konto usunięte
Temat: Publikacje, artykuły...
Są już wymierne efekty wdrażania PROW 2007 2013Ponad rok temu, w połowie października 2008 r. Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa dostała pierwsze „pełne” akredytacje na pełną obsługę działań należących do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Oznaczało to, że dopiero od tego momentu Agencja mogła rozpatrywać wnioski, podpisywać umowy, a po zrealizowaniu inwestycji i ich skontrolowaniu wypłacać rolnikom pieniądze. W tym dosyć krótkim okresie czasu polscy rolnicy zdążyli wykonać ponad 8,5 tysiąca różnego typu inwestycji unowocześniających ich gospodarstwa. Dzięki temu mogą oni łatwiej konkurować na rynkach: unijnym i światowym. Te inwestycje zwiększające wydajność produkcji rolnej oraz dopłaty bezpośrednie, wpłynęły także na pewną równowagę cen żywności. Według ekspertów, gdyby nie unijne wsparcie docierające na polską wieś za pośrednictwem ARiMR, ceny żywności mogłyby być znacznie wyższe, a wzrost ten mógłby wynieść, jak się szacuje od 19% do nawet 40%.
Wdrażany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 przyspiesza modernizację gospodarstw rolnych, rozbudowę wiejskiej infrastruktury, poprawianie jakości życia na wsi, ochronę środowiska naturalnego i unowocześnianie przetwórstwa spożywczego w Polsce. Program ten stwarza szansę polskim rolnikom na skuteczniejsze konkurowanie na trudnym rynku unijnym, a nawet światowym. Projekty zrealizowane przez rolników do 30 czerwca 2009 r. dotyczyły głównie zakupu maszyn rolniczych i innego sprzętu stanowiącego wyposażenie gospodarstw (blisko 94%), budowy lub remontów połączonych z modernizacją budynków i budowli służących produkcji rolnej (3%), zakupu komputerów (1%), zakładania sadów i plantacji wieloletnich (0,7%), utwardzania placów manewrowych i dróg dojazdowych do gospodarstw (0,5%). Dzięki pieniądzom z ARiMR nasi rolnicy zrealizowali około 8 tys. tego typu inwestycji, w ramach których kupili prawie 3,4 tys. ciągników oraz 13,5 tys. różnych maszyn i urządzeń rolniczych. Wykorzystując unijne wsparcie oferowane przez ARiMR, rolnicy inwestowali również w infrastrukturę techniczną, co przełożyło się m. in. na wykonanie ponad 35 tys. m kw. utwardzonych placów manewrowych. Korzystając z dofinansowania z Agencji rolnicy wybudowali lub zmodernizowali budynki, służące np. do hodowli zwierząt, o łącznej powierzchni blisko 35 tys. m kw.
Po środki finansowe z PROW 2007 – 2013, sięgnęli również przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarczą w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. Mogli oni skorzystać ze wsparcia na inwestycje w ramach działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”. Dotychczas zrealizowali oni inwestycje w 103 zakładach spożywczych i w 4 niespożywczych. W 13 przypadkach dofinansowanie dotyczyło inwestycji w obiektach związanych ze sprzedażą hurtową. Przetwórcy korzystający z unijnego wsparcia oferowanego przez ARiMR, realizując w swoich zakładach nawet kilka różnego rodzaju inwestycji, postawili na zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń służących do produkcji rolnej oraz do magazynowania produktów rolnych. Takich przedsięwzięć było ponad 160. Zrealizowali również ponad 50 inwestycji polegających na zakupie środków transportu przeznaczonych do przewozu produktów rolnych w szczególnych warunkach.
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 przewidziano także środki finansowe na poprawę jakości życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich. Pieniądze te mogą posłużyć np. rolnikom, członkom ich rodzin, czy też ich domownikom na rozpoczęcie działalności niezwiązanej z rolnictwem. Środki takie są dostępne w ramach „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej”. Dzięki takiemu wsparciu na terenach wiejskich powstało ponad 150 nowych punktów usługowych, w tym 102 specjalizujące się w usługach dla gospodarstw rolnych i 26 świadczących usługi budowlane lub instalacyjne.
Unijne pieniądze z PROW 2007 – 2013 wspierają także ochronę środowiska naturalnego, a także zachowanie lokalnych ras zwierząt hodowlanych, takich jak bydło, konie owce czy świnie. Dzięki takiej pomocy oferowanej przez ARiMR na ponad 373 tys. hektarów gruntów prowadzona jest produkcja rolna zgodna z ochroną środowiska i z zachowaniem lokalnych gatunków roślin. Także dzięki takim pieniądzom ochroną objętych zostało blisko 13 tys. sztuk zwierząt hodowlanych należących do lokalnych ras.
Część ziemi nie nadaje się do wykorzystania rolniczego, ponieważ jest za słaba, aby zapewnić godziwy dochód rolnikom. Gospodarze którzy posiadają takie grunty, mogą skorzystać ze wsparcia ARiMR na posadzenie lasu na takich terenach, a następnie korzystać z wypłacanej corocznie przez 5 lat premii pielęgnacyjnej oraz przez 15 lat premii zalesieniowej. Dzięki takim pieniądzom posadzonych zostało ponad 9 tys. hektarów lasów.
źródło: arimr.gov.pl