Anna Szulwińska

Anna Szulwińska Konsultant i
Specjalista Ds.
Marketingu i PR,
Project & B...

Temat: Etyka Pracowników...

Witam serdecznie,
pozwalam sobie zacytować - i ewentualnie sprowokowac dyskusje o etyce Pracowników, na podstawie artykułu z Rzeczpospolitej.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070321/pra...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ZATRUDNIENIE

Naruszenie dobrych praktyk może być podstawą do zwolnienia

Pracownicy wiele ryzykują, lekceważąc kodeks etyczny firmy. Jeżeli jego zasady są częścią regulaminu albo układu zbiorowego, to naruszenie ich może uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę

- Firma udzielała rzetelnym klientom upustów w cenach towarów. Pewnego razu zamiast tego główny menedżer dał bonus w formie gotówki i to klientowi, który miał zaległości płatnicze. Kierownictwo zwolniło menedżera z pracy. Zarzuciło mu naruszenie wewnętrznych regulacji pełniących rolę kodeksu etycznego. Zgodnie z nim bonusy mogły być dawane tylko klientom bez zaległości i tylko w formie upustów w fakturze - tłumaczy adwokat Bartłomiej Raczkowski, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

Luźne zasady albo sztywne procedury
Przykład ten pokazuje, jak za pośrednictwem kodeksów etycznych pracodawcy rozszerzają katalog pracowniczych obowiązków, a ich naruszenie traktują jako uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę. W jednym z ostatnich orzeczeń Sąd Najwyższy uznał np., że pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie menedżera, jeśli nie chce on podpisać deklaracji lojalnościowej wobec firmy (sygn. I PK 228/06). Taki obowiązek wynikał też z kodeksu etycznego podpisanego wcześniej przez tego menedżera.

Zdaniem ekspertów o tym, jakie konsekwencje dla pracowników mogą mieć kodeksy etyczne, świadczy sposób ich wprowadzenia. W Microsofcie np. z chwilą zatrudnienia, a potem co roku pracownicy przechodzą szkolenia ze znajomości takiego kodeksu (zamieszczono go na serwerze firmy). Podobnie jest w IBM Polska.

- U nas pracownicy składają też pisemne oświadczenia, w których zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego -wyjaśnia Małgorzata Kowalska z Amplico Life.

Najlepiej jednak, aby był on źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 k.p.

- Kodeksy etyczne będą treścią prawa pracy, jeśli zostaną włączone do regulaminu lub układu zbiorowego pracy - wyjaśnia Bartłomiej Raczkowski.

Ale czy wszystkie elementy kodeksu etycznego będą ingerowały w stosunek pracy? Prof. JerzyWratny ma wątpliwości i zwraca uwagę, aby w kodeksach etycznych odróżniać zasady etyki od obowiązków pracowniczych.

-Do treści stosunku pracy można zaliczyć tylko te elementy kodeksu etycznego, które mają wymiar prawny - wyjaśnia profesor.

Kiedy można zwolnić
Odróżnienie etyki od obowiązków pracowniczych potwierdza, że nie każde naruszenie kodeksu etycznego będzie podstawą zwolnienia.

-Trzeba zachować zdrowy rozsądek. Trudno, aby pracodawca zwolnił kogoś za nieprzestrzeganie kanonów ubioru, chyba że uzasadnia to charakter wykonywanej pracy. Inaczej będzie jednak, gdy np. handlowiec sprzedający produkty firmy narusza zapisany w kodeksie etycznym zakaz korupcji. Ten zakaz bowiem można uznać za obowiązek pracowniczy związany z dbałością o dobro zakładu pracy -mówi radca prawny Arkadiusz Sobczyk z kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Prof. Jerzy Wratny nie wyklucza jednak zwolnienia pracownika za naruszenie zasad etycznych: - To jest możliwe, ale dopuszczałbym raczej wypowiedzenie umowy o pracę, a nie jej rozwiązanie natychmiastowe.

Regulamin i zakładowa konstytucja
Kodeksy etyczne nie powinny być drugim regulaminem pracy czy układem zbiorowym pracy. Tymczasem można w nich znaleźć wszystko, począwszy od opisu ubioru obowiązującego w przedsiębiorstwie przez zasady etyki biznesu po zasady lojalności i zakaz konkurencji czy inne obowiązki związane z bieżącą działalnością firmy.

- Kodeks etyczny powinien dobrze służyć wizerunkowi firmy, nawiązywaniu odpowiednich relacji między pracodawcą a np. związkami zawodowymi. A co najważniejsze, powinien wspierać etyczne zachowania pracowników i ich przełożonych - wyjaśnia Maciej Chakowski, wspólnik w firmie C & C Chakowski & Ciszek.

