konto usunięte

Temat: Panel 06.06.2011 FMEA – praktyki i odkrycia

6 czerwca 2011 r. w centrum Łodzi odbędzie się kolejny IX panel dyskusyjny, tym razem prowadzony przez członków POLRISK: Andrzej Mencina (TRW) i Jacek Jamroż (ODiTK). Dyskusja będzie dotyczyć dotychczasowych praktyk i możliwości rozwoju FMEA.

Na panel zapraszamy członków i sympatyków POLRISK oraz wszystkich innych praktyków omawianego zagadnienia. Panel planowany jest w godzinach 14.00-17.00. Po około 30 minutowym wprowadzeniu, przewidziana jest swobodna dyskusja i wymiana doświadczeń biznesowych.

Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie na adres email.
Zgłoszenia nie będą od razu potwierdzane - dopiero na kilka dni przed, uczestnicy zostaną powiadomieni emailem o dokładnym miejscu spotkania.
http://www.polrisk.pl/index.php/pl/Informacje/Wydarzen...Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.11.13 o godzinie 21:37

konto usunięte

Temat: Panel 06.06.2011 FMEA – praktyki i odkrycia

Info po:
http://polrisk.pl/index.php/pl/Informacje/Archiwum-wyd...

IX Panel dyskusyjny pt. " FMEA – praktyki i odkrycia" 06.06.2011, Łódź

6 czerwca 2011 r. w Łodzi odbył się kolejny IX panel dyskusyjny, tym razem prowadzony przez członków Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem POLRISK: Andrzej Mencina (TRW) i Jacek Jamroż (ODiTK). Dzięki gościnności Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, w pięcioosobowym gronie praktyków zarządzania ryzykiem dyskutowano o obecnych praktykach oraz możliwych zastosowaniach metody FMEA.

Zauważono, iż sygnalizowana niechęć do stosowania FMEA może wynikać z braku powiązań z systemem ERM (np. brak roli właścicieli ryzyka) oraz nadmierne zbiurokratyzowanie. Kolejnym czynnikiem obniżającym znaczenie FMEA jest wysoka wykrywalność w etapie kontroli produkcji co zniechęca do kosztownego zapobiegania. Ponadto można zauważyć, iż obecnie w przemyśle osłabł kult jakości na rzecz priorytetu czasu wdrożenia nawet z akceptacją licznych wad i błędów w początkowym okresie funkcjonowania produktu na rynku. Obszarem rozwoju dla FMEA może być natomiast wsparcie priorytetu czasu, uproszczone modele analizy jakościowej a nie tylko ilościowej oraz silniejsza integracja z celami biznesowymi a nie tylko jakościowymi.

Poruszono tematy obecnego stanu FMEA w przemyśle motoryzacyjnym. Uczestnicy porównali elementy analizy z podobnymi narzędziami wykorzystywanymi w innych branżach. Zwrócono uwagę na możliwość zaczerpnięcia pewnych rozwiązań z innych metod zarządzania ryzykiem takich jak : standardowe katalogi zagrożeń, moduły upraszczające, zestawy przyczyn oraz zaimplementowania ich do FMEA. Rozmawiano o tym czy i jak ważne jest analizowanie wyrobów w aspektach jakości w dobie zmieniających się celów w zakresie sprzedaży produkowanych wyrobów. Powyższe uwagi sprowokowały panelistów do analizy możliwości zmiany kryteriów oceny zagrożeń, występowania przyczyn oraz możliwych środków kontrolnych – stawiając pytanie Czy zagrożenia które analizowany były jeszcze 15 – 20 lat temu nadal są zagrożeniami, czy może stały się celami – dążąc do zaspokojenia najnowszych potrzeb rynku. Omówiono możliwości „wplecenia” FMEA w cykl rozwoju wyrobu z podziałem na małe kroki tak aby zmienić podejście do analizy – aby nie było traktowane jako czasochłonne pojedyncze zdarzenie.

Panel dyskusyjny został podsumowany holistycznym stwierdzeniem iż największy sens pewnych działań można dostrzec wtedy gdy spojrzymy bardziej globalnie na całość realizowanych procesów nawet jeśli mniejsze elementy nie zawsze na pierwszy rzut oka wydają się znaczące.

Następna dyskusja:

Panel 25 11 2009




Wyślij zaproszenie do