konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace zmierzające do uruchomienia nowego działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 - „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”.

Pomoc w ramach tego działania przeznaczona będzie na inwestycje związane z przywracaniem potencjału produkcyjnego w gospodarstwach rolnych dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (np. powodzią), polegające m.in. na odbudowie, modernizacji czy remoncie służących do prowadzenia produkcji rolnej budynków, budowli, infrastruktury, wyposażania sadów i plantacji wieloletnich oraz zakupie maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.

Do otrzymania pomocy uprawnieni będą producenci rolni, którzy w wyniku wystąpienia klęski ponieśli straty w służących do produkcji rolnej budynkach, budowlach maszynach i urządzeniach, zwierzętach gospodarskich oraz w sadach i plantacjach wieloletnich. Planuje się, że wysokość pomocy uzależniona będzie od wysokości poniesionych strat oszacowanych przez komisje powołanie przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód.

W związku z tym zwracamy się do osób, u których w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wystąpiły w 2010 r. szkody w wymienionych wyżej elementach majątku gospodarstwa rolnego, o dopilnowanie, aby dla każdego poszkodowanego gospodarstwa został przeprowadzony indywidualny szacunek strat przez wyżej wymienione komisje oraz o przechowywanie całości dokumentacji prac komisji w celu przedłożenia przy ewentualnym ubieganiu się o pomoc w ramach tego działania.

Ministerstwo Rolnictwa

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Punkty za powódź
2010-08-13

Władze woj. małopolskiego ustanowiły nowe kryterium regionalne w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. W najbliższym naborze dodatkowe punkty otrzymają projekty realizowane na terenach gmin dotkniętych przez tegoroczną powódź.

Kryterium to dotyczyć będzie II naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach PROW na lata 2007-2013 w zakresie działania „Odnowa i rozwój wsi”. Jak tłumaczy Andrzej Masny, dyrektor Departamentu Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich z UM woj. małopolskiego różnorodność inwestycji, jakie mogą uzyskać dofinansowanie w ramach ww. działania w znacznym stopniu wspomoże przemianę małopolskiej wsi, w tym również tereny dotknięte powodzią.

Jego zdaniem takie wsparcie będzie szczególnie istotne dla gmin, których budżety są już dodatkowo obciążone usuwaniem szkód popowodziowych.

Dodatkowe punkty w ramach kryterium regionalnego będą przyznawane według poniższych zasad:
- wnioskodawcy realizujący operację na terenie poszkodowanej gminy, gdzie w ramach I naboru wniosków w ramach działania 313,322,323, „Odnowa i rozwój wsi”, nie więcej niż 1 beneficjent otrzymał pomoc finansową - 2 punkty,
- wnioskodawcy realizujący operację na terenie poszkodowanej gminy, gdzie w ramach I naboru wniosków w ramach działania 313,322,323, „Odnowa i rozwój wsi”, co najmniej 2 beneficjentów otrzymało pomoc finansową - 1 punkt,
- wnioskodawcy realizujący operację na terenie nieposzkodowanej gminy – 0 punktów.

Przy ocenie wniosków będą również brane pod uwagę takie elementy jak m.in.: dochód podatkowy gminy, bezrobocie w powiecie na terenie którego położona jest gmina w okresie ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Ponadto, jeśli wnioskowana kwota dofinansowania na każdym etapie jej realizacji wyniesie nie więcej niż 50 proc. beneficjenci otrzymają dodatkowo 1 punkt.

Jak zapewnia dyrektor Masny, dzięki nowemu kryterium, na 167 uprawnionych do ubiegania się o pomoc gmin, 115 otrzymałoby 2 punkty oraz 47 wnioskodawców 1 punkt.

Tegoroczny nabór w ramach działania „Odnowę wsi” ma ruszyć w Małopolsce zaraz po przyjęciu przez ministerstwo rolnictwa wszystkich niezbędnych rozporządzeń.

