J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Podejmij zawczasu decyzję...kiedy zrezygnować w...

Wycofanie się w sytuacji "chwilowego dołka formy" jest złym pomysłem, ale wycofanie się ze ślepego zaułka przetrenowania i stałego spadku formy to doskonałe decyzja ( tak jak decyzja Małysza wobec..( najprawdopodobniej lekarskich orzeczeń ) wobec faktu że... siada mu kręgosłup od ilości wykonanych skoków i w sytuacji w której jeżeli chciał nadal cieszyć się "adrenaliną" występów sportowych , powinien niezwłocznie przejść do dziedziny sportu w której "będzie mógł się wygodnie wozić"...
Podobna decyzja nieuchronnie obecnie czeka Justynę Kowalczyk....

Oto wypowiedź Dicka Collinsa ,biegacza uprawiającego ultra-maratony:
"Przed rozpoczęciem biegu powinieneś określić kryteria , na podstawie których podejmiesz decyzje o ewentualnym wycofaniu się z wyścigu. Nie chciałbyś w pewnym momencie po prostu pomyśleć "o rany , bolą mnie nogi , jestem odwodniony , chce mi się spać , jestem zmęczony, jest zimno i wieje wiatr" w mawiając sobie potrzebę rezygnacji. Jeśli podejmiesz decyzje, kierując się chwilowymi odczuciami, prawdopodobnie będzie to zła decyzja."

cytat z książki "Dołek -kiedy brnąć a kiedy rezygnować" Seth Godin, Wydawnictwo HELION Gliwice 2008 http://onepress.plTen post został edytowany przez Autora dnia 20.11.13 o godzinie 16:04
Czeslaw Kowalczyk

Czeslaw Kowalczyk Rencista, muzyk,
songwriter, autor,
life style coach.

Temat: Podejmij zawczasu decyzję...kiedy zrezygnować w...

Tak, mozna to przeniesc na wiele innych dziedzin, sytuacji zyciowych i rezygnowac we wlasciwym czasie. To jedna z najtrudniejszych rzeczy: przestac pic alko, palic, objadac sie, przepracowywac. Zrezygnowac z uzaleznien jak internet, na korzysc innych, bardziej "pozytecznych" rzeczy.

Zrezygnowac z "bezpiecznego, uregulowanego" zycia, a podjac duze ryzyko, na rzecz rozwoju

I czy nalezy np. zyc na sile, za wszelka cene? gdy juz to na dluzej sprawia duzo wiecej bolu, niz przyjemnosci? Zgadzac sie na stacje intensywna, kroplowki itd. gdy nie ma zadnej nadziei na poprawe.
Nie mowie jeszcze o sobie ale widze naokolo takich chodzacych trupow. W NL juz wolno teoretycznie kazdemu decydowac.

Druga sprawa, to sztywny wiek emerytalny. Przeciez niech pracuja od 60-tki ci co chca i potrafia.
A nie wszystkich jednakowo meczyc. Zwierzeta (niektore) sa lepiej chronione od ludzi.

Pozatym:
Wybrancy bogow, umieraja mlodo /rzymskie/

Aufhören, wenn es am schönsten ist /niem./ zaprzestac, gdy jest najfajniej ...
Malo kto to rozumie i prawie nikt nie potrafi. Zeby sie ktos calkiem nie wystraszyl dodam, ze nie chodzi tu o eutanazje :)
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Podejmij zawczasu decyzję...kiedy zrezygnować w...

Kiedy w 2008 r Lublinie zaproponowano mi spotkanie z Grzegorzem Sposobem który wówczas miał kontuzje stawu skokowego oraz przezywał "poważny dołek kondycji i wyników ,oraz poważnie rozważał wycofanie się ze sportu, wybrałem się do księgarni jak to mam w zwyczaju gdy spotykam zadanie z jakim nie miałem jeszcze zawodowo do czynienia. Powertowałem różne książki w księgarni z różnych dziedzin i wpadła mi wówczas właśnie wydana i wystawiona na wystawie bardzo ciekawa mała książeczka na temat "ekonomii życia".
"Dołek -kiedy brnąć a kiedy rezygnować" Seth Godin, Wydawnictwo HELION Gliwice 2008 http://onepress.pl

Własnie tu znalazłem ten najbardziej odpowiedni cytat odnoszący się do sytuacji w jakiej był wtedy Grzegorz Sposób.

