Robert Drozd

Robert Drozd e-commerce,
współpraca biznesowa

Temat: czy można domagać się zwrotu pensji?

Cześć,
Małżonka (nauczyciel) dostała ze szkoły telefon, że coś jej tam źle naliczali od sierpnia i teraz musi zwrócić różnicę.
Uzbierała się całkiem spora sumka. Tak mniej wiecej jedna pensja.

Czy powinniśmy to oddać?
Policzyliśmy sobie, ze wynagrodzenie w tym czasie było takie samo jak w zeszłym roku. Nie byliśmy kompletnie swiadomi błędu w wynagrodzeniu.
Szkoła proponuje "obcinanie" pensji do końca roku..

kurcze, co z tym fantem począć?
jak uważacie?
Aneta K.

Aneta K. bardzo
profesjonalnie
rzuciłam palenie :)

Temat: czy można domagać się zwrotu pensji?

Nie do końca wiem, jak prawo reguluje dochodzenie zwrotu przed sądem pracy (aczkolwiek chodzi mi po głowie, że nie trzeba będzie zwracać, jeśli firma nie powiadomiła o błędzie przed wydaniem pieniędzy), natomiast z całą pewnością nie ma prawa sobie potrącać bez zgody pracownika żadnych kwot poza wymienionymi w Kodeksie pracy.

konto usunięte

Temat: czy można domagać się zwrotu pensji?

Art. 405. kc Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Art. 406 kc Obowiązek wydania korzyści obejmuje nie tylko korzyść bezpośrednio uzyskaną, lecz także wszystko, co w razie zbycia, utraty lub uszkodzenia zostało uzyskane w zamian tej korzyści albo jako naprawienie szkody.

Art. 410. § 1 kc Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego.
§ 2. Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Ale należy mieć na uwadze

Wyrok

Sądu Najwyższego

z dnia 8 czerwca 2010 r.

I PK 31/10

1. Bieg terminów przedawnienia nienależnie spełnionych przez pracodawcę świadczeń ze stosunku pracy nie jest zależny od świadomości pracodawcy co do braku podstaw wypłaty nienależnego składnika wynagrodzenia za pracę.
2. Pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy, choćby nie były mu one należne, ponieważ pracownik ma prawo swobodnego dysponowania wypłaconym mu wynagrodzeniem za pracę, które z reguły zużywa na własne potrzeby w taki sposób, że nie jest już wzbogacony.
LEX nr 818424

Pracodawca nie może domagać się od pracownika zwrotu nienależnie wypłaconej pensji, jeśli księgowa lub elektroniczny system pomylił się w wyliczeniach. W takiej sytuacji pracodawca nie może mu zarzucić bezpodstawnego wzbogacenia.
Robert Drozd

Robert Drozd e-commerce,
współpraca biznesowa

Temat: czy można domagać się zwrotu pensji?

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.

Na razie poprosiliśmy o dokładne wyliczenia i pokazanie skąd wychodzi różnica.
i... zobaczymy.

Następna dyskusja:

Czy można się zrzec wypłaty




Wyślij zaproszenie do