/mp/

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cm...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Nowe zasady podziału unijnych pieniędzy
2010-08-16, Dziennik Polski, Fundusze europejskie, (MAU)

FUNDUSZE. W rozdziale pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mają być premiowane wnioski gmin dotkniętych powodzią.


Takie zasady postanowił wprowadzić Zarząd Województwa Małopolskiego. Jak podkreśla marszałek Marek Nawara, jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce przyjęte przez władze regionalne.

Zarząd Województwa Małopolskiego ustalił nowe kryterium regionalne. Będzie ono dotyczyć drugiego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach PROW na lata 2007-2013 w zakresie działania "Odnowa i rozwój wsi". Dzięki niemu około 70 proc. uprawnionych wnioskodawców otrzymałoby 2 punkty, a 25 proc. wnioskodawców po 1 punkcie. To gwarantowałoby, że pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafiłyby do miejscowości najbardziej potrzebujących.

Aby zaczęły obowiązywać nowe regulacje, potrzebna jest jeszcze nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Na czym polega nowe kryterium?
Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego dodatkowe punkty w ramach kryterium regionalnego będą przyznawane w następujący sposób:

a) 2 punkty - otrzymają wnioskodawcy realizujący projekt na terenie poszkodowanej gminy, gdzie w ramach I naboru wniosków "Odnowa i rozwój wsi" (działania 313, 322, 323), nie więcej niż 1 beneficjent otrzymał pomoc finansową;

b) 1 punkt - otrzymają wnioskodawcy realizujący ten sam projekt, ale gdzie co najmniej 2 beneficjentów otrzymało pomoc finansową.

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Odnowią i targowiska
2010-08-17

W ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW 2007-2013 będzie możliwe dofinansowanie budowy i wyposażenia targowisk. Minister rolnictwa podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.

Wprowadzone zmiany mają na celu m.in. wykonanie przepisów wspólnotowych, zwłaszcza art. 75 ust. 1 lit. c pkt i rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez EFRROW (Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1, z późn. zm.) dotyczącego obowiązku prowadzenia przez beneficjentów oddzielnego systemu ewidencji albo korzystania z odpowiedniego kodu rachunkowego.

Ponadto, zmiany dotyczą:
- możliwości przyznania pomocy na realizację inwestycji dotyczących budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia targowisk,
- okresu trwania zobowiązań nakładanych na beneficjenta w związku z realizacją inwestycji w ramach PROW 2007 – 2013.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007–201 wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

/mp/

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Minister rolnictwa Marek Sawicki:
2010-08-18

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował na antenie TVP Info, że jego resort rozważa możliwość zwiększenia tegorocznej kwoty na dotacje dla młodych rolników.

- Zainteresowanie tym działaniem jest duże, gdyż młodzi rolnicy, którzy chcą przejąć gospodarstwo po rodzicach, starają się pozyskać środki na inwestycje - wyjaśnia Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dotacje dla młodych rolników zostały zwiększone z 50 do 75 tys. zł, złagodzono też kryteria ich przyznawania m.in. rolnikom z województw, gdzie są małe gospodarstwa.

Nabór wniosków na wsparcie młodych rolników Agencja uruchomiła we wtorek. I praktycznie już po pierwszym dniu przyjmowania dokumentów limity środków w wielu województwach zostały wyczerpane.

Unijna pomoc jest przeznaczona dla rolników, którzy nie ukończyli 40 lat i mają wykształcenie rolnicze. Przysługuje tym, którzy mają gospodarstwo o wielkości co najmniej 10,15 hektara (średnia wielkość gospodarstwa w kraju).

Natomiast osoby z województw, gdzie są małe gospodarstwa (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) mogą dostać pieniądze, mimo że ich gospodarstwo jest mniejsze niż średnia krajowa. Jednak w ciągu trzech lat muszą je do tej wielkości (10,15 ha) powiększyć.