Karolina K.:
Polecam http://mariuszgizynski.pl/index.php/trening/cwiczenia-...
"Niektórzy nie lubią się rozciągać, inni w ogóle tego nie robią (sarna się nie rozciąga i też biega:). > Ja ćwiczę przy okazji każdej jednostki treningowej. Przed bieganiem delikatnie, na rozgrzewkę, > po rozgrzewce biegowej przed zasadniczą częścią treningu i na koniec , szczególnie po długich
wybieganiach.
>
Regularne rozciąganie sprawia, że mięśnie są bardziej elastyczne, a co za tym idzie silniejsze,
mniej podatne na kontuzje , a nasz bieg bardziej płynny i poprawniejszy technicznie."

Kiedy pracowałem w 2008 roku jako masażysta z skoczkiem Grzegorzem Sposobem.
Miał kontuzję stawu skokowego. Był przetrenowany . Jego wyniki zaczynały spadać. Był sytuacją załamany sytuacją i zastanawiał się czy nie dąć sobie już spokój ze skakaniem...

Grzegorz Sposób (ur. 12 lutego 1976 w Świdniku) – polski skoczek wzwyż.
Rekordy życiowe
skok wzwyż - 2,34 m (5 czerwca 2003, Bydgoszcz) – 5. wynik w historii polskiej lekkoatletyki[4]
Osiągnięcia
2003 Superliga pucharu Europy Włochy Florencja 3. miejsce 2,27
2003 Mistrzostwa świata Francja Paryż 6. miejsce 2,29
2004 Superliga pucharu Europy Polska Bydgoszcz 2. miejsce 2,32

2007 Halowe mistrzostwa Europy Wielka Brytania Birmingham el. – 19. miejsce 2,18
2008 Superliga pucharu Europy Francja Annecy 7. miejsce 2,15

2009 Superliga drużynowych mistrzostw Europy Portugalia Leiria 5. miejsce 2,28
2009 Mistrzostwa świata Niemcy Berlin el. – 26. miejsce 2,20

Umówiłem się z nim i trenerem, że chce zobaczyć Trening Grzegorza

Byłem załamany jak zobaczyłem że trening Grzegorza polegał głównie na "skakaniu ze sztangą"... praktycznie bez rozgrzewki ( samych stawów ,ścięgien i mięśni)!
Zrobiłem Grzegorzowi masaż rozgrzewający "centryfugowy" stawów skokowych i kolan, taki jaki był stosowany zanim przystępowano do jakichkolwiek ćwiczęń w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, gdzie byłem stażystą w 1981 w grupie Ryszarda Cieślaka.
To właśnie m.in. dzięki bardzo dokładnemu przygotowywaniu i rozgrzewaniu wszystkich stawów przed treningami i spektaklami Ryszard Cieślak w 1965 r swoja rolą spektaklu "Książę Niezłomny" dosłownie "położył całą zachodnią krytykę teatralną na kolana przed Grotowskim" !