Zgadza się z tym prof. Jerzy Wratny.

- Niektóre obowiązki, na przykład dotyczący rozliczania bonusów dla klientów, powinny być przedmiotem wewnętrznego zarządzenia firmy. Nie jest to bowiem typowe postanowienie kodeksu etycznego - tłumaczy profesor.

Co do zasady w większości firm treść kodeksów etycznych jest objęta tajemnicą.

- Ogólnie można powiedzieć, że poza stosunkami wewnątrz przedsiębiorstwa nasz kodeks etyczny określa także m.in. relacje między pracownikami a klientami i dostawcami spółki -mówi Eryka Gizińska, rzecznik prasowy IBM Polska.

- Nasz kodeks etyki odnosi się m.in. do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad lojalności, a nawet do zasad politycznej działalności poszczególnych pracowników - tłumaczy Małgorzata Kowalska z Amplico Life.

Spisany zbiór zasad etycznych posiada też BMW Polska.

- Nie nazywamy go jednak kodeksem etycznym. To mały folder, który pracownicy noszą przy sobie. Są w nim zasady dotyczące m.in. wewnętrznej konkurencji czy rozwijania wiedzy i umiejętności -wyjaśnia Diana Poteralska-Łyżnik z BMW Polska. Kodeks etyczny ma też DaimlerChrysler Polska oraz GlaxoSmithKline z branży farmaceutycznej.

Gdy zmienia się pracodawca
Charakter prawny kodeksu etycznego ma też doniosłe znaczenie przy transferze przedsiębiorstwa. Jeżeli kodeks etyczny jest przedmiotem stosunku pracy, nowy pracodawca nabywa go wraz z pracownikami i innymi przepisami wewnętrznymi firmy. A co, gdy po transferze pracownicy zostaną objęci dwoma kodeksami etycznymi? Wówczas nowy szef może któryś zlikwidować albo zmienić zasady każdego z nich tak, aby mogły tworzyć jedną całość.

-Przypominam jednak, że jeżeli kodeks etyczny będzie treścią stosunku pracy, każda jego zmiana będzie wymagała indywidualnych porozumień albo wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających - twierdzi Bartłomiej Raczkowski.

MARTA GADOMSKA

Podyskutuj z autorką, e-mail: m.gadomska@rzeczpospolita.pl

-------------------------------------------------------------------

Opinia

Bartłomiej Raczkowski, partner w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

RAFAŁ GUZ

Uważam, że kodeksy etyczne i podobne wewnętrzne regulacje będą miały charakter treści stosunku pracy, a więc wiążących zobowiązań pracodawcy i pracownika, jeśli za tym przemawia ich treść. Jeżeli zatem zawarte w nich prawa i obowiązki nie będą miały charakteru tylko porządkowego (właściwego dla regulaminu pracy), ale będą przewidywały określone obowiązki pracownicze, obowiązki te wejdą do treści stosunku pracy. Myślę, że drugorzędny jest tutaj sposób wprowadzenia kodeksu - czy zostanie np. ogłoszony jak regulamin, czy też pracownicy będą podpisywać indywidualne zobowiązania do jego przestrzegania.

Co to jest kodeks etyczny i co w nim znajdziemy?

Kodeksy etyczne przyszły do nas z USA. Obowiązuje tam specjalna ustawa znana jako Sarbanes Oxley. Nakłada ona na spółki notowane na amerykańskiej giełdzie rygorystyczne procedury przejrzystego i etycznego postępowania. Spółki związane tą ustawą wprowadzają analogiczne rygory w swoich filiach na całym świecie. Podlegają im też polscy pracownicy.

W kodeksie etycznym znajdziemy zazwyczaj:

¦ obowiązek tolerancji,
¦ zakaz dyskryminacji,
¦ zakaz mobbingu,
¦ obowiązek przestrzegania zasad dotyczących służbowego stroju,
¦ zakaz molestowania,
¦ obowiązek ochrony poufnych informacji,
¦ zasady korzystania z mienia pracodawcy,
¦ zasady prowadzenia dokumentów w spółce,
¦ zasady dokonywania płatności przez spółkę,
¦ zakaz kupowania produktów spółki po niższych cenach, a następnie sprzedawania ich za wyższą cenę,
¦ obowiązek rozliczania bonusów w ramach faktury i tylko wobec klientów bez zaległości,
¦ zakaz konkurencji,
¦ zakaz korupcji,
¦ zasady e-mailowej komunikacji między pracownikami,
¦ wytyczne dotyczące ścieżek kariery,
¦ zasady relacji między spółką a klientami.


