Aleksandra S.

Aleksandra S. psycholog, coach,
trener, mediator

Temat: Szkolenie to przychód pracownika

polecam dzisiejszą Gazetę Prawną
a w niej artykuł "Szkolenie od szefa to przychód pracownika"
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2141.2...

oraz drugą wypowiedź w tym numerze "Samowola urzędników"

Ustawa o PIT określa, że co do zasady, wolne od podatku są świadczenia przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia pracowników. Z brzmienia tej regulacji jasno wynika, że podstawowe znaczenie ma rodzaj przyznanych świadczeń, a nie podmiot prowadzący szkolenie. Nie ma znaczenia fakt, czy firma szkoląca posiada akredytację MEN czy nie. Postępowanie niektórych urzędów i uzależnianie zwolnienia z opodatkowania u pracownika tego rodzaju świadczeń od posiadania akredytacji jest całkowicie nieuzasadnione. Stanowisko to nie znajduje bowiem żadnego potwierdzenia w przepisach. Minister finansów jak najszybciej powinien ograniczyć tę samowolę urzędników. W przeciwnym razie należy spodziewać się spadku zainteresowania szkoleniami.Aleksandra S. edytował(a) ten post dnia 28.01.08 o godzinie 08:51

konto usunięte

Temat: Szkolenie to przychód pracownika

Podczas IV Warsztatów Integracyjnych Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, Członkowie Izby podjęli dyskusję na temat interpretacji podatkowych szkoleń pracowników dofinansowanych przez pracodawcę. Na tej podstawie powstało oficjalne stanowisko PIFS, które załączam poniżej:

STANOWISKO CZŁONKÓW
POLSKIEJ IZBY FIRM SZKOLENIOWYCH
w sprawie interpretacji podatkowych szkoleń pracowników finansowanych przez pracodawcę

Członkowie Polskiej Izby Firm Szkoleniowych zgromadzeni na dorocznych Warsztatach PIFS w dniu 13 stycznia 2008 roku w Białobrzegach z najwyższym zaniepokojeniem przyjmują pojawiające się w publikacjach prasowych i decyzjach organów skarbowych interpretacje sugerujące, że wszystkie szkolenia pracowników finansowane lub dofinansowywane przez pracodawców rodzą przychód po stronie tych pracowników,
a ewentualne zwolnienie z powstałego z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, zależy od posiadania przez realizatora szkolenia tzw. akredytacji oświatowej.

PIFS zdecydowanie stoi na stanowisku, że takie podejście nie znajduje uzasadnienia na gruncie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz.U. nr 256
z 2004 roku, poz. 2572). Zgodnie z tą ustawą znaczna część oferty rynku szkoleniowego nie jest objęta regulacjami systemu oświaty w Polsce, zatem nie można w stosunku do tej oferty stosować wymogów opartych na postanowieniach ustawy. Realizowane w bardzo szerokim zakresie i formach szkolenia na rzecz firm i ich pracowników, szczególnie tzw. szkolenia biznesowe, nie pozostają w sferze zainteresowania i kompetencji władz oświatowych i nie podlegają w konsekwencji zatwierdzaniu. Dostawcy tych szkoleń nie mogą być zatem różnicowani według kryterium posiadania, bądź nie posiadania tzw. akredytacji oświatowej. Akredytacja ta ma bowiem charakter dobrowolny i przedmiotowy, a dotyczy wyłącznie programów zawodowych w systemie kształcenia ustawicznego. Jej wydanie oznacza, że dany podmiot uzyskał zgodę na prowadzenie konkretnych szkoleń zawodowych objętych akredytacją. Posiadanie akredytacji w związku z prowadzeniem określonych szkoleń zawodowych nie może być kryterium oceny konkurencyjności w szerszym zakresie, na otwartym rynku usług szkoleniowych, a nade wszystko, nie może być kryterium kwalifikacji skutków podatkowych dla pracowników-uczestników szkoleń.
Koszty szkoleń finansowanych przez pracodawcę, a wynikających z jego potrzeb biznesowych, nie mogą być interpretowane jako powodujące przychód po stronie pracownika, gdyż ich celem pierwotnym jest uzyskanie określonego celu (przychodu) przez pracodawcę. Nie można zatem przypisywać przychodu pracownikowi z tytułu udziału w takim szkoleniu także dlatego, że racjonalne ustalenie wartości takiego, hipotetycznie rozumianego przychodu, jest niemożliwe.

Członkowie PIFS udzielają pełnego poparcia działaniom Zarządu i innych współdziałających w tej sprawie organizacji pracodawców, zmierzającym do jednoznacznego wyjaśnienia przez właściwe organy Państwa powstałych nieporozumień i błędnych decyzji organów podatkowych. Jedynie tą drogą uniknąć można zagrożeń, jakie stan obecny wywołuje dla:
- realizacji strategicznych celów budowy społeczeństwa wiedzy;
- pracodawców podnoszących swoją zdolność konkurencyjną na otwartym rynku;
- efektywności absorpcji dostępnych środków UE na szkolenia;
- transparentności i jakości rozwijającego się dynamicznie rynku szkoleniowego w Polsce.

Białobrzegi, 13 stycznia 2008

konto usunięte

Temat: Szkolenie to przychód pracownika

Dziś 31 stycznia 2008 ukazał się w Gazecie Prawnej wywiad z Wiceprezesem Zarządu, Andrzejem Lechem. Jest to bezpośrednia redakcja na rezonans, jaki wywołał poniedziałkowy artykuł w tej Gazecie. Polecamy ten wywiad Państwa uwadze, gdyż zawiera on syntezę stanowiska Izby w tej sprawie, informuje o aktualnych działaniach i stanie sprawy, co może się okazać pomocne w rozwiązywaniu bieżących problemów firm szkoleniowych i ich klientów. Warto dodać, że jest to element szerszego zakresu intensywnych działań Izby zmierzających do wywołania rozstrzygnięć likwidujących problem.

konto usunięte

Temat: Szkolenie to przychód pracownika

Jak już informowałam, wywiad z Wiceprezesem Zarządu Izby, Panem Andrzejem Lechem w sprawie akredytacji, pt” Pracownik nie płaci PIT od szkolenia” ukazał się wczoraj, 31 stycznia b.r. w Gazecie Prawnej. Możecie go Państwo przeczytać na stronie: http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2144.2...

Polecam również dzisiejsze artykuły:

Nie każdy kurs jest przychodem: http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2145.2...
Sąd zrobił sztuczkę: http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2145.8...



Wyślij zaproszenie do