W tym roku Agencja przeznaczy na pomoc dla młodych rolników 387 mln zł, czyli ok. 100 mln euro, co umożliwi przyznanie premii dla ponad 5,2 tys. rolników.

źródło:

http://samorzad.pap.pl

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

OBWIESZCZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 16 września 2010 r.
w sprawie zmiany Krajowego Programu Restrukturyzacji

http://dokumenty.rcl.gov.pl/M2010069086201.pdf

--

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Województwa chcą Leader'a
2010-10-22

Dotychczas wykorzystano zaledwie 12 % kwoty przeznaczonej na realizację programu Leader, służącego budowaniu kapitału społecznego na wsi – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Eksperci podkreślają, że niezbędne jest uproszczenie procedur.

Samorządy województw, które obecnie zajmują się regionalnym koordynowaniem programu, chcą przejąć od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedzialność za zarządzanie nim.

– Założenia Leadera tworzyłyby województwa i to one wdrażałyby i rozliczały program. W taki sposób realizowane są regionalne programy operacyjne i to się sprawdza – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Radosław Rybicki, dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

--

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/460340,program_l...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...


Obrazek


Więcej pożyczek
2010-10-27

Będzie łatwiej o pożyczkę na prefinansowanie w ramach PROW 2007-2013. Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie zmieniające zasady przyznawania pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach tego programu.

Zgodnie z nowymi przepisami pożyczki na prefinansowanie będą udzielane samorządom na przedsięwzięcia realizowane w ramach trzech działań PROW: „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, „Odnowa i rozwój wsi” oraz „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.

Otrzymają je także lokalne grupy działania na wdrażanie projektów współpracy i funkcjonowanie. Ponadto wsparcie otrzymają podmioty, które nie mają własnych środków na realizację zadań zapisanych w Programie.

Pożyczek udzielać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Udzielenie pożyczki będzie następować na podstawie wniosku składnego w BGK (na formularzu udostępnionym przez Bank) wraz z dołączonymi do niego dokumentami, szczegółowo wskazanymi w rozporządzeniu.

Zasadnicza zmiana w stosunku do obowiązujących przepisów polega na tym, że do tej pory do wniosku trzeba było dołączyć listę projektów do realizacji, teraz będzie można dołączyć do wniosku: listę projektów lub umowę o przyznaniu pomocy.

Bank umowę pożyczki będzie zawierał z wnioskodawcą, nie później niż w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku. Umowa pożyczki będzie zawierana na formularzu zatwierdzonym przez ministra finansów. Takie rozwiązanie umożliwi sprawne i przejrzyste przekazywanie środków publicznych.

Uruchomienie środków pożyczki będzie następowało po przedłożeniu bankowi przez pożyczkobiorcę harmonogramu przekazywania transz pożyczki oraz umowy (jeśli nie była ona wcześniej dostarczona) o przyznaniu pomocy na realizację ww. zadań z udziałem środków EFRROW.

Koszty oprocentowania i prowizji związanych z udzielaną pożyczką będzie pokrywał pożyczkobiorca. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i zastąpi obowiązujące przepisy.

Na podst. KPRM

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Minister rolnictwa Marek Sawicki
2010-11-09

Kraje Grupy Wyszechradzkiej oraz Bułgaria i Rumunia podpisały deklarację współpracy w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013.

Jestem zadowolony z podpisania tej deklaracji - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki.

Ministrowie rolnictwa Słowacji, Polski, Węgier, Czech, Bułgarii i Rumunii opowiedzieli się za reformą unijnej polityki rolnej - tak, by była ona nowoczesna, prosta, sprawiedliwa, prorynkowa i zrównoważona.

Państwa uzgodniły, że trzeba ustanowić nowe, obiektywne kryteria wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Oznacza to odejście od dotychczasowych, historycznych kryteriów podziału pieniędzy pomiędzy kraje UE. Ministrowie rolnictwa opowiedzieli też za utrzymaniem modelu tzw. dwóch filarów, czyli dopłat bezpośrednich, a także finansowanie rozwoju wsi.

