konto usunięte

Temat: "Kultura w Europie. Podkarpacie w kulturze"- polecamy...

W roku wielu nowych otwarć, wyboru składu Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej, a na szczeblu lokalnym samorządów, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów przy WSIiZ widząc potrzebę wznowienia dyskusji w obszarze kultury, zaprasza do ponownego przywołania pytań o rolę kultury, polityki kulturalnej oraz wpływ kultury na rozwój społeczno-gospodarczy. W tym celu nawiązując do tradycji raportów o kulturze wydawanych przez Fundację Roberta Boscha zapraszając do współpracy przedstawicieli podkarpackich instytucji kultury - Katarzynę Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Monikę Ohar-Pawiak, wicedyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Ewelinę Jurasz, koordynatorkę Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, wydziału Estrady Rzeszowskiej - przygotował publikację „Kultura w Europie. Podkarpacie w kulturze.”

W ramach opracowania, w czterech raportach zaprezentowano: (1) trendy w polityce kulturalnej na szczeblu instytucji europejskich na przykładzie Parlamentu Europejskiego; (2) działania w zakresie tworzenia sprzyjających warunków do powstawania i rozwoju inicjatyw w sferze kultury na przykładzie polskich Inkubatorów Kultury w tym rzeszowskiego; (3) działalność Wojewódzkiej Instytucji Kultury na przykładzie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie; (4) działalność unikalnych, w skali regionalnej a nawet międzynarodowej, instytucji kultury na przykładzie Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.

W publikacji doceniona została również działalność Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie w zakresie realizacji oferty stanowiącej odpowiedź na zapotrzebowanie społeczności lokalnej.

Ponadto jak ocenia prof. nadzw. dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka: „Publikacja ma niewątpliwie bardzo unikatowy charakter - podejmuje tematykę o doniosłej roli społecznej, a jednocześnie tematykę, która rzadko stanowi przedmiot opracowań o charakterze naukowym czy zbliżonym do naukowego. Należy zaznaczyć, że Autorki doskonale wypełniły postawione przed nimi zadanie, jakim była prezentacja regionalnych i lokalnych (podkarpackich i rzeszowskich) inicjatyw na rzecz rozwoju kultury na tle aktywności (choć wybranych) UE w obszarze kultury. Warto zaznaczyć, że publikacja przyczyni się do kreowania wizerunku województwa podkarpackiego jako nowoczesnego "regionu innowacji", także innowacji w dziedzinie kultury. Książka powinna trafić do szerokiego grona czytelników obejmującego zarówno lokalnych decydentów odpowiedzialnych za tworzenie i realizację polityki kulturalnej, jak i animatorów kultury, pracowników instytucji kultury, nauczycieli, a wreszcie - każdego, komu bliskie są działania w zakresie szeroko pojmowanej sztuki i literatury. Przedstawione w książce działania, zwłaszcza te podejmowane przez rzeszowskie biblioteki i Muzeum Dobranocek, mogą z powodzeniem stanowić przykład studiów przypadku (i to w dodatku z kategorii: success stories), z których mogą korzystać instytucje o podobnym charakterze w całym kraju.”

Zachęcamy do lektury, nie tylko w okresie świątecznym: http://www.rodm-rzeszow.pl/plik.php?id=474