Pięć kroków do wprowadzenia kodeksu etycznego

1. Pracodawca powołuje zespół ds. wdrożenia kodeksu etycznego. Taki zespół powinien się składać z przedstawicieli pracodawcy, pracowników oraz ekspertów zewnętrznych.
2. Zespół ds. wdrożenia kodeksu etycznego przygotowuje projekt kodeksu.
3. Przygotowany projekt zostaje przedstawiony pracownikom. W zależności od preferencji firmy może to być kampania promocyjna zorganizowana na przykład w formie szkoleń.
4. Pracodawca zatwierdza kodeks etyczny.
5. Kodeks etyczny ewentualnie może być włączony do układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy.
Uwaga! Kroki 1 - 4 w zasadzie dotyczą firm zagranicznych, np. działających w USA, bo tam zrodziła się idea kodeksów etycznych. Do Polski trafia gotowy kodeks do wdrożenia. Wystarczy go przetłumaczyć, czasami przystosować do naszych realiów oraz wybrać sposób wprowadzenia w życie.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

W naszym przypadku obserwujemy, że np. branża reklamy, marketingu,
promocji, etc. jest dość specyficzna, a sami niestety widzimy wypaczenie zasad u wielu potencjalnych i przychodzacych Pracowników i Współpracowników, czy Partnerów i Klientów.

Aby ograniczyc pewne sytuacje i nie dawać im przyzwolenia,
nasza Firma właśnie tworzy taki rozszerzony kodeks - i ciekawa jestem jak to wygląda (i ewentualnie sprawdza się/funkcjonuje)
u Państwa?

pozdrawiamAnna Szulwińska edytował(a) ten post dnia 21.03.07 o godzinie 16:45

konto usunięte

Temat: Etyka Pracowników...

Problem polega na tym, że kodeksy etyczne są często wdrażane bez zastanowienia nad ich sensem dla samego faktu ich posiadania. Rodzi to problemy w określeniu czym tak na prawdę jest kodeks etyczny? Co w sobie zawierać powinien?
Rafał G.:

W kodeksie etycznym znajdziemy zazwyczaj:

¦ obowiązek tolerancji,
zapis zawarty w KP
¦ zakaz dyskryminacji,
zapis zawarty w KP
¦ zakaz mobbingu,
zapis zawarty w KP i KK
¦ obowiązek przestrzegania zasad dotyczących służbowego stroju,
najodpowiedniejszym miejscem tego zapisu jest zakres obowiązków pracownika lub regulamin
¦ zakaz molestowania,
zapis zawarty w KK
¦ obowiązek ochrony poufnych informacji,
zapis zazwyczaj zawarty w umowie o pracę
¦ zasady korzystania z mienia pracodawcy,
¦ zasady prowadzenia dokumentów w spółce,
zasada bezpieczeństwa
¦ zasady dokonywania płatności przez spółkę,
w kodeksie etycznym?
¦ zakaz kupowania produktów spółki po niższych cenach, a następnie sprzedawania ich za wyższą cenę,
Czyli zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej dla pracodawcy- taki zapis zazwyczaj ma formę dodatkowej umowy
¦ obowiązek rozliczania bonusów w ramach faktury i tylko wobec klientów bez zaległości,
zasada gratyfikowania klientów nie jest zasadą i normą etyczną
¦ zakaz konkurencji,
umowa o zakazie konkurencji
¦ zakaz korupcji,
zapis zawarty w KK
¦ zasady e-mailowej komunikacji między pracownikami,
zasada bezpieczeństwa
¦ wytyczne dotyczące ścieżek kariery,
TAK
¦ zasady relacji między spółką a klientami.
strategia marketingowa

Okazuje się, że to, co firmy mają w swoich kodeksach etycznych to zwykłe lanie wody, zdublowane opisy ogólnie panujących zasad lub relacji regulowanych umową o zakazie konkurencji, regulaminem pracy czy zakresem obowiązków pracownika. Idąc dalej tym tokiem myślowym można dodać jeszcze do kodeksu 10 Przykazań Bożych ze szczególnym podkreśleniem "nie zabijaj". Dlaczego nie! Skoro niektóre kodeksy piszą o zakazie molestowania...
Z powyższej listy "śmieci", które różne firmy wrzucają do swoich kodeksów, pozostawiłbym tylko jeden- wytyczne dotyczące ścieżek kariery.

Co powinno znajdować się w prawdziwym i sensownym kodeksie etycznym? Zapraszam do zapoznania się z postem Radka Knappa na niniejszym forum.

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr

Następna dyskusja:

Czym jest etyka w biznesie ;)




Wyślij zaproszenie do