Sylwia Ł.

Sylwia Ł. st. inspektor ds.
pracowniczych -
koordynator

Temat: ustne polecenie - orzecznictwo

Witam,
czy ktoś posiada orzecznictwo dotyczące interpretacji w zakresie wydawania ustnych poleceń. Czy pracownik na stanowisku robotniczym może na ustne polecenie kierownika zastąpić mistrza na czas jego nieobecności, np. na czas skierowania mistrza do innej pracy, np. inwentaryzacji? Dodam, że nie chodzi mi o normę zawartą w art. 42§4 KP.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: ustne polecenie - orzecznictwo

nie ma ograniczeń w zakresie formy poleceń służbowych - mogą być one wydawane także ustnie. Oczywiście może później pojawić się problem z udowodnieniem czy i jakie polecenie zostało wydane, ale formalnie nie ma to wpływu na prawną skuteczność takiego polecenia.

konto usunięte

Temat: ustne polecenie - orzecznictwo

W tej konkretnej sytuacji widzę pewien problem dotyczący zakresu zastępowania mistrza. Dotyczy to kwestii bezpieczeństwa pracy. Osoba kierująca pracownikami (a mistrz jest taką osobą) powinna mieć specjalne szkolenie okresowe BHP. Dodatkowo trzeba byłoby zadbać o instruktaż stanowiskowy. Nie wiem, co dokładnie produkujecie, ale warto przemyśleć powyższe kwestie, bo przemysł bywa niebezpieczny. Oczywiście dotyczy to sytuacji zastępowania mistrza w pełnym zakresie.
Sylwia Ł.

Sylwia Ł. st. inspektor ds.
pracowniczych -
koordynator

Temat: ustne polecenie - orzecznictwo

Oczywiście osoba zastępująca mistrza ma wszystkie wymagane przepisami prawa szkolenia, tj. okresowe bhp, metodyka instruktażu na stanowisku pracy. Chodziło mi głównie o to, czy na ustne polecenie kierownika osoba posiadająca stosowne uprawnienia może wykonywać je przez pewien czas, w moim przypadku kiedy mistrz jest w tym czasie oddelegowany do przeprowadzenia inwentaryzacji.

konto usunięte

Temat: ustne polecenie - orzecznictwo

Zależy to też od zakresu obowiązków, jakie na danym stanowisku ma pracownik. Jeśli jest tam zapis o wykonywaniu zadań poleconych przez przełożonego, to można przesunąć.
Nie pamiętam dokładnie, ale zmiana zakresu obowiązków w innym przypadku powinna się odbywać na zasadach Kodeksu pracy - jest tam wskazane oddelegowanie pracownika na inne stanowisko pracy (na okres do 3 miesięcy zdaje się).Jerzy B. edytował(a) ten post dnia 07.07.11 o godzinie 23:04

Następna dyskusja:

szkolenie w weekend, polece...




Wyślij zaproszenie do