W Deklaracji znalazły się także zapisy mówiące o jednolitej kontroli produktów rolnych wprowadzanych na rynek UE oraz o konieczności wywieranie nacisku na jakość produktów żywnościowych pochodzących z importu.

- Sześć państw jednogłośnie orzekło, że Unię Europejską stać na nową, dynamiczną Wspólną Polityką Rolną. Czas na zerwanie z historycznymi tytułami do płatności, na sformułowanie takiej polityki, która nie będzie zakłócać konkurencji na jednolitym rynku europejskim - skomentował PAP minister Sawicki.
- Deklaracja daje szansę, że europejskie rolnictwo będzie konkurencyjne wobec rolnictwa światowego - podkreślił Sawicki

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

"Szanowni Państwo!



Pozostały jeszcze wolne miejsca na udział w:



VII edycji konferencji Nowocześni z Urzędu, która obędzie się w najbliższą środę tj. 1.12.2010 r. w Warszawie

Centrum Konferencyjno-Kongresowe ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa



Dwa bloki tematyczne: kadry i IT



UDZIAŁ BEZPŁATNY!


PROGRAM:

http://www.publiczni.pl/konferencja/program/


ZGŁOSZENIE:

http://www.publiczni.pl/konferencja/zgloszenie/

Zapraszamy i mam nadzieje, że do zobaczenia ;-)



Zespół redakcyjny publiczni.pl

Tel. 22 631 00 63

e-mail: redakcja@publiczni.pl"Marcin Hałat edytował(a) ten post dnia 29.11.10 o godzinie 12:07

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Małopolskie Obserwatorium Gospodarki zaprasza na bezpłatne seminarium "Inwestycje na ekoinnowacje".

Przedsiębiorco !! Zarabiaj na ekologii - Przyjdź na spotkanie !!

Spotkanie organizowane jest przez Małopolskie Obserwatorium Gospodarki działające w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

W trakcie seminarium przedstawione zostaną tematy dotyczące zdobywania funduszy na finansowanie ekoinnowacji w przedsiębiorstwach oraz generowania oszczędności przez wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych i proceduralnych. Uzyskają Państwo liczne informacje na temat ograniczenia negatywnego wpływu firmy na środowisko i związanej z tym redukcji kosztów. Wierzymy, że udział w spotkaniu przełoży się na praktyczną wiedzę, która pozwoli na uzyskanie licznych korzyści ze stosowania proekologicznych rozwiązań.

Spotkanie będzie świetną okazją do nawiązania cennych kontaktów z osobami, które należą do wybitnych ekspertów w tej dziedzinie. Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się: dr Iwona - Kłosok Bazan (Politechnika Śląska), Magdalena Mazur (Dyrektor Pionu Doradztwa Gospodarczego w firmie Maculewicz Consulting), Jerzy Piszczek (Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii) oraz Joanna Węgrzycka (vice prezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska).

W trakcie seminarium planujemy również panel dyskusyjny w trakcie którego, prelegenci będą odpowiadać na pytania uczestników. Omawiane zagadnienia przedstawimy od praktycznej strony prezentując firmy, które z powodzeniem wdrożyły proekologiczne rozwiązania.

Więcej tu:

http://www.gospodarka.obserwatoria.malopolska.pl/CmsCo...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Spot telewizyjny promujący PROW 2007 - 2013

Spot TV promujący PROW 2007 - 2013 emitowany w TVP od 5 do 12 czerwca 2010.

http://www.arimr.gov.pl/serwis-prasowy/audycje-telewiz...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...


Obrazek


Lista gwarantów
2010-12-13

81 instytucji finansowych będzie udzielać zabezpieczeń dla beneficjentów ubiegających się o zaliczki w ramach PROW 2007-2013. Za ministerstwem rolnictwa publikujemy ich aktualny wykaz.

