Monika K.

Monika K. HR Manager - TATA
Global Beverages
Polska

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Witam,

Zwracam się z zapytaniem do kolegów profesjonalistów HR.
Jaka jest w Waszych firmach polityka dotycząca dofinansowania studiów dla pracowników?
Jestem na etapie przygotowywania rekomendacji dla dyrekcji i zbieram tzw best practice z różnych źródeł. Będę wdzięczna za wszelkie info.
Michał Kot

Michał Kot HR-owiec z miłości,
nie z konieczności
:-)

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

U mnie w pracy, dofinansowanie studiów występuję raczej tylko w przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych (głównie studiów MBA), w wysokości 50% kosztów. Umowa o dofinansowanie przewiduje wówczas aby pracownika przepracował 2 lata w firmie po ukończeniu studiów.
Pozdrawiam
Michał Kot
Monika K.

Monika K. HR Manager - TATA
Global Beverages
Polska

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Dziękuję za informację. :)
Aleksandra Szymanowicz

Aleksandra Szymanowicz HR Advisor (HR
Business Partner),
Shell Polska

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Witam!

W naszej firmie studia dofinansowywane są najczęściej dla kadry menedżerskiej - zarówno z inicjatywy firmy jak i z własnej inicjatywy pracownika. Do tego, jeśli studia są poza miastem zamieszkania istnieje możliwość dofinansowania dojazdów i noclegów. Oczywiście podpisywana jest lojalka.

Osoby na stanowiskach specjalistycznych również mogą się starać o dofinansowanie studiów, jednak jest to już indywidualnie rozpatrywane przez przełożonego.

Pozdrawiam!

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Witam,
W mojej formie studia podyplomowe dofinansowywane są w około 50 % zarówno dla kadry medżerskiej jak i osób na stanowiskach specjalistycznych, oczywiście po wczesniejszej konsultacji z przełożonym czy te studia będą przydatne na danym stanowisku. Podpisywane jest lojatka na 1 rok.
Monika K.

Monika K. HR Manager - TATA
Global Beverages
Polska

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Dziękuję wszystkim za uwagi i mam nadzieję że wypowiedzą się jeszcze pozostałe osoby. :)

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

a ja tak po waszych wypowiedziach mam taką refleksję...
czy opłacalne przy dzisiejszym rynku jest dla pracownika dofinansowanie do podyplomówki, która w zdecydowanej większosći przypadków zamyka się w kosztach max. do 10 tys za rok? dofianansowanie rzędu 5 tysięcy za deklarację, że w takim wydaniu dwa lata jeszcze pracuje w tej firmie? moim zdaniem - nie opłaca się.

oczywiście MBA to inne koszty i inna kalkulacja...

co wy na to?
Anna B.

Anna B. HR Business Partner

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

wydaje mi sie, ze dofinansowanie takich podyplomówek (jak pisali moi poprzednicy) dostają główie osoby z wyższeo szczebla zarzadzania. a w obecnej sytuacji na rynku pracy moze byc to malo opłacalne. Po podwyzkach płac, i na wyzszych stanowskach może sie to zwyczajnie nie kalkulowac

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Moja firma wychodzi z założenia, że wykstzałceni pracownicy są głównym potencjałem firmy, więc finansuje studia wyższe (w tym doktorskie i MBA)łacznie z kosztami podręczników w 100%.

w 80% dofinansowane są studia podyplomowe związane z wymaganiami stanowiska na którym dany pracownik pracuje.

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

pozazdrościć...:)

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

chyba tak... ;-)

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Witam,
W mojej firmie z kolei, dofinansowane są studia wyższe zarówno dla specjalistów 50%(mogą wystąpić z inicjatywą) oraz dla kadry menedżerskiej50%-100%. Generalna zasada jest taka: specjaliści podpisują lojalki na 3 lata, natomiast kadra menedżerska nic nie podpisuje. Dotyczy to samo nauki języka angielskiego.
Dodatkowo, rozpatrywane jest, czy dodatkowe wykształcenie, czy znajomość języka angielskiego jest zgodna z wykonywanymi obowiązkami na stanowisku. Jeśli specjalista nie kontaktuje się w języku obcym z klientami, to raczej nie ma szans na finansowanie nauki angielskiego, ponieważ firma nie widzi potrzeby wydawania pieniędzy. Lojalki w przypadku angielskiego tak jak w przypadku dofinansowania studiów wyższych,
Pozdrawiam,
U.G.
Marcin Krzewski

Marcin Krzewski Jeronimo Martins
Dystrybucja S.A

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Podobnie jest i u mojego pracodawcy.
1. Chęć podjęcia studiów
2. Opinia bezpośredniego przełożonego (zgodność kierunku z "potrzebami pracodawcy", możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w dla celów firmy.
3. Refundacja od 30 % w zależności od rodzajów studiów i semestrów.
4. Oczywiście lojalka

Korzystać mogą praktycznie wszystkie osoby, od najniższych stanowisk kierowniczych, przez specjalistów po menadżerów.
Ewa Piworowicz

