Przemysław Antczak

Przemysław Antczak SAP Consultant /
ABAP Developer

Temat: Utrata Prawa Jazdy - Kat. "B"

Witam,
na jakiej podstawie starosta odebrał osobie kateogrię prawa jazdy A, B, C kiedy prawomocny
wyrok sądu mówi o odebraniu kategorii B na okres 6 miesięcy?

Dodam, że odpis postanowienia z tego wyroku, który pewnie otrzymał starosta nic nie wspomina o odebraniu prawa jazdy kat. B.

Odpis postanowienia mówi o "zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych".
Zatem na jego podstawie starosta faktycznie miał prawo zakazać prowadzenia czegokolwiek - i odebrał prawo do kategorii A, B, C.

Sęk w tym, że wyrok sądu mówi co innego. Czy zatem zarządzenie odebrania prawa jazdy kat. B, może na podstawie jakiegoś przepisu odebraniem WSZYSTKICH kategorii ?

Z góry dziękuję za informację.Ten post został edytowany przez Autora dnia 03.12.13 o godzinie 13:05

konto usunięte

Temat: Utrata Prawa Jazdy - Kat. "B"

Zgodnie z Art. 182 § 1 kkw w razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, sąd przesyła odpis wyroku odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego. Jeżeli skazany prowadził pojazd wykonując pracę zarobkową, o orzeczeniu sąd zawiadamia ponadto pracodawcę, u którego skazany jest zatrudniony.
§ 2. Organ, do którego przesłano orzeczenie zawierające zakaz prowadzenia pojazdów, zobowiązany jest cofnąć uprawnienia do ich prowadzenia w orzeczonym zakresie oraz nie może wydać tych uprawnień w okresie obowiązywania zakazu.
Organ (z reguły starosta) wykonujący wyrok jest związany jego treścią, a więc może cofnąć uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi na ściśle wskazany w wyroku okres, w określonym przez sąd zakresie oraz nie może wydać tych uprawnień w okresie obowiązywania zakazu (wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 listopada 2009 r., III SA/Gd 348/09, LEX nr 531574).
Biorąc pod uwagę okoliczności przez Pana podane starosta nie mógł cofnąć uprawnień do kierowania pojazdami A i C.
Tym samym od decyzji starosty należy napisać odwołanie

konto usunięte

Temat: Utrata Prawa Jazdy - Kat. "B"

jednocześnie muszę poinformować, że niestety w przywołanym przez Pana przypadku mogą wystąpić problemy natury interpretacyjnej prawa. Otóż godzi się zauważyć, ze jeżeli ktoś ma uprawienia AB i C na jednym dokumencie, w razie orzeczenia zakazu na uprawienia B i tak taki dokument należy zwrócić - chyba że brak rozstrzygniea w wyroku w tym zakresie - musi Pan sprawdzić w wyroku. I tu zaczynają się schody bowiem zgodnie z art. 12 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 05 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami(1) Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się także wobec osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii:AM, A1, A2, A, C1, C, D1 lub D - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B;
Przywołany ust 1 pkt 2 stanowi z kolei, że Prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu.
Jest to wysokiej klasy nieścisłość pomiędzy systemem prawa karnego i administracyjnego, bowiem ktoś dostaje zakaz prowadzenia pojazdów kat B - a ma jeszcze A i C - musi zwrócić dokumenty nie chca wydać prawa jazdy w tym zakresie, powołując się na przywołane normy prawne.
Niestety część Sądów Administracyjnych takie stanowisko popiera.
W dniu 2 lipca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok (III SA/Po 834/13) potwierdzający niemożność wydania wtórnika dokumentu prawa jazdy obejmującego kategorie C i C+E, w przypadku wydania przez sąd karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B, uzasadniając to jednoznacznym zapisem art. 12 ustawy o kierujących pojazdami. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że w danym przypadku sąd karny, wydając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmujących uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B, nie musiał orzekać co do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych C i C+E, gdyż zakaz taki wynika bezpośrednio z ustawy.
Ponoć Sąd Administracyjny w Olsztynie ma inne zdanie na ten temat. Więc pozostaje walczyć o swoje prawa.
Przemysław Antczak

Przemysław Antczak SAP Consultant /
ABAP Developer

Temat: Utrata Prawa Jazdy - Kat. "B"

Dziękuję Panie Robercie za szczegółowe wyjaśnienie sprawy.
Wydaje się zatem, że mój przypadek dotyczy Pana drugiej odpowiedzi, tj. "problemu natury interpretacyjnej prawa" i pozostaje jedynie odwołanie od decyzji starosty.

Dodam tylko, że z tego co pamiętam wyrok sądu nic nie mówi o nakazie zwrotu prawa jazdy.
Mówi jedynie o odebraniu kategorii B ma okres 6 miesięcy.
Urzędnicy w urzędzie twierdzą jednak, że mają prawo zabrać również A i C.

Pozdrawiam,
Przemek A.Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.12.13 o godzinie 10:12

konto usunięte

Temat: Utrata Prawa Jazdy - Kat. "B"

Niech Pan dokładnie oglądnie ten wyrok, bowiem jeżeli Sad nie zobowiązał do zwrotu prawa jazdy to popełnił błąd, którego nie może już naprawić. Podkreślenia bowiem wymaga to, że w sytuacji gdy był orzeczony nakaz zwrotu prawa jazdy to bieg orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mógł zacząć dopiero biec od daty zwrotu dokumentu, zgodnie z art. 43 paragraf 3 kodeksu karnego.
W przypadku gdyby jednak taki nakaz zwrotu nie został zawarty w wyroku to bieg środka karnego rozpoczyna się od daty uprawomocnienia się wyroku, co przyznał Sąd Najwyższy.
I KZP 4/13
wyrok SN 2013.06.20
Jeżeli sąd, z obrazą art. 43 § 3 k.k., nie zobowiązał skazanego do zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów, to bieg okresu, na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, rozpoczyna się z dniem uprawomocnienia się wyroku skazującego.
Tym samym zawsze może istnieć różnica na korzyść w liczeniu okresu zakazu

Następna dyskusja:

Utrata prawa jazdy kategorii A




Wyślij zaproszenie do