Beneficjenci realizujący projekty w ramach PROW 2007-2013 już od maja br. mogą ubiegać się o zaliczki na realizację swoich przedsięwzięć. Możliwość taka dotyczy 7 działań, w tym m.in. „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania”, „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”.

Warunkiem otrzymania zaliczki jest ustanowienie zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowej lub innego równoważnego zabezpieczenia.

Na początku grudnia minister rolnictwa przedstawił zaktualizowany wykaz „Form gwarancji przyjmowanych jako zabezpieczenie właściwego wydatkowania zaliczek w ramach PROW na lata 2007-2013 wraz z wykazem gwarantów”(poniżej).

/mp/

Wykaz gwarantów:

http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_sa...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Pieniądze do wzięcia na wsi
2010-12-29, Rzeczpospolita, Rolnictwo, Magdalena Kozmana

Na lokalne grupy działania czeka 1,5 mld zł. Resort rolnictwa ułatwi sięgnięcie po dotacje.

Unijny program LEADER z budżetem opiewającym na 3,1 mld zł został do tej pory wykorzystany tylko w połowie. To najgorszy wynik w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), gdzie większość funduszy już się powoli kończy.

więcej w Rzeczpospolitej, str. B5

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Niektóre gminy nie muszą mieć kanalizacji

W pogoni za unijnymi euro uciekła nam istota problemu, czyli że na wsi nie zawsze trzeba budować systemy kanalizacyjne. Czasami wystarczą zbiorniki bezodpływowe, słowem szczelne szamba - mówi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

Dzięki pieniądzom z Programu Infrastruktura i Środowisko w całej Polsce ruszyła fala nowych inwestycji. Jakie kwoty wchodzą w grę?

Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w resorcie środowiska: Z POIiŚ na działania dotyczące gospodarki wodno-ściekowej przekazaliśmy 2,6 miliarda euro, za które buduje się nowoczesne oczyszczalnie ścieków, wodociągi i kanalizacje. Nigdy wcześniej nie były dostępne tak duże środki. Cieszę się, że samorządy potrafiły się zmobilizować i przygotowywać coraz lepsze wnioski na kolejne konkursy.

Jednak nie wszyscy zdążyli wsiąść do tego pociągu…

- Przyjęliśmy zasadę konkursu, która dobrze się sprawdziła. Wyłoniliśmy w ten sposób najlepiej przygotowane projekty.

A co z małymi gminami, które nie mogły podołać opracowaniu złożonej dokumentacji?

- Mniejsze gminy mogły otrzymać pieniądze chociażby z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich lub z Regionalnych Programów Operacyjnych. Na tym oczywiście nie koniec. Do dyspozycji samorządów pozostaje także krajowy system finansowania ekologii czyli Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.

Więcej tu:

http://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/n...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Trzeci nabór wniosków

Rolnicy poszkodowani przez ubiegłoroczną powódź w styczniu będą mogli ponownie ubiegać się o pomoc na odbudowę swoich gospodarstw. Mimo że zakończył się drugi termin, na ten cel pozostało jeszcze ponad 240 mln zł.
W zakończonym właśnie drugim terminie przyjmowania wniosków do oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 366 takich dokumentów, opiewających w sumie na ok. 24 mln zł. Jak powiedział Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR, wniosków może być jednak więcej, gdyż część rolników mogła wysłać dokumenty pocztą.

W sumie w dwóch naborach Agencja zebrała ponad 2,1 tys. wniosków. Rolnicy ubiegają się o ponad 155 mln zł pomocy. Jedna osoba może dostać na odbudowę gospodarstwa do 300 tys. zł; 90 proc. kosztów pokrywa Agencja, a resztę - ona sama. Może też starać się o 50-proc. zaliczkę na poczet przyszłych wydatków.

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że planuje kolejne takie akcje, aż do wyczerpania pieniędzy na ten cel.

