Tomasz Demidowicz

Tomasz Demidowicz efektywność
organizacyjna, HR

Temat: ocena pracy pracowników produkcyjnych

Witam

Mam pytanie.

Jakie znacie praktyki dotyczące przeprowadzania ocen okresowych pracowników produkcyjnych (najniżej zaszeregowanych)?.

Bardziej chodzi mi o sposób w jaki to robicie niż samą samą zasadność prowadzanie takich działań, bo tu rozumiem sprawa jest oczywista - ocena musi być dokonana.

Uszczegóławiając pytanie: jest to rozmowa okresowa jeden na jeden - standardowa rozmowa dotycząca kompetencji czy może tylko ocena efektywności na stanowisku pracy, czyli sprowadzenie wszystkiego do kilku KPI i przeliczanie ich na premię, czy może cos innego?

Zastanawia mnie czy dla pracowników produkcyjnych nie lepiej jest wymyśleć inny system niż ten standardowy (ocena kompetencji jeden na jeden), ponieważ ludzie z produkcji niekoniecznie muszą mieć "ambicjonalne" czy "rozwojowe" podejście do pracy i niekoniecznie są zainteresowani braniem udziału w ocenie kompetencji.

dzięki z góry za odpowiedż
Magdalena Rodzeń (Bartoszewska)

Magdalena Rodzeń
(Bartoszewska)
EMEA HR Lead,
Członek Zarządu

Temat: ocena pracy pracowników produkcyjnych

Przy pracownikach tego typu przede wszystkim dbałabym o to, żeby nie było przerostu formy nad treścią :-)

Jeżeli założymy, że pracownik produkcyjny nie podchodzi rozwojowo do swojej roboty to trzeba się skupić na rozliczaniu go z efektów jego pracy - kompetencje wkraczają wtedy kiedy z jakiegoś powodu pracownik nie wypełnia swoich obowiązków należycie.

Z pewnością warto pytać podczas rozmowy o to jaki ma pomysł na siebie lub plany rozwojowe, ale nie ma sensu na tym etapie rozkładać kwestii na czynniki pierwsze, takie jest moje zdanie :)
Magdalena G.

Magdalena G. Jobmanager

Temat: ocena pracy pracowników produkcyjnych

W firmie produkcyjnej w której pracowałam, oceny operatorów dokonywał bezpośredni przełożony. To on najlepiej jest w stanie ocenić zaangażowanie pracownika w powierzone mu zadania, trzymanie się instrukcji stanowiskowej, dyspozycyjności czy też dbałości o stanowisko pracy (jeśli oczywiście należy to do obowiązków pracownika). Dodatkowo można wziąć pod uwagę matrycę kompetencji, jeśli takową posiadacie i nagrodzić pracowników multifunkcyjnych (takich, którzy pracują na kilku stanowiskach pracy). Oczywiście powinna odbyć się rozmowa z każdym pracownikiem, na której przełożony wyjaśnia swoją ocenę oraz daje możliwość pracownikowi do jej "negocjowania". Dopiero potem ta ocena "wędrowała" wyżej.
Tomasz Demidowicz

Tomasz Demidowicz efektywność
organizacyjna, HR

Temat: ocena pracy pracowników produkcyjnych

Witam

Drogie Panie, dziękuje za opinie.

Generalnie potwierdza się to, że specyfika pracy na produkcji jest trochę inna, oczywiście nikomu nie umniejszając niczego.

W związku z tym tak jak napisała Pani Magdalena przerost formy nad treścią jest nie wskazany, ewentualnie można zamienić szumnie brzmiące kompetencje na kilka preferwanych przez firmę cech takich jak multifunkcyjność, dbałośc o stanowisko pracy, absencje, trzymanie się instrukcji stanowiskowych itp.

A osoby mające parcie na rozwój i tak pewnie można wyłowić, i tu każdy mistrz powinien wiedziec kogo ma w zespole.

Dzięki

Temat: ocena pracy pracowników produkcyjnych

Witam,
Zgadzam się, że specyfika oceny pracy pracowników produkcyjnych wygląda troszeczkę inaczej jak ta dotycząca chociażby specjalistów w innych obszarach.
U nas w zakładzie praktycznie co miesiąc dochodzi do "oceny". System premiowy jest tak zbudowany, że co miesiąc na wysokość wypłaconej premii wpływa absencja chorobowa pracownika, ilość błędów produkcyjnych (reklamacji) oraz realizacja planów produkcyjnych.
Wszystkie te czynniki są w jakiś sposób mierzalne. Uważam, że pracownik ma być oceniany z punktu widzenia wyznaczonych mu obowiązków i wymagań.
Wszystkie te wspomniane kwestie oczywiście stają się podstawą rozmowy rocznej oceniającej wkład każdego w rozwój zakładu. Oczywiście do tego dochodzą oceny mistrzów.
Na pewno jest to rozmowa, podczas której kierownik produkcji może w "cztery oczy", wypytać się i wyjaśnić pewne kwestie, na przykład dotyczący wysokiego współczynnika absencji chorobowe (co było tego powodem), albo dlaczego ktoś popełniał aż tyle błędów produkcyjnych. Odpowiedzie na tekie pytanie też mogą wpłynąć na poprawę pewnych procesów w zakładzie.
Zgadzam się też, że poza twardymi faktami / danymi, które trzeba corocznie omówić w grę wchodzą niemierzalne, indywidualne acz z punktu widzenia zakładu produkcyjnego ważne informacje o każdym pracowniku: wspomniana powyżej multifunkcjonalność, inicjatywa pracownika (chociażby istniejąca w zakładzie możliwość zgłaszania projektów racjonalizatorskich dotyczących usprawnienia procesow produkcyjnych), ambicje rozwojowe (przecież nie każdy jak został zatrudniony chciałby do końca życia zostać monterem) itp.
Andr Zwel

Andr Zwel Doradca, Grupa PZU

Temat: ocena pracy pracowników produkcyjnych

Na stronie jest opisane, jakie korzyści przynosi ocena pracowników:
https://hrbusinesspartner.pl/artykul/ocena-pracownicza-...

Sa to między innymi:
mocnych stron oraz obszarów, które mogą wymagać poprawy. To pozwala na skupienie się na dalszym rozwoju zawodowym i podniesienie swoich umiejętności.

Motywacja i zaangażowanie: Ocenianie pracowników pozwala na docenienie ich wysiłku i osiągnięć, co może zwiększyć motywację i zaangażowanie w wykonywane zadania.

Podstawy do awansu i wynagrodzenia: Wyniki oceny pracowniczej mogą wpływać na decyzje dotyczące awansu i wzrostu wynagrodzenia, co pozwala na uczciwe i obiektywne rozważenie zasług pracowników.

Planowanie sukcesji: Ocena pracowników dostarcza informacji na temat potencjalnych liderów i talentów w organizacji, co ułatwia planowanie sukcesji i zapewnienie kontynuacji pracy po odejściu kluczowych osób.



Wyślij zaproszenie do