Arkadiusz
B.
Dyrektor Obszaru
Detalicznego - ING
Bank Śląski S.A.
Temat: Zachowek/nabycie spadku
Witam,Moi drodzy bardzo proszę o pomoc w tym temacie.
Małżonkowie mają wspólne mieszkanie i dwoje dzieci, które są już pełnoletnie. Umiera 20 lat temu żona. Córka mieszka wraz z ojcem i swoimi dziećmi w mieszkaniu, które było wspólnością majątkową, gdy żyła matka. Syn mieszka w swoim mieszkaniu. Ojciec przed śmiercią zostawia testament w którym mieszkanie w całości zapisuje na córkę, nie wskazuje w nim syna i umiera. Od tamtego czasu mija już chyba 3 lata. Córka otwiera sądownie testament. Sąd nie powiadamia syna o tym fakcie, bo jak stwierdził - gdy syn poszedł wyjaśnić sprawę - nie musi tego robić, gdyż syn nie został wskazany w testamencie. Stąd domniemuje, że syn nie został wskazany w testamencie. Mam pytania:
1. Z tego co wiem, synowi przysługuje zachowek, czy musi wnieść o niego sądownie, czy wystarczy notarialnie?
2. Czy w sądzie syn ma wnosić o nabycie spadku czy o nabycie zachowku i po kim? Po ojcu, czy po rodzicach? Ile mu się należy części % po ojcu/po rodzicach?
3. Córka zaprosiła brata do notariusza, nie powiedziała w jakim celu mają się tam spotkać, powiedziała tylko, że brat przepisze na nią mieszkanie a potem będzie się starał o zachowek. Pojawia się pytanie, co brat ma przepisac na siostrę, skoro nie został ujęty w testamencie, więc jakby mu się nic nie nalezy z tego tytułu - ja tak domniemuje? W jakim celu siostra zapraszam brata do notariusza? Wg mnie on tam w ogóle nie jest potrzebny, skoro całośc została zapisana na córkę.
Arkadiusz Błoszyk