Na odbudowę gospodarstw rolnych po powodzi Agencja chce przeznaczyć łącznie 400 mln zł. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Agencja szacuje, że pomoc będzie mogło otrzymać ok. 5 tys. rolników. Przeciętnie rolnicy starają się o około 70 tys. zł.

http://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/t...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...


Obrazek


Od dnia dzisiejszego funkcjonuje nowa struktura organizacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Departamenty:
DEPARTAMENT AUDYTU I KONTROLI
DEPARTAMENT BUDŻETU I FINANSÓW
DEPARTAMENT EDUKACJI, KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
DEPARTAMENT FUNDUSZY EUROPEJSKICH
DEPARTAMENT ORGANIZACYJNO - PRAWNY
DEPARTAMENT POLITYKI REGIONALNEJ
DEPARTAMENT ROZWOJU GOSPODARCZEGO
DEPARTAMENT ŚRODOWISKA, ROLNICTWA I GEODEZJI
DEPARTAMENT TRANSPORTU I KOMUNIKACJI
DEPARTAMENT TURYSTYKI, SPORTU I PROMOCJI
DEPARTAMENT ZDROWIA I POLITYKI SPOŁECZNEJ
KANCELARIA SEJMIKU
KANCELARIA ZARZĄDU
SEKRETARZ WOJEWÓDZTWA

http://malopolskie.pl/UMDepartamenty/Departamenty/

http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsc...

Regulamin Organizacyjny z opisem zakresów działań departamentów oraz kancelarii dostępny pod tym linkiem:

http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/41F12007-AC...

--

Informuję, że w związku ze zmianą struktury organizacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, zadania związane z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) od 1 stycznia 2011 r. realizowane są przez Departament Funduszy Europejskich UMWM, który zlokalizowany jest w Krakowie przy ul. Wielickiej 72 B (wejście od ul. Dworcowej). Pod tym adresem znajduje się także dziennik podawczy (parter) oraz sekretariat departamentu (IV piętro).

Jednocześnie Wydziały zajmujące się wdrażaniem PROW umiejscowione są w dotychczasowej lokalizacji, tj. w budynku obok, przy ul. Wielickiej 72.
Całą korespondencję związaną z PROW (w tym realizacją projektów w ramach PROW) należy kierować do Departamentu Funduszy Europejskich (Dyrektor Departamentu - Piotr Szymański).

Telefony kontaktowe: informacja ogólna oraz dziennik podawczy 12 29 90 740, Sekretariat Dyrektora Departamentu: 12 29 90 744, Fax: 12 29 90 741.

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Milion na targ
2011-01-18

Jeszcze w tym roku ma ruszyć program budowy i modernizacji targowisk „Mój rynek” – zapowiada ministerstwo rolnictwa. Dotacje w wysokości do 1 mln zł będą przyznawane gminom ze środków PROW 2007-2013.

- W sumie przewidujemy stworzenie ok. 80 nowych i modernizację ok. 200 istniejących targowisk – informuje Małgorzata Książyk, rzecznik ministerstwa rolnictwa i dodaje, że resort planuje przeznaczyć na ten cel 70 mln euro.

Jak tłumaczy, mają to być nowoczesne miejsca handlu, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w godnych warunkach, z zachowaniem wszelkich standardów sanitarnych i weterynaryjnych.

Pieniądze na inwestycje mają być przyznawane w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego PROW 2007-2013.

O dofinansowanie takiej inwestycji będą mogły ubiegać się gminy i związki międzygminne. Przy czym dotacje będą przyznawane na targowiska usytuowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tys. mieszkańców.

Maksymalna wartość pomocy na realizację projektów dotyczących budowy lub modernizacji targowisk w jednej gminie, w okresie realizacji programu, nie będzie mogła przekroczyć 1 mln zł. Przy czym dofinansowanie unijne ma wynosić maksymalnie 75 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Ministerstwo rolnictwa chce, aby wszystkie targowiska, które powstaną w ramach programu „Mój rynek” były wykonane według ścisle określonych standardów m.in. w zakresie powierzchni, wielkości miejsca przeznaczonego dla handlujących czy minimalnych wymogów sanitarnych i weterynaryjnych. Zostaną one określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego PROW 2007-2013.

