Gizela P.

Gizela P.
Wlasciciel/Administr
ator, PALMER CLINIC

Temat: czy pojecia -prawdz-sie zmienia

Prawda – cecha wypowiadanych zdań, określająca ich zgodność z rzeczywistością.
a co jak zmienia sie rzeczywistosc, czy prawda nadal jest prawdziwa? czy wyniki badan naukowych sa prawdziwe czy nie ?

konto usunięte

Temat: czy pojecia -prawdz-sie zmienia

według mnie prawda naukowa musi być weryfikowalna. Jeżeli weryfikacja twierdzenia je potwierdzi - wtedy dopiero można mówić o tym czy jest prawdziwe
Gizela P.

Gizela P.
Wlasciciel/Administr
ator, PALMER CLINIC

Temat: czy pojecia -prawdz-sie zmienia

ok, potwierdza na dzisiaj i co dalej; jutro, za rok itp

konto usunięte

Temat: czy pojecia -prawdz-sie zmienia

no nie - jeżeli teza jest zweryfikowana warunkowo to tak jakby nie była. Ciężko się tak teoretyzuje, ale spróbuję - np. tezy z zakresu nauk scisłych są ściśle weryfikowalne, nauki społeczne - niestety w pewnym sensie wcale, bo już same tezy zawierają tyle zastrzeżeń i warunków brzegowych, że ciężko mówić o twardzych dowodach, statystyka ie może przyjść z pomocą, ponieważ jest zbyt podatna na manipulacje (bez negatywnego znaczenia tego słowa). Natomiast najgorzej mają nauki z pogranicza - z jednej strony dowody kopalne, ale z drugiej ich interpretacja. W zasadzie chyba trzeba zdefiniować co rozumiemy pod pojęciem "prawda" - czy "prawda" obiektywna, zawsze aktualna, jak ta dotycząca twierdzeń matematycznych? I co rozumiemy pod określeniem "rzeczywistość" - to co postrzegamy? Nasze postrzeganie jest w założeniu obciążone błędami więc nie możemy wyrokować o prawdzie. Ło matko, ale pseudofilozofowanie mi wyszło...

konto usunięte

Temat: czy pojecia -prawdz-sie zmienia

Jesteśmy zgodni co do tego, że jedyna prawdziwa prawda to twierdzenia i odkrycia w nukach ścisłych, które dają sie zweryfikować. Całą resztę to można tylko szacować na ile jest prawdopodobna lub bliska prawdy bez żadnej pewności, że zmierza w dobrym kierunku. I w tym jest właśnie ból komu wierzyć. Coś co jest opublikowane i staje się dogmatem w szkołach i uczelniach nagle okazuje niewiarygodne. Dowiadujeny się o nowych informacjach sprzecznych z obiązujacym kanonem. Twórców tych nowych sensacyjnych teorii lub odkryć podzieliłbym na trzy kategorie.
1. Ci co znaleźli sposób na życie sprzedając i opisując teorie sprzeczne z istniejacymi. Niejednokrotnie są wśród nich maniacy lub nawiedzeni.
2. Tacy co być może maja rację, ale przy okazji chcą jeszcze na tym zarobić.
3. Niezainteresowani zyskiem, ale chcący ogłosić światu nowe odkrycia sprzeczne z isniejacymi.

Duża umiejetność to umieć ich rozróżnić. W wielu wypadkach jest to niemożliwe, pomnieważ nie mamy środków technicznych i dostatecznej wiedzy aby to zweryfikować.

Uważam, że warto znać wszyskie teorie chociażby w nieustawicznynm celu poszerzania swoich horyzontów, ale zawsze zachowywać dystans i nie nie dać się omotać.
Sam miałem przypadek, że po trzech dniach czytania, dużego i spójnego materiału, z wypiekami na policzkach wydawało mi się, że odkryłem rozwiązanie ostateczne. I żeby było ciekawiej twórca jest anonimowy bez celu osiagnięcia korzyści materialnych.

Prawie wszyscy marzą o trafieniu szóstki w totka.
Ja marzę o uzyskaniu licencji na prawdę absolutną. Może być tylko do mojej osobistej dyspozycji. Pytam się czrodziejskiej kuli jaka była lub jest prawda i otrzymuję odpowiedz.
Możę mi w tym pomożecie.

konto usunięte

Temat: czy pojecia -prawdz-sie zmienia

oczywiście możliwośc weryfikacji twierdzeń, nawet w naukach ścisłych, już dawno wymknęła się procedurom doświadczalnym i tym samym, można powiedzić, ze większość dowodów przebiega w jakiś sposób na podstawie innych dowodów (słynna brzytwa Okhama), w związku z czym może się kiedyś pojawić dowód, który podważy naszą wiedzę "twardą".
Niewątpliwie odkrywanie prawdy w nauce jest niezwykle trudne, na pewnym poziomie skomplikowania dowodzenia nie ma się pewności, a wywodzenie twierdzeń z obserwacji zawsze może być obciążone błeem naszych zmysłów - pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie obserwować, pewne są nie obiektywne.
Uważam, ze "prawdę" można uznawać za "prawdziwą" jeżeli nie ma obszaru, którego może potencjalnie nie dotyczyć, bądź jeżeli nie istnieje obszar, którego dotyczy dlatego, że to jest najbardziej prawdopodobne. Do momentu wyjasnienia wszystkich watpliwości można mówić o mniej lub bardziej udowodnionych hipotezach.Zuzanna B. edytował(a) ten post dnia 24.09.07 o godzinie 09:48

konto usunięte

Temat: czy pojecia -prawdz-sie zmienia

Kiedy teoria grawitacji zostala miejscami podwazona przez Einsteina, a obecnie teoria wzglednosci jest po kawalku korygowana okazalo sie. ze "prawda" jest trudno osigalna nawet w naukach scislych. Na dzis mozna powiedziec, ze bardziej zblizylismy sie do "prawdy". Mozna to przedstawic jak w dowcipie o zlej i dobrej wiadomosci. Dobra wiadomosc - jestesmy blizej prawdy o Universum niz nasi ojcowie. Zla wiadomosc - nie mamy pewnosci ile nam pokolen minie nim do prawdy dotrzemy i dodatkowo jesli ostatnie informacje z pola walki o "prawde" w naukach scislych okaza sie prawdziwe i prawa fizyki moga byc zmienne w czasie Universum to szanse na uzyskanie finalnie cos w rodzaju kamiennych tablic z prawami rzadzacymi Wszechswiatem mamy raczej zadne. Poniekad to niezla informacja dla przyszlych pokolen naukowcow.

Następna dyskusja:

Czy ewolucja jest udowodnio...




Wyślij zaproszenie do