konto usunięte

Temat: Ograniczenie handlu w niedziele

Rezolucja

w sprawie paktu społecznego dotyczącego

ograniczenia

handlu w niedziele.

W dniu 15 września 2009 roku, w Warszawie, w Sali Kolumnowej Sejmu RP,

odbyła się Konferencja poświęcona

„Paktowi społecznemu na temat ograniczenia handlu w niedziele

oraz

problemom działalności małych i średnich przedsiębiorstw w okresie kryzysu”.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność- Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń, Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, Związku Rzemiosła Polskiego, Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, Polskiej Izby Handlu, KZRSS „Społem”, spółdzielczości Samopomoc Chłopska, oraz kilkudziesięciu stowarzyszeń, zrzeszeń handlu i usług, i przetwórstwa rolnospożywczego. W Konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki, Episkopatu Polskiego oraz przedstawiciele związków zawodowych pracowników handlu z krajów Unii Europejskiej.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji samorządu gospodarczego i związków zawodowych pracowników sektora handlu, wzywają polskich parlamentarzystów, do pilnego podjęcia prac legislacyjnych w zakresie ograniczenia handlu w niedziele. Uczestnicy spotkania w pełni identyfikuja się z europejskimi inicjatywami na rzecz wolnej niedzieli, W szczególności z inicjatywą wiedeńską.

Niedziela w swojej różnorodności i stałości jest dniem wyjątkowym, w którym obywatele UE mogą swobodnie decydować o swoim czasie. Niedziela jest również podstawą rytmu życia, na którym może oprzeć się każdy człowiek i każda wspólnota. Dzięki wspólnemu dniu wolnemu od pracy możliwa jest synchronizacja życia, tak z perspektywy społecznej, jak i czasowej. Wyjątkową funkcję niedzieli można dostrzec także w tych państwach europejskich, które nie mają korzeni chrześcijańskich.

Wyjątkowy kształt i funkcje niedzieli sprawiają, że jest ona inna niż pozostałe dni tygodnia.W żadnym innym dniu tygodnia nie można w tej samej mierze co w niedzielę cieszyć się spokojem, czasem dla siebie, dla wspólnoty czy rodziny. W ten sposób niedziela daje oswobodzenie od materialnych przymusów, zewnętrznych obowiązków i presji czasu. Przerwa od pracy i codziennych zajęć stwarza możliwość regeneracji psychicznej i fizycznej. Jest to nieodzowna część ochrony zdrowia wszystkich ludzi pracujących.

Niedziela, poprzez fakt zbiorowej przerwy od pracy, bardziej niż inne dni tygodnia, stwarza dogodne warunki do „wykorzystania indywidualnych zdolności, do przezwyciężenia trudności i obciążeń, które przynosi ze sobą życie, oraz do produktywnej i owocnej pracy, dzięki czemu ludzie są w stanie przyczynić się do rozwoju najbliższej sobie wspólnoty”. Odpoczynek w niedzielę staje się jeszcze bardziej istotny w obliczu postępującej elastyczności czasu pracy, która w niewystarczającym zakresie uwzględnia potrzeby ludzi pracujących i prowadzi do wyjątkowych obciążeń dla zdrowia.

UE jednoznacznie gwarantuje prawną, ekonomiczną i społeczną ochronę rodziny.

Wolna od pracy niedziela bardziej niż inne dni tygodnia umożliwia spędzanie czasu ze wszystkimi członkami rodziny. Niedziela wspiera podstawowe wartości, które są kanwą UE.

Niedzielny odpoczynek od pracy sprzyja rodzinie, sąsiedztwu, zaangażowaniu społecznemu i politycznemu, służy pielęgnowaniu przyjaźni, spotkaniom, nauce, sztuce oraz religii.

Odpoczynek od pracy w niedzielę spełnia ważne zadanie, jakim jest rozwój i realizacja praw podstawowych, a tym samym napełnia życiem treść zapisów konstytucyjnych.

Polepszenie warunków życia i pracy, a w szczególności zdrowia pracowników w Europie jest gwarantowane w Europejskiej Karcie Społecznej oraz w europejskich regulacjach konstytucyjno-prawnych.

Na poziomie europejskim istnieją już przepisy, które stanowią, że niedziela jest ogólnie obowiązującym dniem wolnym od pracy. Niedziela, w świetle prawa wspólnotowego, jest dniem odpoczynku dla dzieci imłodzieży. Ponadto, wyrazem szczególnej wagi odpoczynku od pracy w niedzielę jest ograniczenie w ten dzień ponadgranicznego transportu ciężarowego w Europie. Uważamy, że w celu praktycznej realizacji powyższych, ogólnie uznanych celów poprzez UE niezbędne jest wprowadzenie do polskiego prawodawstwa, niedzielę jako ogólnego dnia wolnego od pracy. Tym niemniej uczestnicy Konferencji, zgodzili się na ewolucyjny proces ograniczenie handlu w niedzielę, by autentyczne a nie wyimaginowane skutki tego procesu obserwować i skutecznie na nie reagować. Tak więc zgromadzeni na konferencji popdjęli jednomyślnie decyzję na ograniczeniu handlu w niedzielę do godziny 12.00 i apelują do parlamentarzystów o pilną inicjatywę legislacyjną w tym zakresie.

Sygnotariusze:

Kongregacja Przemysłowo-Handlowa

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług.

KZRSS SPOŁEM.

Polska Izba Handlu

Związek Rzemiosła Polskiego

NSZZ Solidarność

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń..

konto usunięte

Temat: Ograniczenie handlu w niedziele

Akcja społeczna: STOP NIEDZIELNYM ZAKUPOM!!! Nie chodzę w niedziele do hipermarketów. Niech każdy ma możliwość spędzenia niedzieli z rodziną. Nie ustawą lecz postawą ;)

konto usunięte

Temat: Ograniczenie handlu w niedziele

Nawet swieta biblia platformersow opublikowala w necie notke:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33208,7317614...

konto usunięte

Temat: Ograniczenie handlu w niedziele

"Solidarność" chce, by jeszcze w tym roku wszedł w życie projekt zakazu niedzielnego handlu - pisze "Metro".

Ostatnie badania Pentora wykazały, że tylko dwa procent Polaków chodzi na zakupy w niedzielę. Co więcej, taka tendencja utrzymuje się od trzech lat – zaznacza gazeta.

Cieszy to przeciwników niedzielnego handlu, którzy mają mocny argument, by wprowadzić zmianę przepisów.

- W minionym roku straszono nas, że zakaz nie jest możliwy do wprowadzenia, bo supermarkety dotknął kryzys. Teraz, gdy nawet premier Donald Tusk chwalił się, że sytuacja gospodarcza jest świetna, nie będzie można już tak łatwo zwalać winy na recesję. Zrobimy wszystko, by projekt w tym roku wszedł w życie – mówi w rozmowie z "Metrem" Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".

Przeciwni zakazowi są ekonomiści. Uważają oni, że zmiany doprowadziłyby do likwidacji ok. 70 tys. miejsc pracy, a państwo straciłoby 1,5 mld zł z tytułu podatku.

(ks, źródło: Metro)

Następna dyskusja:

Ograniczenie handlu w niedz...




Wyślij zaproszenie do