Kacper Głowacz

Kacper Głowacz infobroker,
researcher

Temat: orzecznictwo w sprawach z art 266 kk (znieważenie...

Witam,

poszukuję orzecznictwa (publikowanego jak i nie) w sprawach o znnieważenie funkcjonariusza policji. Szczególnie interesuje mnie, jakie słowa/zwroty zostały użyte podczas domniemanego/udowodnionego znieważenia oraz interpretacje sądów.

Za linki, sygnatury spraw lub linki do artykułów prasowych będę bardzo wdzięczny.

konto usunięte

Temat: orzecznictwo w sprawach z art 266 kk (znieważenie...

To ja Panu zaproponuję taki casus z orzecznictwa:

Sąd Rejonowy w C., uwzględniając wniosek prokuratora złożony w trybie art. 335 § 1 k.p.k., wyrokiem z dnia 8 października 2008 r., uznał Małgorzatę M. za winną tego, że "w dniu 10 lipca 2008 r. około godziny 9:50 w C. przy ul. S. poprzez używanie słów powszechnie uznanych za obelżywe znieważyła funkcjonariuszy Komisariatu Policji w C. Pawła K. i Piotra Ś. podczas pełnienia przez nich obowiązków służbowych", tj. dokonania przestępstwa z art. 226 § 1 k.k. i za to na podstawie powołanego przepisu skazał ją na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby. Ponadto Sąd zaliczył oskarżonej na poczet orzeczonej kary okres zatrzymania oraz oddał ją w okresie próby pod dozór kuratora.

SN zważył co następuje:
(...) Rację ma bowiem skarżący, że Sąd Rejonowy w C., orzekając w trybie art. 343 k.p.k. w zw. z art. 335 k.p.k., nie dopełnił ciążących na nim obowiązków. Dyspozycja przepisu art. 343 § 7 k.p.k. nie pozostawia wątpliwości co do tego, że skierowanie przez prokuratora, na podstawie art. 335 § 1 k.p.k., wniosku o skazanie oskarżonego bez przeprowadzenia rozprawy obliguje sąd do kontroli jego poprawności pod względem zarówno formalnym, jak i merytorycznym. Przedmiotem tego rodzaju kontroli powinna być również kwestia zgodności propozycji zawartych we wniosku z regułami obowiązującego prawa materialnego, w tym właściwej oceny prawnej czynu zarzuconego oskarżonemu. Stwierdzenie zaś wadliwości wniosku lub potrzeby dokonania jakiejkolwiek zmiany jego treści, skutkować musi skierowaniem sprawy do rozpoznania na zasadach ogólnych, chyba że w toku posiedzenia prokurator za zgodą oskarżonego dokona modyfikacji wniosku w kierunku przez sąd postulowanym (por. wyroki Sądu Najwyższego: z dnia 11 marca 2009 r., II KK 346/08, LEX nr 491315, z dnia 16 lipca 2009 r., V KK 132/09, LEX Nr 598193, z dnia 23 marca 2009 r., V KK 24/09, LEX Nr 495324).
Analiza treści zaskarżonego wyroku nie pozostawia wątpliwości, że Sąd Rejonowy w C. powyższym wymaganiom nie sprostał, bowiem uwzględniając złożony przez prokuratora w trybie art. 335 § 1 k.p.k. wniosek i wydając wyrok skazujący Małgorzatę S. (poprzednio M.) za czyn z art. 226 § 1 k.k. przeoczył, że opis zarzuconego jej czynu nie zawiera wszystkich ustawowych znamion tego występku, a mianowicie nie zawiera znamienia "w związku z pełnieniem obowiązków służbowych".

Przede wszystkim chciałabym aby przedstawiona powyżej sprawa uświadomiła Panu jedną, podstawową rzecz - bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika w przedstawionej nawet w takim zakresie jaki Pan opisał w poście sprawie - z całym szacunkiem - ma Pan nikłe szanse aby w pełni dowieść swoje racje w trakcie prowadzonego postępowania na etapie prokuratorskim jak i przed sądem. Jednakże oczywiście życzę wszystkiego co dobre.

Pozdrawiam, powodzenia, J.G.Joanna Główka edytował(a) ten post dnia 14.07.12 o godzinie 21:58
Kacper Głowacz

Kacper Głowacz infobroker,
researcher

Temat: orzecznictwo w sprawach z art 266 kk (znieważenie...

Hehe wesoło mi się zrobiło, że Pani od razu zakłada, że dopuściłem się znieważenia, a nie np. sporządzam bibliografię dot. orzecznictwa w takich sprawach ;)

Casus się przydał, uświadomił mi faktycznie kilka istotnych niuansów.

Jeżeli ktoś coś jeszcze ma, to proszę wrzucać. Szczególnie interesują mnie używane w takich sprawach zwroty, czy nawet opinie biegłych lingwistów.



Wyślij zaproszenie do