konto usunięte

Temat: Innowacja - podsystem organizacji

Proces tworzenia nowych organizacji wy­maga umiejętności wyko­rzys­tania czyn­ników produkcji – ziemi, pracy, ka­pitału – do wytwarzania nowych wyro­bów i usług. Przedsiębiorca dostrzega możliwości, któ­rych inni menedże­rowie nie widzą, albo na które nie zwracają uwagi: „przedsiębiorca jest to więc inicjator zamierzenia gospodar­czego i założyciel nowej organizacji do realizacji tego zamierzenia”.

P.F. Drucker poszerza pojęcie zaso­bów gospodarczych o zarządzanie i czas oraz podkreśla, że przedsię­biorczość nie ogranicza się tylko do instytucji gospodarczych. Odnosi się ona do wszystkich działań ludzkich poza tymi, które można określić raczej jako egzystencjalne niż społeczne.

P.F. Drucker widzi przedsiębiorcę nie tylko jako osobę tworzącą orga­nizację, ale przede wszystkim jako kogoś, kto zawsze poszukuje zmiany, reaguje na nią i wykorzystuje ją jako okazję. Przedsiębiorcy wprowadzają więc innowacje, czyli działania, które nadają zasobom nowe możliwości tworzenia bogactwa. Innowacja to również zmiana możliwości wykorzystania danego zasobu do tworzenia bogactwa. Innowacja nie musi być techniczna, może mieć społeczny charakter. Innowacja kreuje nową siłę nabywczą.

P.F. Drucker przytacza jako największe innowacje naszych czasów: wprowadzenie sprzedaży ratalnej, ubezpieczeń, stosowanie zarządzania w organizacjach oraz podaje jako przykład niezwykle ciekawej innowacji społecznej politykę Japonii związaną z jej otwieraniem się na kulturę zachodnią. Celem tej polityki było zachowanie własnej kultury.
Innowacyjność wiąże się z koniecznością wprowadzania zmian. Źró­dłem tych zmian mogą być czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Poza wcześniej omówionymi czynnikami z otoczenia organizacji wpływa­jącymi na zachodzące przekształcenia w podsystemach organizacji, dodatkowym wewnętrznym czynnikiem jest jej swoisty dynamizm. „Każda organizacja powstaje, przeżywa okres wzrostu, przechodzi przez fazę dojrzałości oraz często wchodzi w czas schyłku swojej egzystencji. Każdy z tych etapów cechuje się odmiennymi wymaga­niami co do pożądanego stanu organizacji i zasad zarządzania nią. Przejście od jednego stanu do drugiego to droga pewnej ewolucji, wyznaczana przez zmiany organizacyjne”.

P.F. Drucker wyróżnia 7 podstawowych źródeł innowacji: źródła nieo­czeki­wanego powodzenia lub niepowodzenia, niezgodności między rzeczywistością a wyobrażeniami o niej, innowacje wynikające z po­trzeb procesu i polegające na jego doskonaleniu, zmiany w strukturze przemysłu i strukturze rynku, zmiany demograficzne, zmiany w po­strze­ganiu, nastrojach, wartościach oraz nowa wiedza w dziedzinie nauk ścisłych i innych.

z biuletynu POU "Techniczny podsystem organizacji" link: http://www.wsz-pou.edu.pl/biuletyn/druk.php?p=&strona=...Mariusz Kurowski edytował(a) ten post dnia 09.10.09 o godzinie 18:52