Ryszard porównywał tą metodę do tego jakbyśmy przez to "naoliwili całą maszynerie naszego
ciała". Pytał nas też, jak nam się wydaje dlaczego koty są takie zwinne i sprawne? A przecież nie łapią łapki np. kamieni by z nimi ćwiczyć? Ale co za to robią? Przeciągają się i rozciągają oraz wyginają "koci grzbiet"i bawią się przy każdej okazji po to by stale utrzymać w sprawności wszystkie swoje stawy.

http://www.youtube.com/watch?v=TI-p3KmpfDM
http://www.youtube.com/watch?v=C1lrAHA45Pc

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Spos%C3%B3b
Robert Z.:
Jerzy, super. Tylko co z tego wynika dla nas - przeciętnych biegaczy? Mamy sobie zafundować masaż przed treningiem?
Bo jeśli wniosek jest tylko taki, że trzeba się rozgrzewać przed to (w większości) to wiemy i stosujemy. Dzięki za info

Więcej na ten temat:
http://www.goldenline.pl/forum/3372256/rozgrzewka/s/2#...Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.11.13 o godzinie 17:47
Hanna Sypniewska

Hanna Sypniewska właściciel, FH

Temat: Podejmij zawczasu decyzję...kiedy zrezygnować w...

Jerzy, muszę kupić tę książkę.

Bardzo dobry temat i dotyczący nie tylko sportu. Acz w temacie sportowym. Przypadki rezygnacji ze startu z powodu " mało istotnego " są sporadyczne. Powiedziałabym, że jest dokładnie odwrotnie. Lekceważymy przed startem wysyłające przez organizm objawy, takie jak: ból głowy, senność, zmęczenie, bóle mięśni czy stawów. Gorzej, nie schodzimy z trasy gdy takie objawy dopadną nas podczas biegu. Ambicja i chęć walki nie pozwalają nam na przerwanie biegu nawet wtedy, gdy poczujemy symptomy odwodnienia ( maratony i ultra).Niestety, sygnały karetek są nieodłącznym elementem każdego dłuższego biegu, a jak pokazują ostatnie tygodnie- także i biegów krótszych. Widok leżących na poboczach biegaczy, którym udzielana jest pomoc jest niestety częsty. Nie potrafimy powiedzieć : Stop, lekceważymy chwilowe niedyspozycje uważając je za nieistotne.

Podobnie podczas wspinaczki w wysokich górach. Dopada nas choroba wysokogórska tylko dlatego, że nie potrafimy przerwać tej wędrówqki w odpowiednim czasie. Zwożą potem takiego delikwenta w dół , taka przygoda może zakończyć się dla niego bardzo źle.

Rozsądek, nie emocje czy ambicje powinny często ( choć nie zawsze) kierować naszym życiem.
Dotyczy to wszystkich jego aspektów, także zawodowych.Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.11.13 o godzinie 21:58
Czeslaw Kowalczyk

Czeslaw Kowalczyk Rencista, muzyk,
songwriter, autor,
life style coach.

Temat: Podejmij zawczasu decyzję...kiedy zrezygnować w...

ALE czlek jest niestety nieracjonalny, podejmuje decyzje w (ponad) 90% emocjonalnie i to sie raczej nie zmieni.
Ja bym te powyzsza dywagacje, znowu zmiescil w paru linijkach i najwyzej 1 video, bez zadnej szkody dla tresci. Najwyzej ktos poprosi o rozwiniecie, tu lub na priv. Moze uczmy sie bardziej cenic czas swoj i innych.

No i poza tym, to jest grupa PROFIT (synergia jako druga :) Choc chyba i tak zesmy juz prawie wszystkich skutecznie odstraszyli :)) i mamy "trojkacik" :)

A was tez aspekty biznesowe, profitowe, efektywnosc itp. wcale nie enterusja? Wszystko wiemy
i umiemy? :) Tyle fajnych watkow porobilem, pozaczynalem a tu sza ..

Co do pisania jeszcze ogolnie (Jerzy) szkola Ernest Hamingway, znakomity dziennikarz i pisarz:
jesli WYDAJE ci sie, ze napisales swietny artykul, to wyobraz sobie te to telegram i wyslanie kosztuje dolara (wowczas spora kwota) Wtedy poskreslaj wszystkie mniej wazne slowa. Zostaw niezbedne. WTEDY ten artykul, bedzie naprawde dobry ..



Wyślij zaproszenie do