Karolina P.

Karolina P. BHP, Pedagogika,
Praca Socjalna...

Temat: Zakładanie Spółdzielni Socjalnej - kilka pytań...

Witam serdecznie!

Chciałabym założyć spółdzielnię socjalną, jednak pewne przepisy i formalności są dla mnie czarną magią niestety. W związku z tym, mam kilka pytań, związanych z tą działalnością, ponieważ nie do końca rozumiem lub rozumiem niezbyt dokładnie, niektóre z wytycznych odnośnie zakładania takiej formy działalności.

1. Wyczytałam, że osoba, posiadająca nieruchomość rolną, mającą min. 2ha, nie może być członkiem spółdzielni. Nie bardzo jednak rozumiem, czy chodzi tu jedynie o osoby, które z takowej nieruchomości uzyskują przychód, czy też dotyczy to każdej osoby, która posiada jakąkolwiek nieruchomość rolną (i co w przypadku, jeśli owa nieruchomość została nabyta w drodze spadku/darowizny)?
2. Odnośnie powyższego - czy sprzedaż nieruchomości rolnej nabytej w drodze spadku (np. w przyszłości, już po założeniu spółdzielni socjalnej), oznacza przychód, który dyskwalifikuje członka spółdzielni w jakikolwiek sposób w jego pracy w spółdzielni?
3. Czy uzyskiwanie przychodów w formie renty po zmarłym rodzicu jest czynnikiem dyskwalifikującym pobierającą je osobę, która chce zostać jednym z założycieli spółdzielni socjalnej?
4. Wiadomo mi, że osoby bezrobotne, które mają zamiar założyć spółdzielnię, zarejestrowanie w Urzędzie Pracy, nie muszą być osobami bezrobotnymi przez min. 12 miesięcy. Czy jednak jest jakiś przepis, który reguluje minimalny okres czasu, w jakim trzeba pozostawać bezrobotnym zarejestrowanym w UP? I jak się ma do tego bycie uprzednio zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło (praca podczas studiów dziennych, zero odprowadzanych składek, a jedyne, co dotyczyło uprzednio zatrudnionego na podst. takiej umowy, to rozliczenia podatkowe), a następnie zarejestrowanie się, jako osoba bezrobotna?
5. Czysto hipotetycznie - jeśli zdarzy się tak, że podczas - nazwijmy to - prac "formalnych" (teoretycznych), dotyczących rozpoczęcia właściwych formalności zw. z zakładaniem spółdzielni socjalnej, osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy dostanie propozycję stażu, szkolenia, pracy, etc. z urzędu i wiadomym jest, iż nie będzie mogła ona odmówić w urzędzie przyjęcia jakiejkolwiek pomocy wśród wyżej wymienionych, to czy nie stanie się to przeszkodą w prowadzeniu dalszych czynności/przystąpieniu do czynności formalnych zw. z zakładaniem spółdzielni, jako że np. utraci wtedy status osoby bezrobotnej?

Mam nadzieję, że rozpisałam się w miarę klarownie i zrozumiale. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i przepraszam za lekki "chaos", ale niektóre przepisy nie są dla mnie zrozumiałe na tyle, na ile bym chciała je zrozumieć "po swojemu".

Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Żbik

Waldemar Żbik specjalista w
zakresie ekonomii
społecznej

Temat: Zakładanie Spółdzielni Socjalnej - kilka pytań...

Witam,

1. Po pierwsze musimy pamiętać, że przynajmniej 50% członków założycieli spółdzielni to muszą być osoby defaworyzowane na rynku pracy (czy - jak to często określa - zagrożone wykluczeniem społecznym), czyli m.in. będą to osoby bezrobotne czy niepełnosprawne. Osoba, która ma powyżej dwóch hektarów przeliczeniowych (nie ma znaczenia sposób nabycia tej nieruchomości) nie może uzyskać statusu osoby bezrobotnej (w myśl art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Osoby takiej nie zaliczymy więc do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Nie oznacza to, że taka osoba nie może być założycielem spółdzielni socjalnej. Musimy tylko spełnić wymóg, o którym napisałem w zdaniu pierwszym (czyli taka osoba + 4 osoby bezrobotne spokojnie mogą założyć spółdzielnię socjalną).
2. Nie widzę tutaj problemu.
3. W zasadzie analogicznie jak w przypadku pytania pierwszego. Warunkiem uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest m.in.:
- brak prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- nie uzyskiwanie miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Nie ma natomiast przeszkód by taka osoba założyła spółdzielnię z innymi osobami pamiętając o wymogu, o którym napisałem w pkt. 1.

4. Wystarczy być 1 dzień bezrobotnym - wśród dokumentów załączanych do KRS jest poświadczenie prawa do założenia spółdzielni (minimum 50% członków musi się tym legitymować). Wystarczy więc, że mamy potwierdzenie statusu osoby bezrobotnej z urzędu pracy. Nie ma znaczenia fakt wcześniejszego zatrudnienia.

5. Należy więc poinformować w urzędzie pracy, że zakładamy spółdzielnię socjalną. Powinno to pozwolić uniknąć opisanej sytuacji.

Zapraszam też na moją stronę internetową: http://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl Można tam znaleźć więcej informacji dot. funkcjonowania spółdzielni socjalnych.

pozdrawiam serdecznie,
Karolina P.

Karolina P. BHP, Pedagogika,
Praca Socjalna...

Temat: Zakładanie Spółdzielni Socjalnej - kilka pytań...

Dziękuję bardzo za informację :-)

Zajrzę również na Pańską stronę :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)



Wyślij zaproszenie do