Książyk zaznacza jednak, że prace nad programem wciąż trwają.

- Wymagają one wdrożenia zmian w działaniu „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej PROW 2007 –2013" – wyjaśnia i dodaje, że proponowane zmiany są obecnie na etapie negocjacji z Komisja Europejską. Pani rzecznik podkreśla jednak, że pierwszych naborów należy się spodziewać jeszcze w tym roku.

/mp/

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cm...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Minister rolnictwa Marek Sawicki...
2011-01-31

Minister rolnictwa Marek Sawicki nie wyklucza przesunięcia pieniędzy z mniej popularnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - na modernizację gospodarstw.

Nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji zakończył się 28 stycznia. Do ubiegłego piątku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 24 tys. wniosków na łączną kwotę 3,58 mld zł. Agencja w 2011 r. ma na ten cel 2,44 mld zł, co prawdopodobnie wystarczy na wsparcie dla ok. 19,1 tys. rolników.

Chodzi o działanie "modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Będziemy się starali szukać dodatkowych pieniędzy z mniej popularnych działań, ale nie na zasadzie pośpiechu, szybkiego reagowania - powiedział minister. Dodał, że zawsze liczba wniosków jest większa niż możliwości finansowe ARiMR.

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cm...

konto usunięte

Temat: Publikacje, artykuły...

Blisko 20,4 miliarda złotych wypłaciła ARiMR z PROW 2007-13. Polska jest liderem realizacji Programu w Unii Europejskiej.

Wysokość wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, jak informował minister rolnictwa Marek Sawicki, lokuje nasz kraj na pozycji europejskiego lidera w realizacji tego Programu. Do 31 stycznia 2011 r. Agencja przekazała na konta bankowe rolników blisko 20,4 mld złotych wsparcia w ramach PROW 2007 - 2013. W Niemczech tymczasem, w przeliczeniu na złotówki, wypłacono o ok. 2,8 miliarda zł mniej a we Francji o ok. 3,6 miliarda zł.

Z kwoty bliskiej 20,4 miliardów złotych wypłaconych dotychczas przez ARiMR z PROW 2007 - 2013 800 milionów złotych zostało wypłacone już w tym roku. 8,2 miliarda zł. to środki przekazane tylko w 2010 r. i jest to absolutnie "rekordowa" kwota wypłacona w ciągu jednego roku z tego Programu. Sprawne wypłacanie pieniędzy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika z szybkiego pokonania trudności, które były w momencie rozpoczęcia realizacji PROW 2007-2013. Po zmianie kierownictwa Agencji podjęte działania naprawcze przyniosły efekty i od 2009 r. rozpoczęły się nabory wniosków o udzielenie wsparcia z tego Programu, podpisywanie umów o udzielenie wsparcia oraz sprawne wypłacanie pieniędzy beneficjentom. Obecnie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, którego całkowity budżet wynosi ok. 70 miliardów złotych, około 81% środków zostało już zagospodarowanych. Oprócz wypłacenia rolnikom i przedsiębiorcom blisko 20,4 mld złotych, kolejnych około 36,3 miliarda złotych jest przewidziane do wypłaty w ramach przyjętych przez ARiMR zobowiązań wieloletnich. Dotyczy to np. wypłacania przyznanych w ubiegłych latach "Rent strukturalnych", corocznych dopłat do zalesień, wsparcia z "Programu rolno-środowiskowego", a także płatności wynikających z zawartych do tej pory umów o dofinansowanie inwestycji realizowanych przez rolników i przedsiębiorców, które zostaną wypłacone przez ARiMR po ich wykonaniu i rozliczeniu. Agencji do rozdysponowania z PROW na lata 2007-2013 pozostało jeszcze ponad 13,5 miliarda złotych. Rozdzieleniem części środków z tego Programu zajmują się samorządy wojewódzkie, Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA).

