Temat: Publikacje, artykuły...
Finansowanie rolnictwa i doradztwo rolnicze - konferencja w Krakowie
11 marca 2011 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się konferencja na temat finansowania rolnictwa w realiach wspólnej polityki rolnej UE oraz perspektyw doradztwa rolniczego związanego z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
W konferencji wzięli udział (m.in.) minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, członek Zarządu Województwa Stanisław Sorys, wiceprzewodniczący Sejmiku Jacek Soska, rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Janusz Żmija, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, parlamentarzyści, samorządowcy i studenci.
Prelegenci omówili założenia wspólnej polityki rolnej UE po 2013 roku w perspektywie finansowej UE 2014-2020 ze szczególnym uwzględnieniem polskiego rolnictwa, problemy wykorzystania środków finansowych z działań PROW 2007-2013 przez beneficjentów z województwa małopolskiego, i program działań umożliwiający absolwentom kierunków rolniczych pozyskanie uprawnień w doradztwie rolniczym. Podczas konferencji zaprezentowane zostały produkty tradycyjne i regionalne z Małopolski.
Minister Marek Sawicki przedstawił założenia polityki rolnej, która będzie realizowana w okresie polskiej prezydencji w UE. Przypomniał, że w latach 2007-2013 przeznaczono na jej realizację 55 miliardów euro. Zdaniem przedstawiciela rządu konieczna jest jej szybka i skuteczna reforma.
– Wspólna polityka rolna ostatnich lat to polityka stagnacji. Europie potrzebna jest solidna reforma tej polityki, a nie kosmetyczne zmiany, które utrzymują niesprawiedliwość. Dlatego polski rząd będzie zabiegał o zmianę zasad podziału środków – podkreślił minister Marek Sawicki.
Jak poinformował minister, Polska proponuje nowe kryteria rozdziału pieniędzy z UE. Pod uwagę mają być brane (m.in.) powierzchnia użytków rolnych i warunki użytkowania gruntów. Rząd zabiega o to, by w polityce rolnej UE uwzględnić utrudnienia produkcyjne dla rolnika wynikające np. z rodzaju gleby lub z wielkości opadów na danym obszarze. Na preferencyjnych zasadach powinny być także traktowane obszary szczególnie cenne przyrodniczo.
Minister dodał też, że przed Europą stoi poważne wyzwanie jakim jest zadbanie o bezpieczeństwo w zakresie produkcji żywności. – W 2050 roku świat będzie potrzebował od 70 do 100 procent żywności więcej niż obecnie. Tego nie zapewni Afryka ani Azja, tylko właśnie Europa, której potencjał jest nadal niewystarczająco wykorzystywany – zaznaczył Marek Sawicki.
Przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego wręczyli ministrowi memoriał opracowany na wspólnym posiedzeniu Komisji ds. rolnictwa pięciu województw południowo-wschodniej Polski, które odbyło się 10 marca w Dosłońcu w gminie Racławice.
- Sejmiki przyjmując wspólną rezolucję mogą dać ministrowi rolnictwa oręż, którym będzie się posługiwać w sprawie dopłat. To strategiczna kwestia dla prawie połowy Polaków. Dyskusja na temat polskiej wsi jest szczególnie ważna teraz, kiedy przygotowujemy się do przejęcia prezydencji w Unii Europejskiej. To szansa i nadzieją na to, że będziemy mogli omówić te tematy na forum Unii wspólnie z naszymi partnerami – tłumaczył Kazimierz Barczyk.
- Problemem, z którym wspólnie się borykamy w województwach południowo-wschodniej Polski jest trudna sytuacja rodzin na obszarach wiejskich. Dlatego potrzebne są zmiany w polityce rolnej – mówił Jacek Soska.
- Wspólna polityka rolna UE powinna być polityką dającą rolnikom lepszą pozycję konkurencyjną. Jej celem musi być umacnianie rodzinnego gospodarstwa rolnego – zaznaczył minister rolnictwa podczas konferencji prasowej towarzyszącej obradom na Uniwersytecie Rolniczym.
Proponowane przez Polskę zmiany we wspólnej polityce rolnej UE obejmują także jej uproszczenie według zasad cross-compliance - dobrych praktyk, dobrej kultury rolnej - które wiążą wypłatę płatności z wypełnieniem przez rolników wymogów dotyczących dbałości o zdrowie ludzi, zwierząt i roślin. Niski poziom wykorzystania przez rolników środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (ok. 1-2%) nakłonił ministerstwo rolnictwa do koncepcji, by beneficjentami funduszy z PROW były podmioty doradcze, a nie rolnicy. Usługi doradców mogłyby być w nowym uporządkowaniu finansowane do kwoty 1500 euro. Wymogiem ministerialnym stawianym kandydatom na doradców rolnych ma być posiadanie tytułu magistra kierunku rolniczego lub pokrewnego.
- Ukończycie ważną i prestiżową uczelnię. To wy możecie zostać doradcami, którzy będą w przyszłości wdrażać politykę rolną. Ta konferencja jest okazją, byście poznali swoje szanse na pracę doradcy w zakresie polityki rolnej. Doradca rolniczy w każdej gminie mógłby być dla mieszkańców jak lekarz rodzinny – mówił do studentów Uniwersytetu Rolniczego przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.
- Pozostawiliśmy w nazwie naszej uczelni przymiotnik „rolniczy”, choć inne uczelnie o podobnym profilu wybrały inne nazwy. Rolnictwo zawsze było i jest podstawowym działem gospodarki, ponieważ daje żywność. Dziękuję ministrowi za to, że jako pierwszy powołał Kongres Nauk Rolniczych – mówił prof. Janusz Żmija, rektor Uniwersytetu Rolniczego.
Stanowisko Polski w zakresie zmian we wspólnej polityce rolnej UE będzie także przedmiotem uzgodnień z komisarzem UE ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem, zaplanowanych na 12 marca w Krakowie.
(gnyc, arud)
Źródło:
http://malopolskie.pl/Wydarzenia/index.aspx?id=7233