do