Ewa Piworowicz menadżer ds.
personalnych

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

U mnie są dwie drogi:
1. jeśli wiedza pozyskana podczas studiów, szkoleń, kursów jest niezbędna do prawidłowego realizowania zadań na zajmowanym przez pracownika stanowisku (lub stanowisku dla niego planowanym za jakiś czas), wówczas przełożony może skierować pracownika; wtedy firma pokrywa do 100% wartości szkolenia - tu wychodzimy z założenia, że skoro pracownik nie wie, to będzie robił źle - a po co nam to?
2. jeśli potrzeba szkoleniowa jest indywidualnym pomysłem pracownika niekoniecznie związanym z realizowanymi na stanowisku zadaniami, może się on starać o dofinansowanie nauki; taki wniosek pracownika wymaga opinii przełożonego; firma pokrywa wówczas do 80% kosztów nauki (kiedyś mieliśmy do 100%, ale dochodziło do absurdu: pracownik np. nie kończył podjętej nauki, bo skoro to nie on płaci...)
Z dofinansowania nauki mogą (i korzystają) wszyscy pracownicy i jest to także traktowane jako element systemu motywacyjnego. Oczywiście w każdym przypadku podpisywana jest lojalka.

konto usunięte

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Trochę późno, ale generalna refleksja: ktoś wcześniej napisał, że nie ma sensu dofinansowywać podyplomówek - nie zgadzam się.

Naturalnie koszt studiów podyplomowych jest nieporównywalnie niższy niż studiów MBA. Jednakże należy pamiętać, do kogo - generalnie - adresowane są te drugie, a do kogo pierwsze. Podyplomówka - dla każdego, MBA (teoretycznie) dla menedżerów-praktyków. Z podyplomówek korzysta więcej pracowników, niż ze studiów MBA. jest to często proporcjonalne do ilości specjalistów i menedżerów w firmie. Dla menedżera dofinansowanie podyplomówki to żadna rewelacja, nie spełnia swojego celu motywacyjnego. Nie oszukujmy się, dla przeciętnego menedżera koszt studiów podyplomowych to często jedna miesięczna wypłata, często nawet mniej. Czy warto dla czegoś takiego podpisywać lojalkę na 2, 3 lata??? Dla MBA-a, to już co innego.

natomiast jest inna grupa, która potraktuje podyplomówkę jako motywację, jako wartość dodaną: specjaliści. Dla nich taki koszt jest relatywnie większy, są gotowi związać się z firmą na dłużej z tego powodu.
Dlatego powinno się dywersyfikować beneficjentów partycypowania przez pracodawcę w kosztach takich studiów.

U nas wyglada to w ten sposób, że każdy może ubiegać się o dofinansowanie, począwszy od niższego szczebla specjalistów, po dyrektorów. Kryteria, jakie bierzemy pod uwagę to: przydatność studiów pod kątem pracy na danym stanowisku (i perspektywicznie), potencjał pracownika oraz to, czy sam chce partycypować w kosztach, czy nie. Czyli dofinansowanie może wynieść - teoretycznie - od 1-100% (w praktyce oscyluje to w ok. 30-70%).
Oczywiście lojalka.

konto usunięte

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

witam

a jakie sa wymogi stażu pracy jezeli chodzi o dofiannsowanie? ile osoba musi pracowac w firmie aby uzskała tę mozliwosc?

dziekuje

Marta
Bogdan Ciszewski

Bogdan Ciszewski Z-ca dyr. Biura
Spraw Pracowniczych
Centrali Spółki ds
ro...

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Witam,
w mojej firmie, w której przez ostatnie pięć lat odpowiadałem za rozwój kadr, system pomocy pracodawcy w podnoszeniu kwalifikacji pracowników jest dość rozbudowany. Obejmuje zarówno dofinansowanie kształcenia na poziomie średnim i wyższym oraz szkoleń specjalistycznych (w tym językowych). Wysokość dofinansowania zależna jest od uzyskiwanych wyników nauczania (średnia ocen z poprzedniego semestru), rodzaju nauki (kierunek, specjalizacja), uniwersalności zdobywanych kwalifikacji (stopień przydatności dla obu stron (pracownik, pracodawca). Naukę/ szkolenia w pełni organizowane przez pracodawcę są w pełni dofinansowywane. Obowiązuje też wymóg podpisania umowy cywilno prawnej, określającej warunki kształcenia, zasady dofinansowania i odpracowania poniesionych kosztów (zależnie od wysokości nakładów). Nie korzystamy z formuły skierowania, bowiem wiąże się ona z koniecznością udzielenia długiego urlopu szkoleniowego (prawo zewnętrzne - Rozporządzenie), na który firmy nie stać. W przypadku nauki i szkoleń zamkniętych, mogą się one odbywać w godzinach pracy, bez konieczności odpracowania.
Michał Kała

Michał Kała Inżynier Spawalnik

Temat: Dofinansowanie studiów pracownika

Witam,
Jestem z zawodu spawaczem. Rozpocząłem naukę na studiach magisterskich o specjalności Technologie Spawalnicze. Czy w takim wypadku mam szanse o dofinansowanie do studiów?
Do kogo w firmie powinienem sie zwrócić z taka prośbą/ pytaniem?
Za odpowiedź z góry dziękuję.

Następna dyskusja:

Ubezpieczenie oc dla pracow...




Wyślij zaproszenie do