Temat: jazda po alkoholu

Witam,
Opisywana przeze mnie sprawa dotyczy mojego męża.

Otóż 2 lutego zostało mu zatrzymane prawo jazdy za jazdę po pijanemu. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu, mąż ma zakaz poruszania się samochodami do których prowadzenia wymagana jest kategoria B, przez okres 1 roku.

Udaliśmy się następnie do wydziału komunikacji po prawo jazdy kategorii C + E, po czym odmówiono nam wydania prawa jazdy na samochody ciężarowe. Napisałam odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i otrzymaliśmy decyzję odmowną.

Proszę powiedzieć, czy jest jeszcze szansa, aby mąż odzyskał prawo jazdy kategorii C+E?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Martyna

konto usunięte

Temat: jazda po alkoholu

Jest szansa.

Poczytaj na przykład wyroki WSA Opole II SA/Op 338/13, SN I KZP 29/13.

konto usunięte

Temat: jazda po alkoholu

Wyrok

Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku

z dnia 19 marca 2014 r.

III SA/Gd 41/14

Tytuł: Wykładnia wyrażenia "osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy", w rozumieniu art. 12 ust. 2 ustawy z 2011 r. o kierujących pojazdami.

Wyrażenie "osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy", w rozumieniu art. 12 ust. 2 ustawy z 2011 r. o kierujących pojazdami, należy odnosić do podmiotu, który ubiega się o wydanie prawa jazdy potwierdzającego istnienie uprawnień, których nie posiadał w chwili prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie karne. W tym znaczeniu przepis ten przewiduje negatywne skutki skazania, ale nie ingerujące w zakres orzeczenia sądu i nie naruszające proporcji między sankcją orzeczoną przez sąd, a jej dalszymi konsekwencjami przewidzianymi ex lege przez ustawodawcę.

II SA/Po 373/14 wyrok wsa 2014.08.08 w Poznaniu
Podstawa prawna statusu podmiotu, który ubiega się o wydanie prawa jazdy potwierdzającego istnienie uprawnień, których nie posiadał w chwili prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie karne.
LEX nr 1508382
Artykuł 12 ust. 2 ustawy z 2011 r. o kierujących pojazdami, który posługuje się wyrażeniem "osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy..." dotyczy osób, które dopiero ubiegają się o wydanie prawa jazdy. Nie ma on natomiast zastosowania do osób, które posiadają określone uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Wyrażanie "osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy" w rozumieniu art. 12 ust. 2 powyższej ustawy się do podmiotu, który ubiega się o wydanie prawa jazdy potwierdzającego istnienie uprawnień, których nie posiadał w chwili prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie karne. W tym znaczeniu przepis ten przewiduje negatywne skutki skazania, ale nie ingerujące w zakres orzeczenia sądu i nie naruszające proporcji między sankcją orzeczoną przez sąd, a jej dalszymi konsekwencjami przewidzianymi ex lege przez ustawodawcę.

jako dominujący w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazać należy prezentowany pogląd (vide: wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 1187/13; wyrok WSA w Opolu z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. akt II SA/Op 388/13; wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 337/13; wyroki WSA w Łodzi z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 1267/13 oraz z dnia
6 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 10/14, iż powołane przepisy mają zastosowanie wyłącznie do tych osób, które po raz pierwszy ubiegają się o wydanie prawa jazdy, a nie do osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, które nabyły jeszcze przed orzeczeniem sądu karnego.

Następna dyskusja:

Jazda po alkoholu a zabrani...




Wyślij zaproszenie do