Wynika to z podziału Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na tzw. 23 działania (w tym niedawno uruchomionym, skierowanym do rolników poszkodowanych przez powodzie i inne klęski żywiołowe na "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych"). Z tych działań ARiMR realizuje w całości 15 (w tym także nowouruchomione) i ma na ten cel w sumie prawie 13,7 miliarda euro.

Z pozostałych 8 działań, w ramach tzw. działań delegowanych, sześć obsługują samorządy województw, a po jednym Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W ramach działań delegowanych jest do rozdzielenia w sumie 3,5 miliarda euro.

Zainteresowanie otrzymaniem pomocy finansowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 od początku było bardzo duże, a ostatnio zwiększyło się ono jeszcze bardziej. Do końca grudnia 2010 r. rolnicy, przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego i inni beneficjenci np. Lokalne Grupy Działania, złożyli w Agencji około 180 tys. wniosków o udzielenie wsparcia z PROW 2007-2013, przy czym ta liczba nie obejmuje wnioskujących o dopłaty ONW (co roku jest ich przeszło 700 tys.) czy rolno-środowiskowe (corocznie ok. 100 tys.). Większość wnioskujących o wsparcie z działań inwestycyjnych z PROW 2007-13, w przypadku gdy ich wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone i zmieściły się w limitach środków, przyznanych poszczególnym województwom lub w limicie krajowym, w zależności od rodzaju działania pomocowego, otrzymała już pieniądze. Pozostali, z którymi zawarto umowy, otrzymają wsparcie, gdy zrealizują inwestycje zatwierdzone do dofinansowania i prawidłowo je rozliczą.

W 2010 roku zostały ogłoszone nabory wniosków o wsparcie ze wszystkich działań pomocowych z PROW na lata 2007-2013 wdrażanych przez ARiMR. Wiele ubiegłorocznych naborów, które poprzedziła szeroka kampania promocyjna, okazało się niezwykłym sukcesem. Dowodem jest ilość złożonych wniosków o wsparcie zwłaszcza z działań: "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", "Ułatwianie startu młodym rolnikom" czy "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". W Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które przyjmowały wnioski zarejestrowano ich w sumie dwa razy więcej niż we wszystkich, razem wziętych, naborach z lat poprzednich.

Tak wielkie zainteresowanie otrzymaniem wsparcia w 2010 r. sprawiło, że minister rolnictwa Marek Sawicki zdecydował się aż dwukrotnie zwiększyć limity środków do rozdzielenia w ramach tych działań. Minister uważa, że nie można zmarnować tej bezprecedensowej szansy m.in. na szybkie powstanie wielkiej ilości nowych miejsc pracy i to na terenach wiejskich, gdzie są one szczególnie potrzebne. Informując w 2010 r. o zwiększeniu limitu na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" powiedział m.in. "Musimy premiować aktywnych i chcących tworzyć i rozwijać swoje firmy i nie ma powodu by ktoś musiał czekać na następny nabór wniosków, jeśli już teraz mogą powstać nowe miejsca pracy". Dwukrotne zwiększenie w ubiegłym roku limitów na premie dla młodych rolników oraz na wsparcie prowadzenia przez rolników dodatkowej działalności gospodarczej, także podyktowane było chęcią wzmocnienia procesów modernizacyjnych na wsi i powstawania tam nowych miejsc pracy.

Dotychczasowy przebieg wdrażania PROW 2007-2013, wielkość wypłat i "zagospodarowanych" środków, przygotowywane kolejne nabory wniosków, wskazują, że tak jak to było w przypadku programów z lat 2004-2006, ten Program też zostanie w pełni zrealizowany a pieniądze znajdujące się w jego budżecie będą wykorzystane w całości.

Departament Komunikacji Społecznej
ARiMR



Wyślij zaproszenie do