Jarosław Mielczarek

Jarosław Mielczarek Project Manager,
Hertz Systems

Temat: Seminarium PMI oddział Lubuskie 31.03.2016 - Przywództwo...

Zapraszam na kolejne seminarium organizowane przez PMI oddział Lubuskie, które odbędzie się 31.03.2016 w siedzibie gościnnej firmy ASTEC. Spotykamy się o 18:00. Zarezerwujcie sobie więcej czasu bo prelegentem będzie Adam Jeske a to zapowiada dobrą dynamikę spotkania i ciekawe dyskusje.

Opis Wydarzenia:
Świat się zmienia i wymagania dla Project Menagerów też się zmieniają. W starym świecie PM stoi na straży standardów i procesów. Tradycyjnie, PM w głównej mierze jest skoncentrowany na dostarczeniu produktu poprzez zarządzanie bieżącymi zadaniami, procesami i problemami, a także kosztem przewodzenia ludźmi. Jest często reaktywny i bardziej skoncentrowany na pilnych kwestiach niż na ważnych tematach. Znacznie rzadziej koncentruje się na wartościach, strategicznej wizji projektu i na ludziach zaangażowanych w projekt. Trudniej radzi sobie z ludzkimi zachowaniami, obawami i oporem przed zmianą. Panuje błędne przekonanie, że PM posiadając wiedzę z zakresu realizowanego projektu, jeśli zaplanuje wszystkie działania, opracuje procedury i harmonogramy, to projekt zakończy się sukcesem.
W rzeczywistości kierownik nie posiadający cech i umiejętności przywódczych nie potrafi mobilizować i inspirować do działania członków zespołu, od których w znacznej mierze zależy efekt końcowy realizowanego projektu. W nadchodzącej przyszłości będzie liczyć się zdolność do adaptacji do różnych warunków realizacji projektów – wynikiem tego będą one szybciej kończone, tańsze, bardziej innowacyjne i lepsze jakościowo. Nowy typ kierownika projektu musi cechować się wyższym poziomem umiejętności budowania zespołów, współpracy i umiejętności interpersonalnych, a także pozostawać dobrze dopasowanym do rytmu i potrzeb swojego zespołu oraz zespołu klienta. Kompetencje przywódcze takie jak: autentyczność i wiarygodność, inteligencja emocjonalna, motywowanie, budowanie kultury współodpowiedzialności, umiejętność komunikacji i wpływu, dostosowywania różnych stylów przywództwa do stylów zachowań pracowników, rozwiązywanie konfliktów, zarządzanie sytuacjami trudnymi, negocjowanie, budowanie relacji z interesariuszami, zarządzanie emocjami klientów, zarządzanie energią oraz stresem (swoim i członków zespołu), wreszcie znajomość błędów poznawczych w podejmowaniu decyzji, będą w niedługim czasie krytyczne.

Przywódcą nie trzeba się urodzić, wielu z nas może z powodzeniem rozwijać i wzmacniać swoje kompetencje przywódcze.
Pozostaje jedynie do zastanowienia kwestia – w jaki sposób do tego dojść.
W trakcie pierwszej części seminarium prelegent przedstawi istotę i ważność poszczególnych kompetencji przywódczych oraz nakreśli możliwe kierunki ich kształtowania. Jednocześnie podda pod konsultację i ocenę uczestników seminarium, przygotowany przez jego zespół, unikalny program szkolenia dla PM’ów „Przywództwo w Zarządzaniu Projektami”.
W drugiej części seminarium zostaną przedstawione możliwości finansowania szkoleń w ramach środków unijnych z nowego rozdania LRPO 2020 oraz Krajowego Funduszu Szkoleń.